Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bulgarijos ir Turkijos transporto karas – užblokuota valstybių siena

Vilkikų spūstis link Medininkų pasienio posto.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Asociatyvi nuotr.: vilkikų eilė
Šaltinis: Cargonews.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiuo metu sudėtinga situacija susiklostė Bulgarijos ir Turkijos pasienyje. Sienos kirtimo punktai tarp šių valstybių yra užblokuoti, šalys viena kitai neišduoda dvišalių leidimų, o esami – anuliuojami. Negana to, pasienyje susiduriama ir su fiziniu smurtu.

Šiuo metu šių valstybių pasienio postai yra užblokuoti iš abiejų pusių. Praleidžiami tik autobusai ir lengvieji automobiliai. Abi pusės kaltina viena kitą dėl tokios situacijos. Kitų šalių vežėjai gabenantys krovinius šiame regione tapo situacijos įkaitais.

Problemos atsiradimas

Abi konfliktuojančios pusės savaip vertina susiklosčiusią situaciją. Pagal susitarimą, Bulgariją turėjo išduoti Turkijai 250 tūkst. dvišalių leidimų skirtų 2014 m. Turkai jų gavo tik 5 tūkst. ir jau sausio mėnesį juos išnaudojo. Atitinkamos Turkijos institucijos kreipėsi į Bulgarijos kolegas, prašydami iki sausio 30 d. šį klausimą išspręsti. Bulgarai iki to laiko papildomų leidimų neskyrė.

Turkija nebeįsileido bulgarų sunkvežimių per Kapikule – Kapitan Andrejevo pasienio postą. Bulgarai atsakė lygiai tokiais pačiais veiksmais minėtame pasienio poste.

Reaguodama į tai Turkija nebeįsileido bulgarų sunkvežimių per Kapikule – Kapitan Andrejevo pasienio postą. Bulgarai atsakė lygiai tokiais pačiais veiksmais minėtame pasienio poste.

Turkija anuliavo visus bulgarams išduotus leidimus krovinių vežimui į ar iš Turkijos. Jau dabar vairuotojai kalba, kad net jei problema ir bus išspręsta, reiks mažiausiai 3-5 dienų kol eilės pasienyje normalizuosis.

Bulgarai teigia, kad turkai patys nenori leistis į diskusijas ir kompromisus. Praėjusiais metais bulgarai gavo 10 tūkst. turkiškų tranzitinių leidimų, o šiemet paprašė jų daugiau. Turkai atsisakė tai padaryti.

Bulgarams Turkijos tranzitui reikia apie 10 tūkst. leidimų, tačiau turkai skyrė tik 5 tūkst., o tuo pačiu atsakė ir bulgarai

Taip ir kilo transporto karas tarp Turkijos ir Bulgarijos. Vilkikai sustojo pasienyje.

Generalinis automobilių administracijos direktorius Dimitras Ganevas pateikė savo versiją, dėl ko kilo šis karas.

Jo teigimu, turkų vežėjai išnaudoja tik 125 – 130 tūkst. leidimų per metus. Bulgarams Turkijos tranzitui reikia apie 10 tūkst. leidimų. Turkai bulgarams šiemet skyrė tik 5 tūkst. leidimų. Atsakydami į tai, bulgarai kaimynams taip pat skyrė tik 5 tūkst. leidimų.

Vietoj to, kad spręstų susidariusią krizę ir eitų į kompromisą bei derėtųsi, turkai iškėlė ultimatumą, kad jiems būtų išduota pusė leidimų kvotos (125 tūkst.) ir tik tuomet jie derėsis.

Bulgarams nesutikus, buvo gautas laiškas apie tai, kad nuo sausio 30 d. nustos galioti visi jiems išduoti leidimai.

Bulgarai buvo linkę derėtis ir pasiūlė turkams papildomus 10 tūkst. leidimų prie jau išduotų 5 tūkst., kad nebūtų stabdomi transporto srautai, tačiau turkai tokio pasiūlymo atsisakė.

Vasario 13 d. abiejų pusių kelių transporto asociacijų atstovai susitiks Stambule ir aptars esamą padėtį ir ieškos problemos sprendimo būdų

Šiuo metu pasiektas susitarimas, pagal kurį vasario 13 d. abiejų pusių kelių transporto asociacijų atstovai susitiks Stambule ir aptars esamą padėtį ir ieškos problemos sprendimo būdų.

Turkai dalį transporto srautų nukreipė sausumos keliais į Graikiją ir Juodosios jūros keltais. Čia juda ir kitų šalių vežėjai. Keltai dirba visu pajėgumu, o Graikijos Turkijos pasienyje susiformavo didžiulės eilės.

Vasario 21 d. numatytas abiejų šalių vyriausybių atstovų susitikimas.

Situacija pasienyje

Šiandien situacija pasienyje tokia, kad smulkūs ir vidutiniai Bulgarijos vežėjai užblokavo Kapitono Andrejevo – Kapikule ir Lesovo – Hamzabeyli pasienio postus ir praleidžia tik lengvuosius automobilius, autobusus ir sunkvežimius su greitai gendančiais produktais. Prie blokados žadėjo prisijungti ir stambūs vežėjai.

Bulgarai nepatenkinti tuo, kaip jų valdžia sprendžia leidimų trūkumo problemą ir gina jų interesus. Po grasinimų blokuoti ir sostinę Sofiją, Bulgarijos premjerė Daniela Bobeva pažadėjo per 24 valandas pabandyti susitikti su Turkijos oficialiais asmenimis ir išspręsti esamą problemą. 

Trečiadienio ryte sulaukta žinių, kad pasienyje buvo sužeisti trys žmonės. Du sunkvežimiai važiuodami dideliu greičiu bandė pralaužti protestuotojų gretas. Šio incidento metu buvo partrenkti du žmonės. Dar vėliau sulaukta žinių apie tai, kad vilkikų vairuotojai sumušė dar vieną protestuotoją.

Cargonews.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Gazas