Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lenktynininko Dominyko Butvilo 10 taisyklių žiemos kelyje

Permaininga žiema, kokia šiais metais apėmusi Lietuvą, yra tikras išbandymas ir kelininkams, ir vairuotojams. Į tai dėmesį atkreipia ir žinomi vairavimo specialistai, profesionalūs lenktynininkai.
15min.lt vaizdo konferencijoje – ralio lenktynininkas Dominykas Butvilas
15min.lt vaizdo konferencijoje – ralio lenktynininkas Dominykas Butvilas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Artėjant pirmajam metų festivaliui „Halls Winter Rally“, lenktynininkai prisideda prie organizatorių ir Kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos vykdomos akcijos „Mes už saugų kelią!“ ir kviečia prisiminti saugaus vairavimo taisykles žiemą.

Savo praktiniais patarimais, kaip elgtis esant sudėtingoms eismo sąlygoms, dalijasi žinomas ralio pilotas Dominykas Butvilas.

1. Lavink įgūdžius ir pažink savo automobilį

Niekas negimė jau mokėdamas vairuoti. Vieniems sekasi geriau, kitiems sudėtingiau, tačiau vairuoti ir važiuoti žiemą galima išmokti. Vis dėlto, norint ko nors išmokti, svarbu lavinti savo įgūdžius.

Saugių vietų praktinėms pamokoms rasti nėra paprasta, tačiau įmanoma. Pirmiausia aikštelėje, kurioje daug laisvos erdvės, reikia išbandyti automobilio sukibimo su kelio danga ribas. Keletą kartu pabandyti maksimaliai greitai sustabdyti. Taip „užsiprogramuosite” turimos dangos sukibimo ribas. Patikėkite, stabdydami dešimtą kartą jau tiksliai atspėsite, kurioje vietoje mašina visiškai sustos. Pamatę panašias sąlygas kelyje, galėsite tiksliai numatyti, koks stabdymo kelias jūsų laukia.

Kartais net ir padangos nebegali ištaisyti vairuotojo klaidos, tačiau neabejotinai su blogomis padangomis – dar sunkiau

2. Žieminės padangos

Fizikos dėsniai veikia visur ir nuolat. Nuo jų nepabėgsime. Padangų sukibimas su keliu taip pat yra tik įvairių sąlygų mišinys. Geros žieminės padangos jums pagelbės visada be išimties. Taip, kartais net ir padangos nebegali ištaisyti vairuotojo klaidos, tačiau neabejotinai su blogomis padangomis – dar sunkiau.

Žieminės padangos su giliu protektoriumi visada geriau valysis ir išmes nereikalingą sniegą iš protektoriaus tarpelių, o dygliai padės rasti sukibimą ant ledo. Prieš važiuodami visuomet apžiūrėkite ir įvertinkite, kokiomis padangomis „apautas“ automobilis.

3. Įvertinkite sąlygas

Išvažiavus į kelią žiemą, vairuotojus gali pasitikti labai įvairios sąlygos. Nuo vadinamojo „juodo ledo“ (plikledžio) iki asfalto. Svarbu teisingai įvertinti, kokiu keliu važiuojate.

Kai už jūsų nevažiuoja joks automobilis, pabandykite staigiau pastabdyti, pažiūrėti, ar slidu. Tai paprastas, bet naudingas būdas pasitikrinti kelią. Ir, žinoma, sąlygos nuolat keičiasi, todėl žvilgsnis į kelią turi likti budrus.

4. Vairuotojo pagalbinių sistemų naudojimas

Šiuolaikiniai automobiliai tiesiog prigrūsti įvairios elektronikos. Nors yra daug vairuotojų, kurie ją kritikuoja, aš manau, jog šios sistemos daugeliu atveju labai padeda žmonėms. Saugioje vietoje galite išsijungti sistemą ir pabandyti palyginti skirtumą. Kelyje patariu visą laiką važiuoti su įjungtomis pagalbinėmis sistemomis.

5. Nesutrikite

Jei jau patekote į nepageidautiną padėtį, svarbu jos nepabloginti savo nereikalingais veiksmais. Blogiausia – stipriai užspausti stabdį ir užblokuoti ratus. Tada automobilis slysta nekontroliuojamas. Kadangi dauguma lengvųjų automobilių Lietuvoje varomi priekiniais ratais, tai jeigu slysta automobilio priekis, ratus reikia pasukti ten, kur norite važiuoti, ir švelniai laikyti nuspaudus akceleratoriaus pedalą. Vengti labai staigių judesių. Bet kokiu atveju prisiminkite taisyklę – geriau „spausti gazą“ ir bandyti išvairuoti, nei „kalti per stabdžius“.

6. Saugus greitis

Patarimas paprastas – prisiminkite, kad už jus niekas geriau nežino, kokiu greičiu reikia važiuoti. Tai jūsų automobilis, jūsų padangos ir jūsų sprendimas. Jei kelyje didžiausias greitis 90, bet jūs jaučiate, kad slidu, padangos prastos arba matomumas nepakankamas, važiuokite 60, 50 – kiek tik jums atrodo tinkama.

Jei kiti važiuoja greičiau nei jūs, galbūt tam turi gerą priežastį, tinkamesnį automobilį arba gerus įgūdžius. O gal jie tiesiog elgiasi kvailai

Žmonės kartais painioja didžiausią ir rekomenduojamą greitį. Sąlygas kiekvieną kartą reikia vertinti individualiai. Jei kiti važiuoja greičiau nei jūs, galbūt tam turi gerą priežastį, tinkamesnį automobilį arba gerus įgūdžius. O gal jie tiesiog elgiasi kvailai. Išvada – saugų greitį pasirenkame patys.

7. Žiemą reikia vairuoti švelniau

Kuo mažesnis sukibimas, tuo lengviau išprovokuoti nereikalingą slydimą. Švelniau spaudžiant akceleratorių, taip pat neagresyviai elgiantis su stabdžiais, mašina išliks stabili.

8. Žvilgsnis

Nors matomumas šiuo metų laiku pats prasčiausias, žvitrios akys mums kaip tik žiemą labiausiai reikalingos. Reikia stebėti kelio dangą. Vėžiose sukibimas dažniausiai geresnis, ypač jei matosi tamsesni asfalto ruožai.

Taip pat svarbu žiūrėti toli, nes stabdymo kelias yra ilgesnis nei įprasta. Kuo anksčiau pamatysi kliūtį priekyje, tuo didesnė tikimybė laiku sureaguoti. Geras vairuotojas turi matyti, kas vyksta aplink, 360 laipsnių aplink jo automobilį: kas dedasi gale, šone, priekyje. Nesikoncentruokite tik į savo vėžę. Tie, kurie nemato toliau savo nosies, kelia pavojų sau ir aplinkiniams.

9. Sniegas geriau nei ledas

Jei netyčia patekote į labai slidų kelio ruožą arba atsidūrėte posūkyje, iš kurio gali išslysti mašina, akimis greitai suraskite puraus sniego ruožą. Bent vienu ratu užsikabinus už sniego, sukibimas gali itin pagerėti. Žieminės padangos geriausiai dirba būtent ant puraus ir kiek suvažinėto sniego. Blogiausiu atveju, vienu ratu galima net užkabinti pusnį posūkio viduje ir taip sumažinti greitį, jei stabdžiai jau nepadeda. Tačiau būkite atsargūs, pusnys gali labai įtraukti ir „išlipti“ atgal ant kelio gali būti jau sunku.

10. Nebijokite

Baimė – didžiausias vairuotojo priešas. Ir lenktynėse, ir kasdienybėje. Jei jaučiate stresą ir jums važiuojant labai neramu – galbūt važiuojate per greitai. Raskite sau komfortiškas sąlygas ir greitį. Tada, jei atsitiks kas nors nenumatyta – nesutrikite ir nepulkite į stresą, nes tokia reakcija yra blogiausia. Išmokite vairuoti žiemą ir, garantuoju, jums tai labai patiks.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius