-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Prasidėjus Europos imunizacijos savaitei žmonės raginami skiepytis

Balandžio 22 dieną prasideda Europos imunizacijos savaitė, kuri tęsis iki balandžio 29 dienos. Europos imunizacijos savaitės tikslas yra atkreipti dėmesį į specifinės profilaktikos (vakcinų naudojimą) svarbą, kuri pripažinta efektyviausia priemone kovai su infekcinių ligų sergamumu, mirtingumu bei rimtomis komplikacijomis.
Medicina.
Medicina.

Vakcina  laikoma medicininiu preparatu, kuriame naudojami mikroorganizmai arba jų dalys yra vadinami antigenais. Jų baltymų sandara skiriasi nuo žmogaus, todėl imuninė sistema juos atpažįsta, sukeldama imuninį atsaką bei suformuodama imunitetą sukėlėjui, – atsparumą. Tam, kad imuninės sistemos elementai galėtų atpažinti antigeną, turi vykti uždegiminė reakcija antigeno patekimo vietoje. Imituodamas natūralią infekciją, šis preparatas parodo imuninei sistemai ligos sukėlėją, prieš kurį imuninė sistema pagamina antikūnus ir kitus gynybos mechanizmus.

1881 m. Luji Pasteras iškėlė skiepų nuo pasiutligės klausimą, o po ketverių metų šiais skiepais buvo paskiepytas pirmas žmogus.

Vakcinos istorija prasidėjo nuo Edwardo Jennero, kuris  1796 m.  atliko karvių raupų įskiepijimo eksperimentą ir sėkmingai paskiepijo berniuką. Jo išradimas paplito visame pasaulyje ir sustabdė raupų infekcijos plitimą. 

1881 m. Luji Pasteras iškėlė skiepų nuo pasiutligės klausimą, o po ketverių metų šiais skiepais buvo paskiepytas pirmas žmogus. Pasiutligė – itin pavojinga mirtina virusinė infekcija. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo pasiutligės kasmet miršta daugiau nei 55 tūkstančiai žmonių, iš jų net 30–50 proc. sudaro vaikai iki 15 metų. Iki šiol veiksmingo pasiutligės gydymo nėra, todėl vienintelis būdas išgelbėti pasiutlige užkrėstą žmogų – laiku įskiepyti pasiutligės vakciną. Kadangi liga mirtina, vakcinaciją reikia pradėti kuo skubiau ir jokių kontraindikacijų skiepijimui nėra.

Pasaulio sveikatos duomenimis, kasmet išsaugoma apie 2-3 mln. žmonių gyvybių dėl laiku atliktos imunoprofilaktikos. Teoriškai šiuo metu pasaulyje vakcinomis galima kontroliuoti 28 infekcines ligas. Tačiau praktiškai tą reikėtų pasiekti jei nuo specifinės infekcijos paskiepytų skaičius būtų ne mažesnis kaip 95 proc. Didėjant panikai dėl įvairių gandų dėl vakcinų sukeltų nepageidaujamų reakcijų vaikams, skiepijimo apimtys tampa nepakankamomis ir galimai valdomų infekcijų sergamumas vėl registruojamas.  

Remiantis statistiniais duomenims, iš 800 tūkst. kasmet Lietuvoje atliekamų vakcinacijų tik 0,006 proc. sukelia neįprastų ar nepageidaujamų reakcijų (apie 50 atvejų).

Remiantis statistiniais duomenims, iš 800 tūkst. kasmet Lietuvoje atliekamų vakcinacijų tik 0,006 proc. sukelia neįprastų ar nepageidaujamų reakcijų (apie 50 atvejų). Pasaulyje nėra jokių mokslo įrodymais pagrįstų duomenų, kad skiepijimai gali sukelti lėtines ligas ar kitus sveikatos sutrikimus vaikams. Todėl Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina domėtis vakcinomis iš patikimų šaltinių bei primena, kad balandžio 23 dieną nuo 11 val. galite stebėti tiesiogiai transliaciją apie imunoprofilaktikos svarbą per Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapį: www.ulac.lt .

Atkreipiame dėmesį, jog Lietuvoje vaikai iki 18 metų bei suaugusieji skiepijami laikantis Lietuvos Respublikoje galiojančio Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinto skiepų kalendoriaus. Šiuo metu vaikams Lietuvoje kompensuojamos 10 vakcinų, ir nuo spalio 1 d. planuojama kompensuoti konjuguotą pneumokokinę infekcijos vakciną. Nuo 2009 m., valstybės lėšomis kompensuojamos palaikomosios kas 10 metų stabligės ir difterijos vakcinos suaugusiems ir vyresniems nei 25 metų amžiaus asmenims. Taip pat asmenims, nukentėjusiems nuo pasiutusių bei įtariamai pasiutusių gyvūnų, pasiutligės vakcina, kompensuojama valstybės lėšomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius