2016 07 27

Pirmoji nesėkmė: Roberto Javtoko tritaškis su sirena, išvarytas rinktinės gydytojas ir du pratęsimai

Robertas Javtokas pataikė savo gyvenimo tritaškį, kuris su sirena galėjo atnešti Lietuvai pergalę Argentinoje. Bet pergalingą lietuvių šokį nutraukė vaizdo peržiūra. Po 50 minučių kovos, ant parketo žengus net Arvydui Saboniui, mūsiškiai vis dėlto turėjo nusilenkti varžovams pirmąjį kartą pasiruošimo olimpinėms žaidynėms cikle. Paskutinėmis antrojo pratęsimo sekundėmis argentiniečiai išplėšė pergalę 86:85 (10:7, 16:23, 19:18, 23:20, 18:17).
Robertas Javtokas
Robertas Javtokas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Pakeliui į Rio | Argentina – Lietuva 86:85 | Buenos Airės

Emocijos liejosi per sulopyto „Tecnopolis“ arenos stogo kraštus.

Jonas Kazlauskas gavo techninę pražangą trečiajame kėlinyje. Pirmojo pratęsimo pabaigoje teisėjai nuo atsarginių suolo vijo Lietuvos rinktinės gydytoją Vytenį Trumpicką, kuris pagautas emocijų šoko tiesiai arbitrui į akis.

Aiškintis su teisėjais ant parketo po pirmojo pratęsimo žengė net ir Arvydas Sabonis.

Tokiu rungtynių scenarijumi net sunku patikėti. Komiškai startavęs draugiškas turnyras Buenos Airėse baigėsi taip pat spalvingai.

Robertas Javtokas pagrindinio laiko pabaigoje pataikė tritaškį su sirena, kuris galėjo išplėšti Lietuvai pergalę. Bet tik vaizdo peržiūra parodė, kad metimas buvo atliktas po laiko ir komandoms teko žaisti pratęsimą.

O pratęsimų komandoms prireikė bent dviejų. Pirmojo pabaigoje Luisas Scola prametė iš po krepšio pergalę galėjusį atnešti dvitaškį, bet antrajame, tiksint paskutinėms sekundėms, argentiniečių įžaidėjas Facundo Campazzo dvitaškiu išplėšė šeimininkams pergalę 86:85.

Lietuvius palaidojo fatališkas klaidų skaičius – mūsiškiai kamuolį prarado net 30 kartų. Klaidos pasipylė ir kritiniais rungtynių momentais. Tuo tarpu varžovai suklydo vos 5 kartus. Negelbėjo net ir įspūdingai lietuvių laimėta kova dėl atšokusių kamuolių: 69-37.

Nors nugalėtojui išaiškinti prireikė dviejų pratęsimų, abi komandos taupėsi. Pavyzdžiui, Mantas Kalnietis ir Jonas Valančiūnas žaidė tik po 17–18 minučių, Mindaugas Kuzminskas – 14.

Argentiniečių gretose ryškiausia žvaigždė Emanuelis Ginobili žaidė rezultatyviai (11 tšk.), bet žaidė tik 16 minučių ir treneriui Sergio Hernandezui daugiausiai padėjo patarimais nuo atsarginių suolo.

Kad ir kaip bebūtų, tai buvo pirmoji lietuvių nesėkmė per 8 draugiškas rungtynes šią vasarą.

Lietuviai išvyksta į draugišką turnyrą San Paule. Šeštadienį 18 val. Lietuvos laiku numatytas susitikimas su Australija, o sekmadienį – su Brazilija arba Kinija.

Lietuviai olimpinėse žaidynėse startuos rugpjūčio 7-ąją.

Statistika: Argentina – Lietuva

Lietuva: Paulius Jankūnas 17 (10/12 baud.), Jonas Mačiulis 13, Robertas Javtokas 10 (8 atk. kam., 4/11 baud.), Adas Juškevičius 9, Mantas Kalnietis, Vaidas Kariniauskas (6 kl.) ir Renaldas Seibutis po 7, Domantas Sabonis 5 (11 atk. kam.), Jonas Valančiūnas (1/2 dvit., 9 atk. kam., 4 kl.) ir Edgaras Ulanovas po 4, Mindaugas Kuzminskas 2, A.Kavaliauskas nežaidė.

Argentina: Luisas Scola 17 (9 atk. kam., 5/17 met.), Facundo Campazzo 16, Nicolas Laprovittola 15 (10/11 baud., 1/9 trit., 6 per. kam.), Emanuelis Ginobili 11 (16 min.).

Bendras pataikymas: 28 proc. (25/87) – 41 proc. (26/63)

Tritaškiai: 21 proc. (8/38) – 25 proc. (7/27)

Baudų metimai: 82 proc. (28/34) – 70 proc. (26/37)

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Mantas Kalnietis

Starto penketas: Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutis, Mindaugas Kuzminskas, Domantas Sabonis, Jonas Valančiūnas.

Rungtynės prasidėjo Emanuelio Ginobili tritaškių lietumi. Du iš eilės pataikęs argentinietis per dvi minutes įsidrąsino išmesti tris tolimus metimus. Laimei, tikslą pasiekė tik du pirmieji metimai (0:6), bet problemų puolime mūsiškiams netrūko. Per tris minutes lietuviai nepelnė nė taško ir J.Kazlauskas turėjo prašyti ankstyvą minutės pertraukėlę.

J.Kazlauskas: „Kas yra?! Turiu imti minutės pertraukėlę ir aiškinti apie psichologiją?!“

„Reikia atakuoti! Kas yra?! Turiu imti minutės pertraukėlę ir aiškinti apie psichologiją?!“ – piktinosi J.Kazlauskas.

M.Kalnietis galiausiai atidarė lietuvių taškų sąskaitą prasidėjus penktajai rungtynių minutei (2:6).

Gynyba veikė visai neblogai, bet puolime klaidas keitė netaiklūs metimai. Taip per 7,5 minutės pavyko sukrapštyti tik du taškelius (2:8).

9-ąją minutę žaidimą kiek išjudino penktasis M.Kalniečio taškas, kurį įžaidėjas pelnė tritaškiu (5:8). 10-ąją minutę, po puikaus A.Juškevičiaus perdavimo, R.Seibutis tapo pirmuoju krepšininku, be M.Kalniečio, pelniusiu taškus (7:10).

Per pirmąjį kėlinį lietuviai pataikė vos 3 metimus iš 14, suklydo net 7 kartus ir atsiliko nuo Argentinos 7:10. Šeimininkams taip pat koją kišo klaikus taiklumas – tikslą pasiekė tik 2 metimai iš 14.

Antrasis kėlinys

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Jonas Mačiulis

Antrojo kėlinio pradžioje lietuviai gavo šviežio oro gurkšnį. Jonas Mačiulis pataikė du tritaškius iš eilės ir persvėrė rezultatą 13:12. Jau trečiąją antrojo kėlinio minutę J.Kazlausko auklėtiniai buvo pelnę daugiau taškų nei per visą pirmąjį ketvirtį 15:14.

Per antrąjį ketvirtį lietuviai pelnė trigubai daugiau taškų nei per pirmąsias 10 minučių (23).

Aktyviai į žaidimą įsiliejo R.Javtokas, išrašęs argentiniečiams galingą bloką ir gražiai užbaigęs M.Kalniečio perdavimą 22:18.

Tiesa, klaidos vis dar tempė komandą žemyn. Po poros iš jų argentiniečiai sumažino skirtumą iki minimumo 23:24.

Vis dėlto baigiantis kėliniui mūsiškiai susigrąžino iniciatyvą ir ilgoji pertrauka prasidėjo Lietuvai pirmaujant 30:26.

Galingai po krepšiu žaidė Domantas Sabonis, vien per du kėlinius sugriebęs 8 atšokusius kamuolius.

Trečiasis kėlinys

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Jonas Valančiūnas

Pirmą kartą aikštėje po pertraukos pasirodė Edgaras Ulanovas.

Aikštėje įsisiūbavo vidurio puolėjų dvikova tarp J.Valančiūno ir R.Acunos. Aukštaūgiai po grubaus epizodo gavo abipusę pražangą.

Kol vyrai karščiavosi, argentiniečiai naudojosi mūsiškių klaidomis. Po antros iš eilės A.Nocioni dėjimu švelnino atsilikimą 30:32.

Teisėjavimas perpildė J.Kazlausko kantrybės taurę. Įsiplieskusį Lietuvos trenerį teisėjai gesino technine pražanga. Netrukus L.Scola tritaškiu persvėrė rezultatą 34:32.

Fantastišką epizodą sukūrė argentiniečių įžaidėjas F.Campazzo, akrobatiškai įveikęs trijų lietuvių gynybą ir dviem taškais pakėlęs žiūrovus iš kėdžių. Netrukus vikrusis mažylis tritaškiu didino Argentinos persvarą 39:34.

J.Valančiūnas pirmuosius taškus pelnė tik trečiojo kėlinio viduryje. Po gražios dviejų Jonų kombinacijos Mačiulio virš lanko pakabintą kamuolį „centras“ lengvai sugrūdo iš viršaus (36:39).

Gražų žaidimą pademonstravo ir vėl nemažai J.Kazlausko pasitikėjimo sulaukęs V.Kariniauskas. Aštrus jo slalomas argentiniečių krepšio link baigėsi dviem efektingais taškais, o lietuviai vėl sugrįžo į priekį 42:40.

Netrukus lietuvių persvara pasiekė rekordinę ribą – 46:40. Bet prieš pat trečiojo kėlinio pabaigą ją apkarpė argentiniečių tritaškis ir taiklios L.Scola baudos. Po trijų kėlinių Lietuva pirmavo 48:45.

Ketvirtasis kėlinys

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Domantas Sabonis

Ketvirtąjį kėlinį Domantas Sabonis pradėjo savo sąskaitoje turėdamas jau 11 atšokusių kamuolių.

Komandos apsikeitė tritaškiais, kurie padėjo argentiniečiams prisikapstyti iki Lietuvos rinktinės 53:53.

Mūsiškius į priekį vedė J.Mačiulis, ketvirtajame kėlinyje per tris minutes pelnęs 5 taškus (iš viso – 11). Jie padėjo atlaikyti pirmąjį argentiniečių šturmą 55:53. Gynybines užtvaras statė ir E.Ulanovas, 34-ąją minutę pelnęs pirmuosius savo taškus.

Vis dėlto išsaugoti trapaus pranašumo nepavyko. Buvęs Vilniaus „Lietuvos ryto“ įžaidėjas Nicolas Laprovittola persvėrė rezultatą argentiniečių naudai, o M.Delia dėjimu didino skirtumą 61:57.

Kritiniu metu Lietuvai impulsą davė ne pirmo plano žaidėjai. 36-ąją minutę V.Kariniausko tritaškis ir R.Javtoko dvitaškis su pražanga padėjo išlyginti rezultatą 63:63.

R.Javtokas paskutinėje lietuvių atakoje netikėtai gavo kamuolį prie tritaškio linijos ir visų nuostabai paleido tikslų metimą aidint sirenai.

38-ąją minutę intriga buvo maksimali – 65:65. Pasitarimui savo auklėtinius iškvietė J.Kazlauskas. Bet iškart po jo skausmingai aikštės viduryje klydo V.Kariniauskas, vėliau – ir R.Javtokas. Argentiniečiai 39-ąją minutę atsidūrė priekyje 67:65.

Bet lietuviai nesutriko. P.Jankūnas likus žaisti 1,5 minutės tritaškiu lygino rezultatą 68:68.

Tas pats V.Kariniauskas taisė klaidą puolime blokuodamas varžovo metimą, bet teisėjai nefiksavo pražangos prieš iš toli atakavusį P.Jankūną, nors L.Scola ir kepštelėjo lietuviui per ranką.

L.Scola prasidėjus paskutinei minutei nepataikė laisvas iš vidutinio nuotolio. Argentiniečiai sumaniai pražanga tyčia stabdė R.Javtoką ir taktika pasiteisino – „centras“ prametė abi baudas.

Tiesa, tas pats R.Javtokas paskutinėje lietuvių atakoje netikėtai gavo kamuolį prie tritaškio linijos ir visų nuostabai paleido tikslų metimą aidint sirenai. Kapitonas jau glėbesčiavosi su komandos draugais, bet vaizdo peržiūra parodė, kad metimas buvo atliktas pasibaigus laikui. Komandoms teko žaisti pratęsimą.

Pratęsimas

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vytenis Trumpickas

Pratęsimą tvirčiau pradėjo argentiniečiai, bet ir nesportinė pražanga nepalaužė lietuvių. Vis dėlto likus žaisti kiek daugiau nei minutę Argentina persvėrė rezultatą ir atsidūrė priekyje 75:72.

Atsakingu metu, prasidėjus paskutinei pratęsimo minutei, tritaškiu rezultatą lygino A.Juškevičius (75:75).

Argentiniečiai toliau sąmoningai pažeidė taisykles prieš prastai baudas metantį R.Javtoką. Bet „centras“ realizavo vieną baudą – 76:75.

Į N.Laprovittolos dvitaškį P.Jankūnas atsakė dviem šaltakraujiškomis baudomis ir likus 12,7 sek. persvėrė rezultatą 78:77.

Emocijos liejosi per kraštus. Dėl perdėtų emocijų teisėjai nuo suolo į rūbinę išsiuntė Lietuvos rinktinės gydytoją Vytenį Trumpicką.

Lemiamoje atakoje vienas labiausiai patyrusių Argentinos žaidėjų L.Scola prametė iš po krepšio. Tačiau lietuviams nepavyko išsaugoti po krepšiu sugriebto kamuolio.

Vis dėlto F.Campazzo nepataikė antrojo baudos metimo ir pirmasis pratęsimas baigėsi rezultatu 78:78.

Antrajame vėl vyko paskutinių sekundžių drama. Lietuviai jau buvo įsikibę į aštuntąją pergalę (85:84), bet likus 2 sekundėms iki susitikimo pabaigos Facundo Campazzo po reido svečių krepšio link švystelėjo pergalingą dvitaškį 86:85 ir padovanojo Buenos Airėms fantastišką pergalę.