Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

5 klausimai apie dantų implantaciją

Dantų apžiūra
„Shutterstock“ nuotr. / Dantų apžiūra
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ką reikėtų žinoti apie danties šaknies pakaitalus? Kaip vyksta pati danties implantavimo procedūra? Atsakymai – iš specialisto lūpų.

Į jums rūpimus klausimus apie dantų implantaciją – vieną pažangiausių ir ilgaamžiškiausių prarasto danties atkūrimo metodų, kuris taikomas jau daugiau kaip penkiasdešimt metų, atsako Tarptautinio implantologijos centro MIR burnos chirurgas Soheilis Bechara.

Kas yra danties implantai, iš ko jie gaminami?

Danties implantas – tai danties šaknies pakaitalas, ant kurio tvirtinamas protezas (dar vadinamas vainikėliu). Danties implantas dažniausiai gaminamas iš titano – metalo, kurį žmogaus organizmas lengvai priima ir kuris nesukelia alergijos.

Danties implantas gali būti įsriegiamas tiek apatiniame, tiek viršutiniame žandikaulyje pakeičiant prarasto danties šaknį. Danties implantais galima pakeisti vieno, kelių ar net visų prarastų dantų šaknis.

Kokio amžiaus žmonėms nerekomenduojama implantuoti dantų?

Danties implantas gali būti įsriegiamas bet kokio amžiaus pacientams, kurių žandikaulis jau yra susiformavęs (įprastai nuo 18 metų). Iki tol jis gali būti per jaunas, tačiau žmogus niekada nebus tam per senas. Siekiant sumažinti galimų komplikacijų riziką, dantys turėtų būti implantuojami tik išgydžius paciento ligas, galinčias turėti neigiamos įtakos procedūros rezultatams.

Kodėl netekus danties svarbu jį atkurti ir kokiais būdais tai galima padaryti?

Netekus vieno ar kelių dantų, dažniausiai diskomfortą pajuntame bendraudami ir kramtydami maistą. Šią funkciją atkurti galima taikant porą skirtingų gydymo metodų: protezavimą ir dantų implantavimą. Pacientui pasirinkus protezavimo procedūrą, atsižvelgdamas į burnos ertmės būklę, gydytojas gali pasiūlyti plokštelę (išimamas protezas) arba tiltelį (pritvirtinamas protezas). Tiek vienas, tiek kitas protezavimo būdas padeda atkurti kramtymo funkciją ir pagerinti estetinį vaizdą.

Tačiau tik pasirinkus dantų implantavimo procedūrą galima sustabdyti kaulo nykimo procesą, visiškai atkurti pirminę kramtymo funkciją ir pasiekti nepriekaištingų estetinių rezultatų. Be viso to, tinkamai prižiūrėdamas burnos ertmės būklę, pasiektais rezultatais pacientas gali džiaugtis net ir kelis dešimtmečius.

Kiek laiko trunka dantų implantavimas?

Konsultacijos metu gydytojas, įvertinęs paciento burnos ertmės būklę, poreikius ir galimybes, sudaro gydymo planą, jame numatomos planuojamos procedūros, vizitų skaičius ir kainos. Per kitą vizitą pradedama dantų implantavimo procedūra, įprastai trunkanti nuo 1 iki 6 mėnesių. Per šį laikotarpį numatomi 4–5 apsilankymai pas procedūrą atliekantį gydytoją. Dantų implantavimo procedūrą galime suskaidyti į du etapus: chirurgiją ir protezavimą.

„Shutterstock“ nuotr./Danties implantas – tai danties šaknies pakaitalas, ant kurio tvirtinamas protezas (dar vadinamas vainikėliu).
„Shutterstock“ nuotr./Danties implantas – tai danties šaknies pakaitalas, ant kurio tvirtinamas protezas (dar vadinamas vainikėliu).

Dažniausiai visas su dantų implantavimu susijusias chirurgines procedūras burnos chirurgas atlieka per vieną vizitą. Per pirmąjį apsilankymą gali būti pašalinamas nereikalingas dantis ar dantys, atliekama kaulo priauginimo ar sinuso pakėlimo operacijos ir įsriegiami vienas, du ar net visi 16 implantų (pagal situaciją). Tam tikrais atvejais pirmojo vizito metu gali būti pritvirtinamas ir laikinas protezas (matoma danties dalis), kad gyjant būtų gražus estetinis vaizdas.

Esant gerai paciento burnos ertmės būklei ir pakankamam žandikaulio kaulo kiekiui, įsriegti vieną implantą gydytojas gali per 20–30 minučių. Dar tiek pat laiko prireikia laikinam protezui pritvirtinti. Atlikus vietinę nejautrą, pakeliamas dantenų lopas, kaule padaroma vieta, į kurią įsriegiamas implantas. Baigus procedūrą, operacijos vieta užsiuvama. Gydytojas, norėdamas tinkamai įvertinti procedūros rezultatus, turėtų padaryti kontrolinę rentgeno nuotrauką.

Taip pat skaitykite: Netaisyklingas sąkandis: uždelstas gydymas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų

Praėjus savaitei nuo danties implanto įsriegimo (sugijus burnos gleivinei), pašalinami siūlai ir įvertinama paciento burnos ertmės būklė. Šis vizitas trunka apie 10–20 minučių. Tuomet laukia ramybės periodas, per kurį įsriegtas danties implantas turi prigyti.

Kokios procedūros atliekamos per likusius tris vizitus?

Trečiasis vizitas įprastai numatomas po 1–6 mėnesių, prigijus įsriegtam danties implantui. Tada pradedamas protezavimo procesas. Per šį vizitą gydytojas, įvertinęs paciento burnos ertmės būklę ir atliktas procedūras, gali formuoti dantenas arba padaryti paciento dantų lanko atspaudą, jis vėliau būtų siunčiamas į laboratoriją. Joje pagaminamas paciento sąkandį atitinkantis dirbtinis vainikėlis (dantis).

Na, o per paskutinįjį vizitą dantis pritaikomas ir pritvirtinamas prie prigijusio danties implanto.

Tekstas L. Grinkevičienės.

Plačiau apie dantų implantaciją, ar dantų implantai ilgaamžiai, kaip juos prižiūrėti, skaitykite 46-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis, 46 nr.
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis, 46 nr.

 

Žurnalas „JI“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką