Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Antrame antradienyje“ svečiuosis trys šeimos sagų rašytojai iš Šiaurės šalių

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Literatūra apie šeimą ir giminystę turi ilgą istoriją Šiaurės šalyse, jos šaknys siekia senovės skandinavų sagas, užrašytas Islandijoje ir Norvegijoje.

Literatūra apie šeimą ir giminystę turi ilgą istoriją Šiaurės šalyse, jos šaknys siekia senovės skandinavų sagas, užrašytas Islandijoje ir Norvegijoje. Pastaraisiais metais šią literatūros tradiciją naujam gyvenimui prikėlė stipri šeimos sagų romanų banga.

„Šeimos sagos atgimimas yra savotiškas paradoksas, nes šeima, kaip socialinė institucija, šiuolaikinėje individualistinėje Šiaurės šalių kultūroje yra praradusi daugelį savo tradicinių funkcijų“, – teigia Vilniaus universiteto danų kalbos lektorius Stefan Anbro.

Norėdamas atidžiau pažvelgti į šį paradoksą, lapkričio 9 d. renginių ciklas „Antras antradienis“ kviečia į renginį „Literatūrinis šuolis į praeitį“. Šis renginys Lietuvos skaitytojams pristatys modernią Šiaurės šalių šeimos sagą ir atskleis jos sąsajas su senąja skandinavų literatūra. Renginys vyks Švedijos ambasadoje, adresu Didžioji g. 16.

Renginyje svečiuosis keturi svečiai iš Šiaurės šalių. Senosios skandinavų filologijos profesorė Else Mundal iš Bergeno Universiteto pristatys senąsias skandinavų šeimos sagas, kaip Šiaurės šalių literatūros apie šeimą ištakas. Šiuolaikinių šeimos sagų rašytojai – Kim Blæsbjerg iš Danijos, švedė Helena Henschen ir Ragnhild Nilstun iš Norvegijos – skaitys savo kūrybos ištraukas originalo kalba, kurios vėliau bus perskaitytos ir lietuvių kalba.

Renginį užbaigs diskusija anglų kalba apie šeimą ir literatūrą. Kodėl rašytojai pagrindine kūrybos tema vėl renkasi šeimą? Ką šiuolaikinės šeimos sagos mums sako apie šeimą, kaip modernios visuomenės socialinę instituciją? Ir kaip šiuolaikinė šeimos saga susijusi su senovės skandinavų sagomis?

„Remiantis literatūra, šeima ir toliau lieka centrine skandinavų gyvenimo ašimi. Tačiau šiandienos skandinavai yra ekonomiškai nepriklausomi, jų vaikų priežiūra rūpinasi valstybė, seni žmonės nebegyvena su savo vaikais – jie dienas leidžia senelių namuose, o socialinis mobilumas ir nemokamas švietimas lemia, kad būsimos profesijos pasirinkimą retai įtakoja tėvų profesijos“, – šeimos sagos atgimimo paradoksą reziumuoja lektorius S.Anbro.

Renginys organizuojamas bendradarbiaujant su Šiaurės šalių ambasadomis Lietuvoje ir Vilniaus Universiteto Skandinavistikos centru.

Renginys vyks anglų kalba, įėjimas nemokamas.

Vietų skaičius yra ribotas. Norintys dalyvauti renginyje kviečiami iki lapkričio 9 d. registruotis telefonu (8 5) 268 50 10.

Apie renginio svečius:

Rašytojas Kim Blæsbjerg gimė 1974 m. mažame Danijos mieste Lemvige. Jis yra vienas iš įdomiausių rašytojų, kurie pastaraisiais metais Danijos literatūrą praturtino šviežia šeimos sagos romanų banga. Rašytoją išgarsino 2007 m. išleistas romanas „Rotušės laipiotojas“ (Rådhusklatreren). Tai istorija apie keturias Lundstrøm šeimos kartas ir tuo pačiu Danijos 20-ojo amžiaus istorijos apžvalga.

Helena Henschen (gim. 1940 m.) yra švedų dizainerė, žurnalistė ir rašytoja. Ji yra nemažai nuveikusi meno srityje – dirbo grafine dizainere, buvo viena iš žymios švedų dizaino firmos „Mah-Jong“ įkūrėjų. Kaip grožinės literatūros rašytoja Henschen debiutavo 2004 m. romanu „Nusikaltimo šešėlyje“ (I skuggan av ett brott), kuriame papasakojo istoriją apie tragediją savo senelio šeimoje. 2009 m. Helena Henschen buvo apdovanota Europos Sąjungos literatūros premija.

Ragnhild Nilstun gimė 1943 m. Lofotene, salyne šiaurinėje Norvegijos dalyje. Įgijusi filologinį išsilavinimą ji dirbo mokytoja, vėliau Tromsės Universitete. Labiausiai išsiskiriantis rašytojos kūrinys – tai trilogija apie 19 amžiaus gale be tėvo augusią Anna Figenschou ir jos kelionę per socialinius sluoksnius svajojant apie nepriklausomybę ir meilę. Šie nuostabūs romanai apie Anną - „Mano akims“ (For mitt blikk, 1996), „Meilės vardan“ (For kjærlighetens skyld, 2002) ir „Mano ilga kelionė baigiasi čia“ (Min lange reise ender her, 2007) sulaukė didelio pripažinimo.

Else Mundal yra Bergeno Universiteto (Norvegija) senosios skandinavų filologijos profesorė. Ji taip pat yra vizituojanti lektorė Islandijoje ir JAV, skaičiusi paskaitas daugelyje universitetų užsienyje. Mundal yra pirmaujanti savo srities ekspertė, šį statusą pelniusi paskelbusi nemažai publikacijų apie senovės skandinavų sagas, mitologiją ir religiją, Edos ir skaldų poeziją bei kitomis temomis.

Renginio vieta – Švedijos ambasada, Didžioji g. 16, Vilnius; laikas – lapkričio 9 d. 18.00 val.

„Antras antradienis“ yra Šiaurės šalims skirtų renginių ciklas, kurio renginiai vyksta kiekvieno mėnesio antrą antradienį. Ciklo sumanytojas ir rengėjas Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt