Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rūkalius šalia sveikuolio – lyg žmogus su gyvsidabrio kibiru, agresyviu šunimi ir beisbolo lazda

Pasyvus rūkymas
http://www.kindergesundheit.de nuotr. / Pasyvus rūkymas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Gegužės 31 dieną pasaulis jau 25-ąjį kartą minės Pasaulinę dieną be tabako. Pagrindinis šios dienos tikslas – apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru.

Šiais metais Pasaulinė Sveikatos organizacija (PSO) nori atkreipti dėmėsi į tabako gaminių kainas ir jų didinimą, kuris padėtų efektyviai sumažinti rūkymą.

Kasmet rūkymo epidemija nužudo apie 6 mln. žmonių, iš kurių net 600 tūkst. miršta nuo pasyvaus rūkymo. Mokslininkų tyrimai skelbia, kad nesiimant skubių priemonių, iki 2030 metų tabako vartojimas nusineš kasmet po 8 mln. gyvybių.

Kodėl neginame teisės į gryną orą?

Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė Aina Adomaitytė portalui 15min.lt sakė, kad, viena vertus, pasyvaus rūkymo problemą Lietuva suvokia kaip civilizuota ir išsilavinusi šalis.

Kita vertus, gana dažnai žmonės net nežino, ką reiškia pati pasyvaus rūkymo sąvoka.

Įsivaizduojama, kad, jei, tarkime, dūmai išpučiami nusukant galvą ar pro pravirą virtuvės langą, žalos aplinkinių sveikatai nėra.

„Apie žalą kitiems, kurie turi kvėpuoti rūkančiojo iškvėpiamu CO, suvokimas paremtas mitais. Dažnai manoma, kad aplinkiniams kenkiama, tik jei cigarečių dūmai pučiami tiesiai į akis. Įsivaizduojama, kad, jei, tarkime, dūmai išpučiami nusukant galvą ar pro pravirą virtuvės langą, žalos aplinkinių sveikatai nėra“, – pasakojo specialistė.

A.Adomaitytė apgailestauja, kad nerūkantys žmonės retai drįsta pakovoti už savo teises į gryną orą. „Jie net ne visada pasitraukia nuo rūkančiojo, nes nesupranta, kad kvėpavimas cigarečių dūmais – tai tarsi kitokia rūkymo forma.“

Kalbant apie savo sveikatą, toleruoti rūkančiųjų esą tikrai nereikėtų.

„Rūkantis žmogus pats renkasi savęs nuodijimą, todėl jis nėra suinteresuotas rūpintis kitų gerove, nes nesirūpina ir savąja“, – įsitikinusi A.Adomaitytė.

Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr./Aina Adomaitytė
Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr./Aina Adomaitytė

Jos nuomone, lauko kavinėje laiką leidžianti šeima turi visišką teisę paprašyti nerūkyti prie gretimo staliuko dūmą traukiančių žmonių.

„Juk kiekvienas tėvas sureaguotų ir pakovotų už savo šeimos gerovę, jei prie gretimo staliuko sėdėtų žmogus su gyvsidabrio kibiru, agresyviu šunimi ir beisbolo lazda“, – palygino pašnekovė.

Kasmet miršta 165 tūkst. vaikų

PSO nustatė, kad visame pasaulyje pasyviai rūkyti būna priversti 40 proc. vaikų, 33 proc. nerūkančių vyrų ir 35 proc. nerūkančių moterų.

Pasyvaus rūkymo analizė buvo atliekama 192 valstybėse. Nustatyta, kad pasyvus rūkymas ypač pavojingas vaikams, kurie tabako dūmais būna priversti kvėpuoti namuose.

Būdami prirūkytoje nevėdinamoje patalpoje 8 valandas jie „surūko” pakelį cigarečių.

PSO susirūpinusi, kad nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 165 tūkst. vaikų.

Didžiausias tokio pobūdžio vaikų mirtingumas fiksuojamas Pietryčių Azijoje ir Afrikoje, kur pasyvus rūkymas ir infekcinės ligos sudaro mirtiną tandemą.

Pasyvus rūkymas irgi sukelia priklausomybę nikotinui

Ekspertai pastebi, kad pasyvaus rūkymo paveikti vaikai lėčiau bręsta. Pasyvus rūkymas padidina plaučių uždegimo bei astmos riziką. Taip pat jis sukelia širdies, kvėpavimo takų ligas ir plaučių vėžį.

„Tyrimai skelbia, kad vaikai, kurių tėvai rūko, 1,5 karto dažniau serga bronchine astma ir kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Būdami prirūkytoje nevėdinamoje patalpoje 8 valandas jie „surūko” pakelį cigarečių“, – šiurpią statistiką pristatė A.Adomaitytė.

Shutterstock nuotr./Rūkymui – ne!
Shutterstock nuotr./Rūkymui – ne!

Oksfordo universiteto leidžiamame žurnale „Nicotine&Tobacco Research“ buvo publikuotas Konkordijos ir Monrealio universitetų atliktas tyrimas. Mokslininkai padarė išvadą, kad 9–11 metų vaikams, dažnai matantiems rūkančius savo tėvus, giminaičius, draugus ar kaimynus, gresia kur kas didesnė tikimybė pradėti rūkyti patiems.

Pasyvus rūkymas vaikų smegenyse gali sukelti priklausomybę nuo cigarečių dar net nepradėjus rūkyti.

„Jaunuoliai, kurie dažnai mato rūkančius žmones, gali patys perimti šį blogą įprotį, kadangi cigarečių jie nelaiko nesveikomis“, – tvirtino atlikto tyrimo autorius Simonas Racicotas. – Išsiaiškinome, kad vaikai, kurie niekada nebandė rūkyti, bet gana anksti tapo pasyviais rūkaliais, buvo kur kas labiau linkę laikytis pozityvių įsitikinimų dėl šio žudančio įpročio. Tikėtina, jog jie pradės rūkyti paauglystėje.“

Profesorius atkreipė dėmesį, kad vaikai, dažnai būnantys rūkančiųjų aplinkoje, pasisavina kur kas didesnę nikotino dozę nei tiek pat laiko pasyviai rūkantys suaugusieji: „Tyrimai parodė, kad pasyvus rūkymas vaikų smegenyse gali sukelti priklausomybę nuo cigarečių dar net nepradėjus rūkyti.“

Rūkalių žmonos vėžiu suserga dvigubai dažniau

Medikai rėžia tiesiai šviesiai: jeigu būnate tarp rūkančiųjų ir kvėpuojate tabako dūmais – tai ir jūs rūkote kartu su jais. Valanda, praleista prirūkytoje ir blogai vėdinamoje patalpoje, prilygsta vienos cigaretės surūkymui – iškvėpiamame ore padidėja smalkių kiekis, kraujyje randama methemoglobino (hemoglobino ir smalkių junginio, trukdančio deguonies apykaitai), o šlapime – nikotino.

BFL nuotr./Rūkymas žudo
BFL nuotr./Rūkymas žudo

Pasyviam rūkaliui kraujotaka tampa visiškai normali tik praėjus ne mažiau kaip 30 minučių po pasyvaus rūkymo.

Kvėpavimas prirūkytu oru pagreitina nuovargio atsiradimą, pablogina savijautą, mažina darbingumą, o jautriems ar ligotiems žmonėms suerzina akių, kvėpavimo takų gleivinę, gali sukelti migrenos, bronchito, astmos, krūtinės anginos priepuolį, paūminti alergines ligas.

Ilgalaikis pasyvus rūkymas gali būti ir sunkesnių ligų priežastis – moksliniais tyrimais nustatyta, kad rūkančiųjų namuose vyrų žmonos beveik dvigubai dažniau serga plaučių vėžiu. Be to, išauga tikimybė susirgti širdies ligomis ar insultu.

„Pasyviam rūkaliui kraujotaka tampa visiškai normali tik praėjus ne mažiau kaip 30 minučių po pasyvaus rūkymo“, – atkreipė dėmesį A.Adomaitytė.

Visuomenės dėmesį atkreipia akcijomis

Notingemo universiteto mokslininkai konstatavo, kad pasyvus rūkymas riziką pagimdyti negyvą kūdikį padidina 23 proc., o turintį fizinių defektų – 13 proc. Tokį neigiamą poveikį gali sukelti buvimas šalia rūkančiųjų – tereikia, kad per dieną šalia nėščios moters būtų surūkyta 10 cigarečių.

Organizatorių nuotr./Akcija „Gėlė vietoj cigaretės“
Organizatorių nuotr./Akcija „Gėlė vietoj cigaretės“

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ketvirtadienį organizuoja akciją  ,,Gėlė vietoj cigaretės". Vidurdienį Vilniaus miesto ir rajono ugdymo įstaigų mokiniai dalins skrajutes praeiviams gatvėse, prie didesnių prekybos centrų, įstaigų.

Jaunuoliai, kurie dažnai mato rūkančius žmones, gali patys perimti šį blogą įprotį, kadangi cigarečių jie nelaiko nesveikomis.

Penktadienį, gegužės 30 dieną, Kaune prie prekybos centro „Mega“ Lietuvos medicinos studentų asociacija ir Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija irgi rebgia socialinę akciją „Gėlė vietoj cigaretės”.

Renginio metu bus atliekami CO matavimo testai, kuriais bus siekiama nustatyti rūkymo žalą, bus pristatyti įvairūs muliažai, atsakoma į žmonių klausimus apie rūkymo poveikį sveikatai, dalinami prizai ir skatinama mesti rūkyti čia ir dabar. Akcija tęsis nuo 13 iki 18 val.

Pirmadienį, birželio 2-ąją, Pasaulinės dienos be tabako proga visoje Lietuvoje jau 13-ąjį kartą bus vykdoma akcija „Gimiau nerūkanti/is". Akcijos metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis" ar „Gimiau nerūkanti" yra apdovanojami „Pasaulinę dieną be tabako“, gegužės 31-ąją gimę naujagimiai. Akcija vyksta visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką