-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2010 11 12

Genetiškai modifikuoti produktai: pamaitins ar numarins žmoniją?

„Euroblogo“ diskusijoje buvo aptarta, kokie pavojai ir perspektyvos Lietuvos laukia įsileidžiant GMO į maisto produktų gamybą.
Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt nuotrauka / Įkrauk.lt reporterio nuotrauka

Antroji „Euroblogas GYVAI“ diskusija „Genetiškai modifkuoti produktai pamaitins ar numarins žmoniją“ kaip ir pirmąjį kartą vyko neformaliame „Woo“ baro prieglobstyje. Atvykusieji ant pateiktų kortelių turėjo pažymėti savo nuomonę. „Numarinimo“ naudai buvo balsuota daugiau. Kaip paaiškėjo vėliau, tai nebuvo galutinis rezultatas.

Diskusijos metu buvo aptariama kokie pavojai ir perspektyvos Lietuvos laukia įsileidžiant GMO į maisto produktų gamybą. Apie pačią žalą ar naudą buvo kalbama mažiau. Labiau buvo gilinamasi į galimybę visiškai atsisakyti GMO arba supažindinti su tuo, ką gali duoti, ar kokios klaidos dažniausiai pasitaiko vertinant genetiškai modifikuotus produktus.

Šioje vietoje reikėtų priminti, kad diskusijoje dalyvavęs prof. dr. Algimantas Paulauskas įspėjo dėl spaudoje vyraujančios informacijos iš labaratorinio etapo. Jame būna visko – pasisekusių metodų ir ne. Todėl labai svarbu žinoti, kad genetiškai modifikuoti produktai pirmiausiai tiriami uždaroje labaratorijoje, vėliau tyrimai vyksta lauko sąlygomis ir tik tada genetiškai modifikuoti produktai paleidžiami į rinką.

Diskusijos dalyviai priminė, kad greitu metu Lietuva turės apsispręsti – sako tvirtą „Ne“ ir keliauja Austrijos keliu arba renkasi GMO produktus ir toliau savotiškai maištauja valgydama jau genetiškai modifikuotas bulves. Pritariant diskusijos dalyviui psichologui  dr. Gediminui Navačiui tenka pripažinti, kad pavyzdžių istorijoje, kai sėkmingai bandoma kištis į gamtą, rasime sunkiai. Todėl gamtos išsaugojimo vertybę sumenkinti ir baiminamasi.

Dalyviai pripažino, kad Lietuvai atsisakius genetiškai modifikuotų produktų ekologija galėtų tapti savotišku prekės ženklu. Todėl turizmas į ekologišką šalį būtų kur kas didesnis. Tokiu keliu jau nuėjo Vengrija ir Austrija. Genetiškai modifikuoti produktai gali pamaitinti trečiojo pasaulio šalis, kur gresia badas. Lietuvai jis kol kas negresia, todėl  ekologiško ūkio šaknis turime išlaikyti kiek įmanoma ilgiau.

Dažniausiai karštos diskusijos vyksta iš nežinojimo, tikriausiai, todėl šį kartą buvo išvengta rietenų ir piktesnių pastabų. Vienas kitas pasisakymas iš teisininkės pusės sukėlė šiokį tokį šurmulį, bet diskusija praėjo be didesnių kovų. Nuomonės buvo išsakytos. Kas norėjo – išgirdo ir pasidarė išvadas.

Galiausiai reikia paminėti – diskusijos pabaigoje dalis atvykusiųjų savo nuomonę pakeitė ir balsavo už tai, kad„GMO pamaitins žmoniją“. Taigi, bet kokiu atveju labai svarbu apie tai kalbėti, diskutuoti ir domėtis. Tik tada kvalifikuotai ir aiškiai galėsime pasakyti tvirtą „Ne“ arba „Taip“ genetiškai modifikuotiems produktams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius