Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Alkotesterių ABC: ką rodo aparatas – promiles ar miligramus? Ir kodėl reikia pūsti?

Alkotesteris
15min.lt/Audriaus Gavėno nuotr. / Alkotesteris
Šaltinis: 15min
11
Skaitysiu vėliau
A A

Ar iš Didžiosios Britanijos parvežti alkotesteriai tinka naudoti Lietuvoje? Lietuviai netiki, kad Anglijoje vairuotojams leidžiama suvartoti dvigubai daugiau alkoholio nei Lietuvoje, leistina riba šioje šalyje – net 0,80 promilės. Netiki, nes dažnai girdi Anglijoje gyvenančius ir ten vairuojančius tautiečius sakant skaičių 0,35. Ar tai tiesa ir ką reiškia tokie dideli skaičių skirtumai?

Pirmiausia išsiaiškinkime, kokia tvarka galioja Lietuvoje ir kodėl reikia pūsti į alkotesterį.

Daugeliui vairuotojų neaišku, kodėl Lietuvos įstatymai numato leistiną alkoholio koncentraciją kraujyje promilėmis, tačiau alkotesteriai matuoja alkoholio koncentraciją iškvėptame ore. Kaip nustatoma alkoholio koncentracija kraujyje, jei matuojamas iškvepiamas oras?    

Kaip nustatoma alkoholio koncentracija kraujyje, jei matuojamas iškvepiamas oras?  

Atsakymas paprastas: alkotesteriu išmatuota alkoholio koncentracija iškvėptame ore perskaičiuojama į alkoholio promiles kraujyje naudojant koeficientą. Britų chemikas Williamas Henry atrado skysčiuose ir jų garuose esančių medžiagų kiekio tarpusavio tiesioginės priklausomybės dėsnį.

Atlikus empirinius žmonių tyrimus nustatyta, kad alkoholio koncentracijos kraujyje ir iškvėptame ore santykis (angl. Blood Breath Ratio arba BBR) yra apie 2100:1. Įvairiose šalyse BBR šiek tiek skiriasi. Alkotesteris, pateikdamas parodymus, įvertina šį koeficientą, perskaičiuoja ir pateikia rezultatą, išreikštą alkoholio koncentracija kraujyje promilėmis.  

Angliškų alkotesterių parodymus reikia konvertuoti

Vairuotojus supainioja ir skirtingose valstybėse naudojami skirtingi alkoholio koncentracijos matavimo vienetai – procentai, promilės, gramai litre, miligramai litre.

Bendrovės „Alkotesteris“ direktoriaus Mariaus Anusausko teigimu, angliškų alkotesterių parodymų rezultatus reikia konvertuoti į Lietuvoje naudojamas

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Alkotesterio bandymai
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Marius Anusauskas

promiles. „Pavyzdžiui, angliškus 0,35 mg/l iškvėpto ore daugindami iš Anglijoje taikomo BBR koeficiento 2300 ir padalindami iš 1000, gausime 0,805 lietuviškų promilių, matuojamų g/l kraujo. Anglijoje yra nustatyta maksimali leistina alkoholio koncentraciją kraujyje 0,80 promilės, tačiau šioje šalyje leistinos alkoholio koncentracijos rodiklis pateikiamas kaip 35 miligramai litre iškvėpto oro“, – sako M. Anusauskas. – Visi šie skaičiai parodo tą pačią alkoholio koncentraciją, tačiau vairuotojai, atvykę iš žemyninės Europos, painiodami matavimo vienetus, dažnai klaidingai mano, kad leistinas alkoholio koncentracijos limitas Anglijoje yra ne 0,80, o tik 0,35 promilės.“

Skirtingose valstybėse – skirtingi matavimo vienetai

Skirtingi matavimo vienetai dažnai pasitaiko ir kitose valstybėse. Suomijoje įstatymu nustatyta leistina 0,22 mg/l alkoholio koncentracija iškvėptame ore, kurią perskaičiavus į Lietuvoje naudojamus matavimo vienetus, gausime 0,5 promilės.

JAV alkoholio koncentracija matuojama procentais. Šioje šalyje 1,00 promilę atitinka 0,1 proc. alkoholio koncentracija. Dėl naudojamų skirtingų matavimo vienetų, alkotesteriai turėtų būti įsigyjami toje šalyje, kurioje jie bus naudojami. 

Kaip aptinkamas „burnos alkoholis“?

Spekuliacijų ir mėginimų apgauti alkotesterio parodymus daugėja kartu su augančiu policijos atliekamų tikrinimų skaičiumi. Prieš patikrinimą alkotesteriu pasipurškiama į burną kvepalų, burna skalaujama alkoholio turinčiu skysčiu, geriamas gudobelių ekstraktas. Alkotesteriui parodžius didelę alkoholio koncentraciją, apeliuojama į neva gydytojų rekomenduotus preparatus ir taip mėginama nuslėpti tikrąjį girtumą.

SUSIJĘ: 15min žurnalistai atliko eksperimentą su burnos skalavimo skysčiu

Šios manipuliacijos nieko vertos, jei tikrinant alkotesteriu griežtai laikomasi prietaiso naudojimo instrukcijos, numatančios, kad tikrinimas gali būti atliekamas tik praėjus tam tikram laiko tarpui po alkoholio, maisto produktų ar medikamentų, sudėtyje turinčių alkoholio, vartojimo. Tikrinant praėjus instrukcijoje nustatytam laikui, alkotesteris išmatuos alkoholio koncentraciją iškvėptame iš plaučių ore, o ne burnoje užsilikusius alkoholio garus.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Alkotesterio bandymai
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Alkotesterio bandymai

Atliekant tikrinimą alkotesteriu, turinčiu „burnos alkoholio“ aptikimo funkciją, nelieka net teorinių manipuliavimo galimybių. Tikrinant šiuo prietaisu iš karto, po aukščiau paminėtų preparatų vartojimo,  alkotesteris neužfiksuos jokio rezultato, bet parodys klaidą.

Šią funkciją turi ir naujausi „Dräger“ alkotesteriai, įskaitant variklio užvedimą blokuojančius alkoblokus.
Kaip tai veikia? Į prietaisą pučiama nepertraukiamai keletą sekundžių. Alkotesteris išanalizuoja šio pūtimo pradžioje ir pabaigoje paimtus du mėginius, juos analizuoja ir palygina. Jei pirmasis mėginys yra didesnis nei antrasis, alkotesterio įtrauktas pūtimo pabaigoje, užfiksuojama klaida, o alkotesteris parodo, kad aptiktas burnos alkoholis. 

Komentarai: 11
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Gazas