Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Netaisyklingas sąkandis: uždelstas gydymas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų

Netaisyklingą sąkandį Lietuvoje turi maždaug 60–70 proc. žmonių, tačiau sunku pasakyti, kiek šis skaičius apskritai yra tikslus, kadangi daugelis dėl šios problemos pagalbos į specialistus net nesikreipia.
Mergina su metaliniais breketais
Mergina su metaliniais breketais / „Shutterstock“ nuotr.

Klaidinga manyti, kad kiek iškrypę dantys tėra vien estetinė problema. Ilgai negydomas sąkandis gali turėti ir kur kas rimtesnių pasekmių: dėl nuolatinės apkrovos pažeidžiami žandikaulio sąnariai, dėl to pasidaro sunku kramtyti, juntamas maudimas, žandikaulio traškesiai ar netgi skausmas. Bėgant laikui diskomfortas tik didėja, stipriai nukenčia kramtymo funkcija, greičiau dyla ir susidėvi dantys. Sunkesniais atvejais – dėl netaisyklingo sąkandžio gali atsirasti sprando, kaklo, ypač, galvos skausmai, taip pat veido asimetrija, tad netaisyklingą sąkandį specialistas gali pastebėti vos žvilgtelėjęs į pacientą.

Anot Vilniaus odontologijos klinikos „Denticija“ ortodontės Vitos Budrienės, netaisyklingas sąkandis gali sukelti stiprius veido žandikaulio sąnario pakitimus, kurie yra labai sunkiai ir ilgai tvarkomi.

Sąkandžiui įtakos gali padaryti ir blogas kvėpavimas

Netaisyklingas sąkandis, pasak ortodontės V. Budrienės, atsirasti gali dėl daugelio priežasčių. Vieniems dantys kreivai suauga dėl genetikos, kitiems gali įtakos padaryti  ankstyvas dantų netekimas ar išrautas dantis – jei jis laiku neprotezuojamas, padėtį pakeičia ir kiti dantys, todėl sąkandis ir išsikraipo. Suaugusiems ar vaikams netaisyklingas sąkandis gali atsirasti ir dėl įpročio griežti dantimis, kurį sukelia gyvenime atsiradusi įtampa, stresas ar nervai. Tuomet dantys nudyla, o sąkandis vis labiau gilėja ir blogėja.

Dar viena netaisyklingo sąkandžio priežastis yra kvėpavimas pro burną.

„Vaikams netaisyklingas sąkandis gali susiformuoti net ir tuomet, kai genetika yra gera. Jį gali lemti įvairūs žalingi įpročiai, tarkime, piršto čiulpimas ar ilgai naudojamas čiulptukas, taip pat netaisyklinga liežuvio padėtis ar kvėpavimas pro burną. Pastaroji priežastis gali lemti netaisyklingą sąkandį ir suaugusiam žmogui, jei dėl tam tikrų ligų jis taip kvėpuoja, tarkime, 20 metų ar daugiau, dėl to po kurio laiko jam dantys gali kiek pasistumti į priekį, tačiau suaugusiems žmonėms tai nėra labai dažna priežastis“, – tikina V. Budrienė.

Svarbu nedelsti ir neatidėlioti gydymo

Netaisyklingas sąkandis gali būti gydomas ortodontinėmis plokštelėmis, kapomis, breketais, o kartais, jei atvejis ypač sunkus, gali prireikti ir operacijos.

„Dėl bruksizmo (dantų griežimo) dyla dantys, todėl gilėja sukandimas, anksti pastebėjus problemą, paprastai užtenka kurį laiką panešioti kapą, kurios padarymas kainuoja apie 400 litų. Tokiu atveju pacientui nuimami dantų antspaudai ir sukuriama jo sąkandžiui specialiai pritaikyta kapa, kuri paprastai yra dedama ant apatinio žandikaulio, tačiau ir viršutiniai dantys turi kur atsiremti, todėl kapa veikia abu žandikaulius. Ją patariama įsidėti einant miegoti, o jei yra galimybė – dažniau nešioti ir dienos metu, mat kuo dažniu ji bus nešiojama, tuo ir gydymas bus greitesnis ir efektyvesnis“, – pataria ortodontė.

Gydymas visuomet priklauso nuo to, kiek ši problema yra įsisenėjusi ir kiek netaisyklingas sąkandis jau yra pažeidęs žandikaulio sąnarius, todėl, anot V. Budrienės, apsilankius pas ortodontą netaisyklingo sąkandžio gydymo atidėlioti nederėtų, nes taip galima prisidaryti dar daugiau žalos.

„Suaugusiems žmonėms paprastai nebūna tap, kad būtų tik kiek pakrypę dantys. Per ilgą laiką viskas netaisyklingai susidėvi, todėl dažnai jiems jau neužtenka vien ortodontinio gydymo, tuomet jau reikia apsilankyti ir pas sąnaristą, protezistą ar periodontologą, nes ilgai negydant sąkandžio problemų ir aplink dantis esantis kaulas gali pradėti tirpti. Tiesiog kuo gydymas ilgiau atidėliojamas, tuo daugiau specialistų vėliau gali prireikti, o ir gydymas bus tik sunkesnis“, – tikina ortodontė V. Budrienė.

Breketų kainos – iki 15 tūkstančių litų

Netaisyklingo sąkandžio gydymas šiuo metu yra gerokai pažengęs į priekį, tad dėl estetinių sumetimų nenorintiems dėtis metalinių breketų, siūlomos ir kitokios alternatyvos. Tiesa, už jas teks sumokėti gana įspūdingas sumas.

„Nenorintiems nešioti įprastų metalinių breketų, siūloma dėtis vidinius, kitaip – lingvalinius breketus, estetiškai jie atrodo geriausiai, kadangi yra visiškai nepastebimi. Tokie breketai yra tvirtinami iš vidinės dantų pusės, o jų kaina, priklausomai nuo rūšių, gali svyruoti nuo 8 iki 15 tūkst. litų. Tokių breketų problema yra ta, kad pradžioje labai sunku kalbėti, ypač girdimas šveplavimas, o ir gydymas su šiais breketais trunka kiek ilgiau nei su šoriniais breketais“, – aiškina gydytoja.

Klinikos „Denticija“ nuotr./Vilniaus odontologijos klinikos „Denticija“ ortodontė Vita Budrienė
Klinikos „Denticija“ nuotr./Vilniaus odontologijos klinikos „Denticija“ ortodontė Vita Budrienė

Anot jos, netaisyklingą sąkandį vis dėlto efektyviausiai gydo išoriniai breketai, jų taip pat būna įvairių rūšių – ir labiau pastebimų, ir praktiškai visai nematomų. Įprasti metaliniai breketai yra gerokai pigesni, jų įdėjimo kaina prasideda maždaug nuo 2 tūkstančių. Mažiau pastebimų – keraminių breketų – kainos svyruoja iki 6 ar daugiau tūkstančių. Anot ortodontės, gydymo efektyvumui tai, ar breketai metaliniai, ar keraminiai, labai didelės reikšmės neturi, skiriasi tik kaina ir jų estetika. 

„Žinoma, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, su kokiais breketais dažniau dirba konkretus ortodontas, vieni turi daugiau patirties su vidiniais breketais, kiti – su išoriniais, pagal tai reikėtų rinktis ir tinkamiausią gydytoją“, – pataria V. Budrienė.

Dantų priežiūrai – dvigubai daugiau laiko

Breketus nešiojantiems žmonėms, anot ortodontės, nederėtų valgyti itin kietų ar sunkiai kramtomų maisto produktų, pavyzdžiui, riešutų ar džiūvėsėlių. Taip pat būtina kruopščiai išsivalyti dantis – tam, anot gydytojos, reikėtų skirti dvigubai daugiau laiko nei anksčiau.

„Nešiojant breketus, dantis valytis reikėtų mažiausiai du kartus, tačiau geriausia, jei dantys būtų išvalomi ir po pietų. Valytis dantis reikėtų ne tik standartiniu dantų šepetėliu minkštais šereliais, bet ir papildomai naudoti vadinamąjį vieno danties šepetėlį. Juo galima kur kas kruopščiau ir efekyviau išsivalyti aplink breketus“, – pasakoja V. Budrienė.

Nešiojant breketus pas ortodontą, anot V. Budrienės, rekomenduojama lankytis kas 4–10 savaičių.

Pasitaiko, kad prireikia ir operacijos

Ortodontė Vita Budrienė pasakoja, kad retkarčiais netaisyklingam sąkandžiui išgydyti gali prireikti ir žandikaulių operacijos, mat gydymas vien breketais jau nebepadeda.

Vita Budrienė pataria tėvams kuo anksčiau susirūpinti savo vaikų sąkandžiu ir pas ortodontą juos pirmai apžiūrai nuvesti, kai išdygsta pirmieji 2 ar 4 priekiniai nuolatiniai dantys arba tada, kai vaikas pradeda lankyti pirmąją klasę.

„Ortognatinės operacijos yra daromos tuomet, kai yra dideli viršutinio ir apatinio žandikaulio neatitikimai. Paprastai ortodontas tą pastebi konsultacijos metu ir perspėja pacientą, kad be operacijos sukandimas nesusitvarkys. Tuomet pacientas siunčiamas pas chirurgą, kuris kartu su ortodontu sudaro gydymo planą su operacija. Net ir atliekant operaciją, breketus vis tiek reikia nešioti“, – aiškina ortodontė.

Anot gydytojos, per pastaruosius kelerius metus tokios žandikaulių operacijos stipriai pažengė į priekį ir Lietuvoje jos atliekamos ganėtinai dažnai.

Tikėtis, kad vos nuėmus breketus visos sąkandžio problemos bus išspręstos, anot ortodontės, tikrai neverta. Nors šypsena ir dantys akivaizdžiai bus tiesesni, tačiau tam, kad sąkandis vėl neiškryptų, dar porą metų teks panešioti fiksuotą ar nefiksuotą plokštelę. Ją ortodontai taip pat rekomenduoja nešioti kuo dažniau – ne tik miegant, taip ir gydymas bus greitesnis ir efektyvesnis.

Amžius – ne riba

Manančius, kad netaisyklingą sąkandį gydytis dėl amžiaus jau per vėlu, gydytoja ortodontė skuba nuraminti – sąkandžio gydymas labiau priklauso nuo pačių žandikaulių kaulų būklės, ne nuo amžiaus. Anot jos, ši problema išgydoma ir 40-ies ar 50-ies sulaukusiems žmonėms.

„Žinoma, į ortodontus geriausia kreiptis kiek įmanoma anksčiau, tačiau sąkandis išgydomas ir vėlesniame amžiuje. Vyriausia mūsų pacientė buvo, atrodo, 72 metų. Vis dėlto tėveliams derėtų kuo anksčiau susirūpinti savo vaikų sąkandžiu ir pas ortodontą juos pirmai apžiūrai derėtų vesti, kai išdygsta pirmieji 2 ar 4 priekiniai nuolatiniai dantys, arba tada, kai vaikas pradeda lankyti pirmąją klasę“, – pataria ortodontė Vita Budrienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius