2010 08 01

Lietuvos aštuoniolikmečiai krepšininkai – Europos čempionai! (nuotraukos, komentarai)

Vilniuje vykusio Europos vaikinų iki 18 metų krepšinio čempionato aukso medalius laimėjo Lietuvos rinktinė. Kazio Maksvyčio auklėtiniai sekmadienį didžiajame finale triuškinamai 90:61 (28:9, 18:22, 17:12, 27:18) nugalėjo Rusijos krepšininkus ir, turnyre iškovoję devintą pergalę iš eilės, aikštės viduryje šokinėjo iš džiaugsmo. Bronzos medalius laimėjo Latvijos nacionalinė komanda.
Triumfo akimirkos
Europos čempionai / Karolio Kavolėlio/BFL nuotr.
Temos: 2 Lietuva Rusija

Nė karto Lietuvos sostinėje vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse nesuklupę lietuviai pamatus pergalei pasiklojo jau pirmame kėlinyje. K.Maksvyčio auklėtiniai startavi rezultatu 8:0 ir antro kėlinio pradžioje jau turėjo susikrovę 20 taškų (31:11) pranašumą.

Skirtumą Rusijos krepšininkams pavyko šiek tiek sumažinti, tačiau trečio kėlinio viduryje mūsų šalies krepšininkai vėl turėjo 20 taškų (51:31) pranašumą. Varžovai mėgino pakilti į lemiamą šturmą paskutiniame kėlinyje, tačiau mūsų šalies krepšininkai padidino skirtumą net iki 30 taškų (88:58) ir įtikinamai triumfavo 90:61.

Nugalėtojams 31 tašką pelnė ir 18 kamuolių atkovojo Jonas Valančiūnas. Jis ir tapo naudingiausiu pirmenybių žaidėju. Vidurio puolėjui naudingiausio krepšininko prizą įteikė buvęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. 21 tašką pridėjo Deividas Pukis, 12 – Renaldas Simanavičius, 10 – Žygimantas Skučas.

Į simbolinį geriausių turnyro žaidėjų penketą pateko Dmitrijus Kulaginas (Rusija), Davis Bertanas (Latvija), Nikola Siladi (Serbija), Deividas Pukis (Lietuva) ir Jonas Valančiūnas (Lietuva). Ant nugalėtojų pakylos aukščiausio laiptelio vienu žingsniu užlipusiems lietuviams ausko medalius įteikė legendinis krepšininkas Arvydas Sabonis ir FIBA generalinis sekretorius Naras Zanolinas.

Netrukus Lietuvos rinktinės kapitono J.Valančiūno rankose spindėjo iškelta Europos čempionų taurė. Skambant  dainai „We are the Champions" mūsų šalies krepšininkai džiūgavo krintant konfeti lietui ir pozavo fotografams.

Komentarai po rungtynių

Kazys Maksvytis, Lietuvos rinktinės treneris:
„Pamatėme čempionišką komandą. Laukėme ir baiminomės. Dauguma šių vaikinų yra jaunuoliai. Vienas Jonas – profesionalas. Baiminomės, kad reklamos neišbalansuotų krepšininkų. Kelerios vidutiniškos rungtynės, bet mes tobulėjome. Džiaugiuosi, kad dvejus metus ėjome teisingu keliu ir pakartojome savo pasiekimą. Prieš dvejus metus taip pat laimėjome auksą. Tas adrenalinas po pusfinalio labai padėjo. Buvo labai stiprus postūmis į priekį. Gali būti, kad rusai išsigando sirgalių. Sirgaliai už mus neapsigins ir neįmes, bet palaikymas buvo puikus. Džiaugiuosi, kad atsidūriau šalia šios rinktinės. Pažįstu šią komandą nuo pirmųjų žingsnių. Ir mane lydi sėkmė. Gali būti, kad šita rinktinė susirinko paskutinį kartą. Iki vyrų rinktinės jiems anksti, bet po metų kitų du trys žaidėjai gali kandidatuoti. Šį kartą žaidėjai išsiskyrė fiziniais duomenimis ir charakteriu. Jie yra kovotojai. Buvo sunkių akimirkų, ypač, kai mums nesisekė. Gerai, kad nenuleidome rankų. Šaunuoliai, kovėsi iki galo. Pergalę skiriu visiems: Lietuvai, žaidėjams, jų tėvams.“

Jonas Valančiūnas, Lietuvos komandos kapitonas:
„Kaip visi matėte, rungtynės buvo geros, laimėjome. Žaidimas ėjo gerai, pataikėme, užpuolėme, padarėme viską gynyboje, ką treneris suplanavo. Komandos draugai gerai mane išnaudojo, davė kamuolių. Kaip švęsime? Į „McDonald's“ eisime. Tokioje salėje nebuvo įmanoma pralaimėti. Sirgaliai nuostabūs. Toks palaikymas užveda. Bėgioja per kūną ne tik šiurpuliukai... Ką sakė Arvydas Sabonis? Pasveikino.“

Rungtynių eiga

Pirmas kėlinys

Jonas Valančiūnas atidaro Lietuvos rinktinės sąskaitą. Rusams tenka atlaikyti kurtinamą triukšmą arenoje – tai juos išmuša iš vėžių. Per tris minutes jie nepelno nė taško, o mūsų šalies krepšininkai po Dovydo Rediko tritaškio šauna į priekį 8:0. Įpusėjus kėliniui atsigauna ir rusai, tačiau Kazio Maksvyčio auklėtiniai priekyje 12:4.

Deividas Pukis aštriu prasiveržimu iš po krepšio pelno du taškus ir didina lietuvių pranašumą iki 10 taškų – 16:6. Po dar vieno taiklaus metimo rusai ima minutės pertraukėlę. Lietuviai nusiteikę jau pirmame kėlinyje sudėlioti visus taškus. Rusijos krepšininkams rankos dreba, tuo tarpu po D.Pukio tritaškio skirtumas didėja iki 23:6. Pirmą kėlinį skambiai sirgalių palaikomi K.Maksvyčio auklėtiniai laimi 28:9.

Antras kėlinys

Sirgaliai arenoje daro bangą ir rusų ataką vėl pasitinka švilpimu. D.Pukis dar vienu tritaškiu didina skirtumą iki 20 taškų – 31:11. Rusai gauna nesportinę pražangą, lietuviai dar didina pranašumą nuo baudų metimo linijos – 34:11. Baudos aikštelėje prieš Joną Valančiūną varžovai bejėgiai. Po kelių rezultatyvių rusų atakų Lietuvos komanda ima minutės pertraukėlę – 38:18. Įpusėjus kėliniui mūsų šalies komandos puolimas vis dar stringa, o rusai mažina skirtumą – 38:25.

Komandos apsikeičia klaidomis, užstrigusį puolimą išjudinti mėgina J.Valančiūnas, pelnydamas du taškus su pražanga. Rusijos komandos žaidėjai susispaudžia baudos aikštelėje, K.Maksvyčio auklėtiniai vėl mėgina atakuoti iš toli. Pagerinę gynybą lietuviai sustabdo įsibėgėjusius varžovus. Įpusėjus dvikovai lietuviai priekyje 46:31.

Trečias kėlinys

Po pertraukos lietuviai tęsia rungtynes pelnydami 5 taškus be atsako – 51:31. Rusijos krešininkai, kaip ir pirmame kėlinyje, atrodo sutrikę. Įpusėjus kėliniui lietuvių pranašumas išauga iki 55:33.

Užsivedęs J.Valančiūnas imasi iniciatyvos, jį rusai stabdo tik pražangomis. Žaidimas išsilygina. Po trečio kėlinio skirtumas išlieka toks pat – 20 taškų (62:43).

Ketvirtas kėlinys

Paskutines 10 minučių Rusijos rinktinė pradeda taikliu tritaškiu, lietuviai vėl sėkmingai išnaudoja po krepšiu atsidengusį J.Valančiūną. D.Pukis per greitą ataką pelno du taškus su pražanga ir Lietuvos nacionalinės komandos pranašumas pirmą kartą šokteli iki 22 taškų – 70:48. Krepšininkai mažiau ginasi, daugiau dėmesio skiria puolimui. Įpusėjus kėliniui – 76:54 priekyje lietuviai.

Rusijos rinktinės žaidėjai nuleidžia rankas, po D.Pukio tritaškio skirtumas tampa triuškinamas – 81:54. Arenoje kyla sirgalių banga, skanduojama „Lietuva, Lietuva", o netrukus „Mes laimėjom“. Po dar vieno tritaškio ir dvitaškio Lietuvos komandos pranašumas – 30 taškų (88:58). Atsistoję sirgaliai ploja, K.Maksvytis leidžia į aikštę atsarginius krepšininkus. Lietuviai šoka į viršų, velkasi čempionų marškinėlius.

Užkulisiai

Pažiūrėti finalo atvyko Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kandidatai Robertas Javtokas, Linas Kleiza, Jonas Mačiulis, Mantas Kalnietis, Donatas Motiejūnas, Tadas Klimavčius, Giedrius Gustas, Paulius Jankūnas. Pilnutėlė „Siemens“ arena pasveikino juos skanduote „Lietuva, Lietuva“.

Bronza – latviams

Senojo žemyno vaikinų iki 18 metų krepšinio pirmenybių Vilniuje mažajame finale sekmadienį Latvijos krepšininkai įtikinamai 75:49 (14:16, 16:12, 25:15, 20:6) įveikė Serbijos rinktinę ir iškovojo bronzos medalius.

Serbai dar nebuvo atsigavę po mirtino smūgio šeštadienį pusfinalyje, kai lietuviai nugalėjo juos per paskutines sekundes 67:66. Latvijos komandai daugiausia taškų pelnė Davisas Bertanas – 24. Pagrindinis latvių ginklas kovoje dėl bronzos buvo tritaškiai metimai. Mūsų šalies kaimynai pataikė 14 iš 30 tritaškių (46,7 proc.).