Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuomonė: kaip taupyti Žemę ir pinigus

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dauguma jaučiasi bejėgiai norėdami pagelbėti gamtai, bet aš manau, kad negalima nuleisti rankų ir sakyti, kad kaip nors viskas susitvarkys.

Pastaruoju metu vis daugiau yra kalbama apie ekologiją. Daug yra informacijos apie tai, kaip per greitai yra naudojami žemės ištekliai, kad užteršta aplinka sukelia civilizacijos ligas. Dauguma jaučiasi bejėgiai norėdami pagelbėti gamtai, bet aš manau, kad negalima nuleisti rankų ir sakyti, kad kaip nors viskas susitvarkys. Taip nebus, tik laiko klausimas, kada mes nustosime egzistuoti. Todėl nuo šiandien siūlau pradėti atsakingą gyvenimą. Dideli pokyčiai prasideda nuo mažų. Todėl norėčiau pasidalinti būdais, kaip galima taupyti Žemę ir tuo pačiu pinigus.

1. Plaudami rankas sumažinkite srovę iki minimalios. Praskieskite skystą muilą, tikrai nebūtina jį naudoti tokios koncentracijos, kuri yra butelyje.

2. Prausdamiesi duše pasirinkite poziciją, kurios dėka naudotumėte mažiausiai vandens. Taip pat sumažinkite srovę.

3. Plaukite indus taip: pirmiausia išmuiluokite juos su ekologiškomis priemonėmis, soda ir tik tada praplaukite juos tekančiu vandeniu, nedidele srove.

4. Skalbkite 30 laipsnių temperatūroje ir su ekologiškomis priemonėmis. Indaplovė ir skalbyklė apie 85 proc. elektros energijos sunaudoja vandeniui pašildyti. Taip pat visai nebūtina naudoti minkštiklių, kvapiklių. Nuo jų gali išsivystyti alergija, o taip pat ir pinigų sutaupysite.

5. Rūšiuokite šiukšles. Jei jūsų kieme dar nėra specialių konteinerių, kreipkitės į reikalingas institucijas ir reikalaukite, kad jie atsirastų ir šalia jūsų namų. Pavyzdžiui, viena perdirbto popieriaus tona išsaugo apie 26 tūkst. litrų vandens ir tokį kiekį energijos, kurio užtektų pusę metų apšidyti namą.

6. Dažniau važinėkite viešuoju transportu, dviračiu, vaikščiokite pėsčiomis.

7. Ypač kenksmingi yra unitazų, kanalizacijos vamzdžių, plytelių, dujinių viryklių valikliai. Reikia saugotis, kad netyčia nepatektų į akis, taip pat reikia mūvėti apsaugines pirštines. Jie taip pat labai kenksmingi aplinkai. Todėl ir šiuo atveju būtų geriausia naudoti ekologiškas priemones.

8. Kenksmingos yra chloro junginių turinčios priemonės. Jos gali rimtai pakenkti akims, dirginti kvėpavimo takus bei odą. Todėl verta rinktis ekologiškas.

9. Nebenaudojamus buitinius prietaisus nuvežkite į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles,  parduokite, dovanokite.

10. Nereikalingus drabužius, aksesuarus parduokite, mainykite, dovanokite.

11. Nereikalingas knygas, žurnalus parduokite, dovanokite, o reikalingas pirkite iš kitų žmonių.

12. Nereikalingus daiktus atkurkite naujam gyvenimui.

13. Domėkitės eko naujienomis.

14. Kai nebenaudojate elektros prietaisų, išjunkite juos ir iš elektros lizdų. Taip galite sutaupyti net trečdalį elektros energijos. Elektros lizde paliktas mobiliojo telefono kroviklis taip pat naudoja energiją.

15. Naudokite naujo modelio elektros energiją tausojančias lemputes.

16. Kompiuterį rekomenduojama išjungti, o ne palikti budėjimo režime, jei juo nesinaudosite ilgiau kaip valandą.

17. Stacionarus komputeris sunaudoja iki 90 proc. daugiau elektros energijos nei nešiojamasis kompiuteris.

18. Nusipirkite tokį unitazą, kuriame būtų galima pasirinti pusę ar visą bakelį vandens panaudosite. Taip pat nebūtina iki galo nuspausti unitazo mygtuko.

19. Maisto atliekų perdirbimui įsigykite Kalifornijos sliekų, kurie kainuoja tikrai nebrangiai. Jie perdirbdami atliekas padaro puikų dirvožemį.

20. Valgykite mažiau mėsos. Yra paskaičiuota, kad galvijas iškvepia daug metano dujų raugėdamas. Vienos karvės per metus išskiriamo metano žala klimatui prilygsta vieno vidutinės klasės automobilio, per metus nuvažiuojančio 18 tūkst. km, žalai.

21. Eidami į parduotuvę visada su savimi turėkite iš namų pasiimtą pirkinių krepšelį. Plastikiniam maišeliui suirti reikia apie 500 metų.  Paskaičiuota, kad parduotuvėse Lietuvoje per mėnesį jų nuperkama apie 4,5 mln., o tai sudaro apie 60 tonų plastiko!

22. Eidami į parduotuvę, susidarykite pirkinių sarašą tam, kad nusipirktumėte tai, ko iš tikrųjų reikia. Paskaičiuota, kad amerikiečiai apie 40 proc. nusipirkto maisto išmeta.

23. Jei dažnai perkate po nedidelį buteliuką vandens, siūlyčiau įsigyti didelį geriamo vandens baką  ir kiekvieną dieną iš jo įsipilti vandens į buteliuką. Privalumai tokie, kad taip išmesite mažiau buteliukų ir sutaupysite pinigų.

24. Gamindami maistą puodą uždenkite, taip sutaupysite net iki 40 proc. energijos.

25. Virdulyje virkite tik tiek vandens, kiek jums reikės tuo metu. Kam užvirinti daugiau, jeigu likęs vanduo atvės, o kitą kartą reikės vėl iš naujo užvirinti.

26. www.europa.eu/lietuva šiame puslapyje susiskaičiuokite, kiek galima sutaupyti, naudojant elektros energijos taupymo skaičiuoklę.

27. Apie teršiamą aplinką praneškite nevyriausybinei organizacijai „Baltijos aplinkos forumas“ , kuri rūpinasi problemos sprendimu.

28. Keletas ženklų, kuriuos vertėtų žinoti: „Ekoagros“ (šis ženklas užtikrina, kad produktas‚ tikrai ekologiškas ir užaugintas Lietuvoje.  „Organic firming“ (taip žymimi ekologiški Europos Sąjungos produktai). „Fairtrade“ (taip žymimi ekologiški produktai, kuriems pagaminti žmonės nebuvo išnaudojami).

29. Laikantis šių punktų, sumažės ne tik jūsų sąskaitos už komunalinius mokesčius, bet ir pagerės savijauta, kai žinosite, kad taupote gamtos išteklius.

30. Filmai, kuriuos rekomenduoju pamatyti: „Katastrofos receptai“ („Recipes for disaster“), „Kvailumo amžius“ („The Age of Stupid“), „Žaliava“ („Crude“), „Planeta“ („The Planet“), „Žemės dienos“ („Earth Days“), „The Secret“,  „Baraka“.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min.lt nuotr.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt