Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Apsaugok mane“: kodėl vaikai kelyje neprognozuojami?

Eismo saugumo akciją „Apsaugok mane“ rengianti ne gyvybės draudimo rinkos lyderė „Lietuvos draudimas“ skaičiuoja, kad per pastaruosius 4 metus rugsėjo mėnesiais eismo įvykiuose nukentėjo 34 pėstieji moksleiviai, iš jų net trečdalis – eidami per pėsčiųjų perėją.
Rugsėjį moksleivius saugos draudimu ir išskirtiniais kelio ženklai.
Rugsėjį moksleivius saugos draudimu ir išskirtiniais kelio ženklai. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Lietuvos draudimas“ ne tik apdraudžia vaikų keliones į mokyklą, bet ir primena vairuotojams važiuoti atsargiau, ypač šalia mokyklų, o psichologai atkreipia vairuotojų dėmesį, kad jauniausieji moksleiviai prieš žengdami į perėją praktiškai niekada nestabteli. 

„Tai, kad net trečdalis vaikų nukenčia eidami per perėją, yra šiurpą kelianti statistika. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai vaikai patys būna neatsargūs – bėga į perėją nė neapsidairę, ar netgi nusižengia taisyklėms – pavyzdžiui, šiemet jau gavome pirmąjį pranešimą apie dešimties metų amžiaus moksleivį, kuris buvo partrenktas kai per perėją važiavo dviračiu. Todėl didindami vaikų saugumą kelyje, kaip tėvai turime mokyti vaikus sustoti prie perėjos, neskubėti, o kaip vairuotojai – išsiugdyti įprotį prieš perėją sulėtinti automobilio greitį ir tikėtis netikėčiausio“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Asmens žalų vadovas Jonas Stasinas. 

Tomo Markelevičiaus nuotr./Pėsčiųjų eismas
Tomo Markelevičiaus nuotr./Pėsčiųjų eismas

Vaikai mano esą saugūs

15 metų su vaikais dirbanti psichologė–psichoterapeutė, mokymo centro „Šviesa“ lektorė Rosita Pipirienė pastebi, kad vaikai iki maždaug 10 metų amžiaus pasižymi egocentrišku mąstymu – jie į situacijas žvelgia tik iš savo perspektyvos. 

„Vaikas mato pats save ir galvoja, kad vairuotojas jį mato lygiai taip pat gerai, todėl eina per perėję nė nestabtelėjęs. Tokio amžiaus moksleivis dar nesupranta, kad vairuotojas gali jo nepastebėti ir juo labiau – nepraleisti einant pėsčiųjų perėja – juk jos paskirtis aiški! Todėl vairuotojams patarčiau visada sulėtinti automobilį artinantis prie perėjos, nes vaikas gali į ją tiesiog įbėgti“, – sakė R. Pipirienė.

Anot jos, atidūs vairuotojai turėtų būti ir reguliuojamose sankryžose, kai suka į kairę, arba kai suka į dešinę esant papildomai žaliai rodyklei, šviesoforo sekcijai. „Pradinukas, pamatęs žalią šviesoforo signalą, jį priima kaip užtikrintą leidimą eiti per gatvę, todėl ja žengia nesidairydamas, manydamas, kad yra visiškai saugus. Jis nesitiki, kad tuo pat metu tą kelią gali kirsti kitos transporto priemonės ir kad jų reikia saugotis“, – aiškino R. Pipirienė.

Vyresni vaikai, maždaug nuo 10 metų, anot R. Pipirienės, jau supranta priežasties-pasekmės dėsnį, tad geba aiškiau vertinti situacijas. Pavyzdžiui, artindamiesi prie perėjos, suvokia, kad reikia sustoti, o greitai artėjantį automobilį verčiau praleisti arba įsitikinti, kad šis stabdo. „Su vyresnių moksleiviais problemų gali kilti labiau dėl jų maištingesnio būdo, noro kovoti prieš taisykles, manymo, kad gali spėti prabėgti“, – pasakojo R. Pipirienė. 

Ypač dėmesingi, pasak psichologės–psichoterapeutės, vairuotojai turėtų būti palei kelią pamatę moksleivių būrelį – išdykaudami jie gali vienas kitą stumtelėti į gatvę. Be to, jeigu vienas iš vaikų išbėga į gatvę, vairuotojui derėtų sustabdyti automobilį – likusieji taip pat gali neprognozuojamai sumanyti ją kirsti.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Pėsčiųjų eismas
Tomo Markelevičiaus nuotr./Pėsčiųjų eismas

Apie įvykį reikia pranešti

„Lietuvos draudimas“ primena, kad jau 15 metus iš eilės rengdamas „Apsaugok mane“ socialinę kampaniją, šiemet rugsėjo mėnesiui kiekvieną šalies pėsčiąjį moksleivį nuo nelaimingų atsitikimų kelyje apdraudė 15 tūkst. litų sumą. Pėsčiajam moksleiviui patekus į eismo įvykį, jo tėvai ar globėjai turi pranešti apie ją „Lietuvos draudimui“ telefonu 1828 ir bendrovė išmokės kompensaciją. Įvykio užregistravimo procedūra telefonu vidutiniškai trunka apie 4 minutes, o kompensacija išmokama nedelsiant po to, kai gaunama informacija iš gydymo įstaigos apie nukentėjusiojo patirtus sužeidimus.

„Lietuvos draudimas“ skaičiuoja, kad per pastaruosius 4 metus nepavyko išvengti moksleivių žūtimis pasibaigusių įvykių – jie nusinešė 4 jaunuolių gyvybes, dar 30 moksleivių buvo sužalota. Jauniausias į eismo įvykį patekęs moksleivis buvo 7 metų, vyriausias – 18 metų. Per šį laikotarpį nukentėjusiems vaikams „Lietuvos draudimas“ išmokėjo per 60 tūkst. litų kompensacijų.

Akcija „Apsaugok mane“ nuo 2000-ųjų metų kasmet rengia Vilniaus miesto savivaldybė ir didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“. Akcijos metu atkreipiamas vairuotojų dėmesys į po vasaros atostogų grįžusius moksleivius ir jų saugų elgesį gatvėse. Visi moksleiviai visą rugsėjo mėnesį yra apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų keliuose. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius