Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vienas vilkiko eismo įvykis gali kainuoti ir 4 milijonus litų

Įvykio vietoje
Tomo Markelevičiaus nuotr. / Įvykio vietoje
Šaltinis: gazas.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ne gyvybės draudimo bendrovė BTA per šių metų aštuonis mėnesius išmokėjo beveik 21 mln. litų išmokų už transporto priemonių sukeltas žalas. Remiantis Lietuvos banko duomenimis, bendrovė trejus metus stabiliai užima virš 30 proc. šalies transporto draudimo rinkos, ir, tikėtina, ši tendencija išliks visus 2014-uosius.

Transporto draudimas kartais smarkiai papurto draudikų kišenes

Transporto draudimas (TPVCAD bei kasko) sugeneruoja didžiausią bendrovės draudimo portfelio dalį. Tačiau ši draudimo rūšis atneša ir nemenkus nuostolius. BTA patirtis rodo, kad vieno vilkiko sukelta žala bendrovei gali kainuoti ir keturis milijonus litų.

„Mūsų  patirtis rodo, kad skaudžiausi įvykiai įprastai būna sukelti vilkikų vairuotojų. Per aštuonerius metus užfiksuota ne viena itin skaudi avarija, kai kurios iš jų nusinešė žmogaus gyvybę. Didelių nelaimių ir  žala būna nemaža. Bendrovė už kiekvieną iš dešimt eismo įvykių išmokėjo daugiau nei po milijoną litų. Vien vilkiko kaina yra apie 200-300 tūkst. litų. Jeigu tokiuose eismo įvykiuose pasitaiko ir aukų,  įvykio žalą sudaro nuostoliai bei nukentėjusiųjų neturtinė žala. Kompensacija už patirtą skausmą kiekvienoje šalyje nustatyta skirtingai“, – teigia „BTA Insurance Company“ SE Užsienio žalų reguliavimo departamento direktorius Artur Senčenko.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Avarijos vietoje
Tomo Markelevičiaus nuotr./Avarijos vietoje

Dešimt BTA daugiausiai  žalos sukėlusių įvykių fiksuoti užsienyje

Remiantis BTA aštuonių metų duomenimis, matyti, kad dešimt daugiausiai žalos sukėlusių eismo nelaimių, kurios bendrovei atnešė milijoninius nuostolius, užfiksuotos užsienio šalyse –  Lenkijoje, Italijoje, Airijoje, Austrijoje, Prancūzijoje bei Didžiojoje Britanijoje.

Pasak BTA grupės Užsienio žalų reguliavimo departamento direktoriaus, daugiausia eismo įvykių vilkikų vairuotojai sukelia Lenkijoje. Ši šalis yra tranzitinė, todėl nemažai krovininės transporto priemonių norėdamos patekti į Lietuvą ar iš jos pasiekti Vakarų Europą privalo ją pravažiuoti.

Kaip teigia A. Senčenko, bendrovės istorijoje yra užfiksuotas ne vienas itin skaudus eismo įvykis. Paskutinių aštuonių metų laikotarpyje didžiausia žala užfiksuota 2011 metais Lenkijoje: vairuotojas nesugebėjo laiku sustabdyti važiuojančio vilkiko ir rėžėsi į priekyje važiuojantį „Škoda“ markės automobilį. „Škoda“ nuo smūgio išlėkė į priešpriešinį eismą ir susidūrė su 90 km/val. greičiu atlekiančiu BMW markės automobiliu.  Abu „Škodos“ keleiviai – vyras ir žmona žuvo, palikę keturis vaikus našlaičius. Tuo tarpu BMW vairuotojui šveicarui, kurio sveikata sutriko, iki šiol mokamos išmokos už reabilitaciją. Iš viso buvo pateikta 10 žuvusiųjų artimųjų pareiškimų dėl turtinės  bei neturtinės žalos atlyginimo. Visos jos buvo patvirtintos, didžiausios sumos skirtos žuvusiųjų vaikams. Iki šios dienos nukentėjusiesiems išmokėta 1,2 mln litų kompensacija, rezervuota liko dar 2,4 mln litų, visa žala – 3,6 mln litų.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Avarijos vietoje
Tomo Markelevičiaus nuotr./Avarijos vietoje

Kitas skaudus įvykis užfiksuotas 2009-aisiais, taip pat Lenkijoje. Vilkiko vairuotojas nepastebėjo prisiparkavusio sunkvežimio ir rėžėsi į jį. Nuo smūgio vilkikas išvažiavo į priešpriešinį eismą, kur susidūrė su lengvuoju automobiliu. Žuvo du asmenys, trečias ilgai gydėsi ligoninėje. Šiuo metu suformuluotos aštuonios bylos dėl neturtinės žalos atlyginimo, o taip pat dėl šeimos ekonominės gerovės pablogėjimo, nes žuvo šeimos pagrindinis maitintojas. dėl BTA jau atlygino nukentėjusiesiems 1,7 mln. litų nuostolių, rezervuota – virš 1,2 mln litų.

Kitose šalyse užregistruoti įvykiai taip pat labai skaudūs, nė viename nėra išvengta aukų. 2005-aisiais Austrijoje už vilkiko padarytą eismo įvykį BTA teko išmokėti 2,7 mln. litų, 2007-aisiais Airijoje toks įvykis kainavo 2,5 mln litų, tais pačiais metais Italijoje – 1,7 mln. litų, kitose šalyse didžiausios žalos irgi viršijo milijoną litų.

Pasak specialisto, nemažą žalos dalį neretai sudaro neturtinės žalos atlyginimas, skaudžių netekčių atveju – kompensacija už laidojimo išlaidas, praradus dirbantį šeimos narį – kitų šeimos narių išlaikymo išlaidos, kompensacija už prarastas šeimos pajamas. 

Lenkijoje yra susiformavusi unikali neturtinės žalos išmokėjimo praktika, šioje šalyje netgi buvo vykdyti civilinio kodekso pakeitimai įtvirtinant tokio tipo žalos atlyginimo galimybę. D. Britanijoje reta byla sureguliuojama be neturtinės žalos atlyginimo. Airijoje yra įsteigta speciali institucija Žalos dydžio nustatymo institutas (Injuries Board), kuri nustato sveikatai padarytos žalos dydį. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Gazas