Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuo erkinio encefalito pasiskiepyti Alytuje neįmanoma

Specialistai jau ragina skiepytis, nors gripo vakcinos Klaipėdoje dar nėra.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr. / Skiepai.
Šaltinis: alytausgidas.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Specialistams plačiai kalbant apie šiemet padidėjusį erkių aktyvumą ir pavojų užsikrėsti erkiniu encefalitu, vis daugiau žmonių stengiasi apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos skiepydamiesi. Tačiau vien noro ir pinigų, kuriuos reikia sumokėti už vakciną, neužtenka. Alytuje trūksta ir vakcinų, ir informacijos.

Pritrūko vakcinų

23 metų Edita (vardas pakeistas) augina dvejų metų sūnų. Šeima gyvena sodyboje, todėl mažylis didžiąją dienos dalį praleidžia žaisdamas žole (tvarkingai  pjaunamoje) apaugusiame kieme. Be to, šeima ir šiaip mėgsta laisvalaikį leisti gamtoje, todėl Edita, pasitarusi su vyru, nusprendė paskiepyti berniuką nuo erkinio encefalito.

„Poliklinikos registratūroje mane nusiuntė į skiepų kabinetą“, - pasakojo moteris. Edita už vakciną sumokėjo 89 litus ir balandžio 10 dieną berniukas buvo paskiepytas. Ten dirbusi medikė Editai pasakė, jog antrą kartą mažylį reikėtų vakcinuoti po mėnesio.

Prabėgus nurodytam terminui, jauna mama vedina sūnumi ir vėl atėjo į skiepų kabinetą. „Darbuotoja pasakė, kad dabar vakcinų neturi ir liepė ateiti po savaitės“, - teigė Edita. Užsukus po savaitės vėl pasakė, kad ateitų dar po savaitės dėl tos pačios priežasties. Taip kartojosi keletą kartų, kol medikė pareiškė, jog ji nežino, ar iš vis gaus vakcinų nuo erkinio encefalito.

Juk  sūnui laiku negavus antro skiepo, nebus jis apsaugotas nuo erkių pavojaus, o pinigai bus išmesti tarsi balą, - pyko jauna mama.

„Mane su mažu vaiku vaikė keletą kartų, užuot davusi Skiepų kabineto telefono numerį, kad galėčiau pasiskambinti ir gauti reikalingą informaciją“, - piktinosi Edita. Moters nuomone, darbuotoja galėjo ne tik telefono numerį duoti, bet ir paaiškinti, kad dėl skiepų galima kreiptis į „Endemik“, jei patys negali suteikti paslaugos.

„Juk  sūnui laiku negavus antro skiepo, nebus jis apsaugotas nuo erkių pavojaus, o pinigai bus išmesti tarsi balą“, - tvirtino jauna mama. Anot Editos, ji pasitikėjo valstybinės medicinos įstaigos darbuotoja ir neabejojo, jog ši gali suteikti reikalingą informaciją apie skiepus.

„Dabar supratau klydusi, reikėjo informacijos ieškoti internete ar kur kitur“, - teigė Edita. Moters nuomone, ji ne vienintelė pacientė, kurios vaikas nežinia, ar suspės laiku gauti antrą skiepą.

Paaiškinti negalėjo

Alytaus poliklinikos skiepų kabineto slaugytoja Marija Mikelionienė patikino, kad vakcinos nuo erkinio encefalito tikrai baigėsi. „Gali būti, kad gausim tik rugpjūčio mėnesį“, - teigė medikė. Kaip nutiko, kad jaunai mamai netinkamai buvo suteikta informacija, ji negalėjo paaiškinti. Esą visiems pasakomas telefono numeris, tik kai kurie tėvai patys nori užeiti ir pasiteirauti apie turimas vakcinas.

Vakcinos trūksta visoje Europoje, nes rinkoje šiais metais liko tik viena Ticovac vakcina.

Alytaus poliklinikos Slaugos administratorė Janina Matijošaitienė tvirtino, jog apgailestauja dėl vakcinos trūkumo, bet negalėjo paaiškinti, kodėl nutiko šis incidentas. „Perspėsiu merginas, kad pacientams suteiktų visą reikalingą informaciją“, - pažadėjo J. Matijošaitienė.

Reikia bent 2 skiepų

Medikų teigimu, pagrindinė apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonė – skiepai. Skiepytis rekomenduojama pavasarį du kartus 1-3 mėnesių intervalu. Taip įgyjama apsauga vieneriems metams. Po metų pasiskiepijus trečią kartą, įgyjamas imunitetas dar trejiems metams.

Į Lietuvą vakciną nuo erkinio encefalito įveža įmonė „Tamro“ iš Austrijos. Generalinės direktorės Rasos Marcinkevičienės teigimu, visoje Europoje trūksta šios vakcinos, nes rinkoje šiais metais liko tik viena Ticovac vakcina. Kiti gamintojai šio preparato jau nebegamina, o dėl ribotų gamybos apimčių likęs gamintojas nepajėgus aprūpinti visos rinkos.

alytausgidas.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką