Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 04 13

Iki, kino salės. Labas, nelegalus filme!

Kino filmų žiūrėjimas – daugumos žmonių laisvalaikio praleidimo būdas. Vieni žiūrėti filmų eina į kino teatrus, kiti perka ar nuomojasi, o treti, kaip bebūtų gaila, siunčiasi filmus iš interneto. Kiekvienas suvokia, kad vagystė ar žmogžudystė yra nusikaltimas, tačiau ar visi supranta, jog nelegalus filmų siuntimasis – taip pat?
Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt nuotrauka / Įkrauk.lt reporterio nuotrauka

„Žinau viską“ reporterė Arūnė Matelytė

Kino filmų žiūrėjimas – daugumos žmonių laisvalaikio praleidimo būdas ar atsipaladavimo (o kai kuriems kaip tik - bandymo susikaupti ir mokytis) valandėlė. Vieni žiūrėti filmų eina į kino teatrus, kiti perka ar nuomojasi, o treti, kaip bebūtų gaila, siunčiasi filmus iš interneto.

Kiekvienas žmogus suvokia, kad vagystė ar žmogžudystė yra nusikaltimas, tačiau ar visi supranta, jog nelegalus filmų siuntimasis – taip pat? Juk pirkdami ar nuomodamiesi filmus mes mokame jų autoriams už darbą. Nemanau, kad tau būtų smagu, jeigu darbdavys staiga užsimanytų nebemokėti algos, teisindamasis, kad neturi pinigų. Dažnai taip ginasi ir nelegaliai besisiunčiantys filmus. Eiti į kino teatrą brangu, pirkti brangu, nuomotis brangu... O kas būtų, jei visi imtų ir pradėtų vogti iš parduotuvių maistą ar drabužius, sakydami, kad dabar ekonominė krizė ir jie neturi pakankamai pinigų, kad tai nusipirktų? Manau, nelegalus filmų siuntimasis yra ne ką mažesnis nusikaltimas. Nelegaliai siųsdamasis filmus žmogus negerbia visos filmo kūrybinės grupės darbo, nes nemoka už kūrinį. Gaila, tačiau labai dažnai tai darantys net nepagalvoja, kad elgiasi blogai. Kalbėjausi su keliais žmonėmis ir uždaviau klausimų apie tai, ką jie mano apie filmų siuntimąsi iš interneto, ar dažnai tai daro (o gal perka arba nuomojasi?), taip pat ar mano, kad geresnė finansinė situacija priverstų žmones dažniau vaikščioti į kino teatrus.

Darius, 18 m.: „Dažniausiai siunčiuosi. Beveik niekada neperku ir nesinuomoju, nebent prenumeruoju galimybę online legaliai žiūrėti filmus. Jei rodo mane dominantį filmą, tikrai mieliau jį žiūriu kino salėje. Oficialiai filmų siuntimasis yra nusikaltimas, bet manau, kad kol kas Lietuvoje neturime labai didelio pasirinkimo. Didžioji dalis filmų, kuriuos noriu pažiūrėti, nėra rodomi kinuose ar parduodami. Manau, kad didėjant pragyvenimo lygiui žmonės pradės daugiau eiti į kiną ar mokėti už DVD. Tiesiog Lietuvoje dar nėra plačiai priimta, kad už tai, ką galima gauti veltui, geriau mokėti.“

Anelė, 16 m.: „Labai daug filmų siunčiuosi, bet taip yra vien dėl to, jog neturiu pinigu eiti į kino teatrą ar filmams pirkti. Nuoma dabar irgi brangi, todėl nuomotis neverta. Nemanau, kad piratavimas yra gerai. Žmonės dirba ir galbūt negauna pinigų vien dėl to, jog jų kūriniai nemokamai platinami internete. Didelė problema yra kai kurių filmų nepasiekiamumas. Tarkime, norėčiau pasižiūrėti filmą, sukurtą Indijoje, tačiau nei kine, nei videotekoje aš jo nerasiu. Internete tereikia žinoti, kur ieškoti...“

Leonas, 22 m: „Filmus siunčiuosi nelegaliai. Sutinku, kad tai yra nusikaltimas. Manau, jei žmonės turėtų daugiau laiko ir pinigų, tikrai eitų į kino teatrus. Jei aš pats turėčiau daugiau pinigų, pasižiūrėjęs gerą filmą nelegaliai, vėliau būtinai nusipikčiau jo DVD.“

Dominykas, 19 m.: „Daugiausiai siunčiuosi filmus internete, nesidomėdamas, ar tai legalu. Internete galiu gauti naujausių filmų labai anksti, greitai ir patogiai. Jei turėčiau daugiau pinigų, dažniau eičiau į kino teatrus, tačiau filmų siųstis tikrai nenustočiau.“

Gabija, 16 m.: Dažniausiai siunčiuosi filmus iš interneto, į kiną nueinu kartą per mėnesį. Niekada neperku ir nesinuomoju filmų. Nemanau, kad filmų siuntimasis yra nusikaltimas. Tai kaip tik daro filmą populiaresnį, nes internete jį peržiūri daug daugiau žmonių nei kino salėse. Žinoma, kūrėjui geriau, kai jo filmą žiūri kino teatre, tačiau šiais laikais piratavimas neišvengiamas. Manau, kad žmonėms trūksta pinigų, taip pat internete didesnis filmų pasirinkimas. Net ir turėdama daug pinigų neičiau dažnai į kino teatrą, nes namie žiūrėti filmus patogiau.“

Deja, tačiau tokia situacija yra ne tik Lietuvoje. Europos Komisijos atlikta apklausa parodė, jog Europos Sąjungos vaikai supranta, kad piratavimas yra neteisėta veikla, tačiau vis tiek nelegaliai siunčiasi filmus, nes tuo plačiai užsiima aplinkinai, įskaitant ir tėvus. Dauguma vaikų sakė, kad ir toliau planuoja siųstis piratines produktų versijas bei pabrėžė, kad juos ne tiek gąsdina teisinio persekiojimo tikimybė, kiek rizika parsisiųsti virusą.

Sumažinti nelegaliai parsisiunčiamų filmų kiekį – ne tokia jau lengva užduotis. Europos Sąjunga siūlo kiekvienam prisidėti prie šios problemos naikinimo. Žmogus, įtaręs tam tikrą interneto svetainę siūlant parsisiųsti nelegalią medžiagą, gali rašyti elektroninį laiška (adresu concierge@piracysniper.com) ir pranešti apie tai. Tada internetinė svetainė yra patikrinama komisijos ir jeigu ji išties tiekia nelegalią produkciją, užblokuojama. Taip kiekvienas žmogus gali prisidėti prie nelegaliai parsisiunčiamų filmų kiekio sumažinimo.

Taigi daugumai nelegalus filmų siuntimasis iš interneto – kasdienybė, o minkštos kino teatro kėdės ir užgęstančios lempos prasidedant filmui – reta prabanga. Manau, nelegalus filmų siuntimasis yra blogas įprotis, kurio atsikratyti gali padėti tik laikas ir didžiulis noras bei galvojimas ne vien apie save, bet ir apie aplinkinius, kurie kuria ir stengiasi šviesti visuomenę, ir tikrai nesupyktų, jei už tai jiems būtų atlyginta.

„Žinau viską“ jaunieji žurnalistai yra jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas“ vykdoma iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas“ suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius