Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulio vaikų būsena 2011: paauglystė – galimybių amžius

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pasaulyje gyvena daugiau nei vienas milijardas paauglių, pusė iš jų savo vaikystę praleido šalyse, kur viešpatauja badas, įsigalėjusi lyčių nelygybė, nuolatos kurstomi etniniai ir religinai nesutarimai. Ne paslaptis, jog auganti karta, gyvenanti besivystančiose valstybėse, susiduria su daugybe socialinių problemų. Vos ūgtelėjęs berniukas, rankose laikantis ginklą, ir dvylikametė mama, sūpuojanti savo kūdikį - tai liūdna Trečiųjų pasaulio šalių kasdienybė.

„Žinau viską" žurnalistė Greta Vaičeliūnaitė

Pasaulyje gyvena daugiau nei vienas milijardas paauglių, pusė iš jų savo vaikystę praleido šalyse, kur viešpatauja badas, įsigalėjusi lyčių nelygybė, nuolatos kurstomi etniniai ir religinai nesutarimai. Ne paslaptis, jog auganti karta, gyvenanti besivystančiose valstybėse, susiduria su daugybe socialinių problemų. Vos ūgtelėjęs berniukas, rankose laikantis ginklą, ir dvylikametė mama, sūpuojanti savo kūdikį - tai liūdna Trečiųjų pasaulio šalių kasdienybė.

Nepaisant visų negandų, S.O.S zonų gelbėtojai, skurdžiausių pasaulio valstybių valdžia ir tarptautinės organizacijos, tikisi, kad būtent 10-19 metų amžiaus karta pradės naują galimybių amžių. Manoma, jog sklandus bendradarbiavimas ir investavimas į jaunų žmonių ateitį padės pažaboti skurdą bei lyčių diskriminaciją. Paaugliai, tikslingai pasinaudoję parama, gali tapti ekonomiškai nepriklausomi, patys priimti sprendimus ir tapti pilnaverčiai bendruomenės nariai. Tikimasi, jog panaikinti mokesčiai už mokslą vidurinėje mokykloje teigiamai paveiks šalies ekonomiką bei lavins jaunuolių įgūdžius. Išsilavinę, jauni žmonės ne tik išplės vidaus darbo rinką, bet ir skatins užsienio investicijas. Anot vietos valdžios vizijos, galimybių amžiaus karta puikiai žinos savo teises ir stengsis gyventi lygybės principu.

Apačioje apžvelgsiu rimčiausias besivystančių pasaulio šalių problemas bei pateiksiu valdžios ir tarptautinių rėmėjų sprendimus kritiškai situacijai pataisyti ir paremti pažangų, galimybėms atvirą jaunimą.

S.O.S zona: Haitis

Faktai ir problemos: Daugiau nei prieš metus Haičio teritroriją suvirpino galinga žemės drebėjimų virtinė, nusinešusi maždaug du šimtus tūkstančių gyvybių ir daugiau nei milijoną palikusi be pastogės. 23 procentai Haičio gyventojų yra 10-19 metų amžiaus paaugliai. Pagal 2005-2009 metų duomenis mokyklas lanko tik 20 procentų Haičio vaikų, tuo tarpu kai mokyklos lankomumas visame pasaulyje siekia 70%. 2006 metais vykdytų apklausų rezultatai parodė, jog trečdalis 20-24 metų moterų užtekėjo iki 18 metų, o beveik pusė iki 20 metų. 30 procentų šių moterų atsakė, jog pirmagimio susilaukė dar neatšventusios dvidešimtojo gimtadienio.

Išsigelbėjimas: Haičio valdžia, padedama tarptautinių partnerių ketina atsatyti valstybę. Į Haičio „gelbėjimo" planus įeina geresnės infrastruktūros kūrimas, pastatų atstatymas. Taip pat daug dėmesio skiriama kultūros išsaugojimui, maisto ir vandens saugai. The Water and Youth Movement surengė kampaniją, kurios metu Haičio skurdžiausioms bendruomenėms buvo paaukota apie 65 tūksančiai dolerių, skirtų vandens siurbliams įrengti. Jauni žmonės prisidėjo ir prie programų, skirtų apsaugoti šalies vaikus nuo ligų juos paskiepijant, palengvinti jų grįžimą į mokyklą, skleisti žinias apie ŽIV ir AIDS, sukūrimo.

S.O.S zona: Indija

Faktai ir problemos: Indijoje gyvena 243 milionai paauglių, šis skaičius sudaro 20 procentų visų gyventojų. Dauguma Indijos paauglių susiduria su mitybos sutrikimais, kurie gali būti mažakraujystės priežastis. 47 procentai 15-19 metų mergaičių Indijoje kenčia nuo svorio trūkumo. Dėl mažakraujystės 2008-aisiais metais gimdymo metu mirė 230 indžių. Nepaisant to, kad legali santuoka galima tik nuo 18-kos metų, 60 procentų 20-49 metų Indijos moterų tekėjo būdamos nepilnametės.

Išsigelbėjimas: Indijos valdžia ir tarpininkai iš kitų šalių deda visas pastangas, kad pagerintų Indijos vaikų ir paauglių gvenimo būklę ir skatintų jų tobulėjimą. 2000-aisiais metais sukurta programa, siekianti pažaboti mažakraujystės sergamumą tarp šalies mergaičių. Sergančios paauglės buvo gydamos įvairiais medikamentais bei galėjo daugiau sužinoti apie tinkamą mitybą. Taip pat daug dėmesio skirta vaikų apsaugos klausimui. 2007-aisiais metais valdžios iniciatyva buvo uždraustos vaikų santuokos ir įvestos bausmės tokių, dažniausiai šeimyninių, susitarimų kurstytojams.

S.O.S zona: Etiopija

Faktai ir problemos: Etiopija - viena vargingiausių pasaulio valstybių. Šalis ir jos ūkis kenčia nuo sausrų ir nuolatinio vandens trūkumo. Pagal 2009 metų duomenis, Etiopijos populiacija labai jauna - apie 50 procentų gyventojų dar nesulaukė pilnametystės. 85 procentai Etiopijos gyventojų yra įsikūrę kaimo gyvenvietėse, kur vyrauja ypač žemas išsilavinimo lygis. 200 000 - 150 000 vaikų priversti gyventi gatvėse. Elgetaujančios mergaitės dažnai yra seksualiai išnaudojamos suaugusių.

Išsigelbėjimas: Nors Etiopija vis dar išlieka viena mažiausiai išsivysčiusių valstybių pasaulyje, šalyje sparčiai kyla ekonomika, o dauguma programų, siekiančių pagerinti vaikų sveikatos būklę bei suteikti Etiopijos jaunajai kartai galimybę mokytis, jau pasiekė teigiamų rezultatų. Vienas iš valstybės tikslų yra sumažinti vaikų mirštamumą bei pagerinti gimdyvių sveikatą.

Daugiau informacijos apie pasaulio vaikų būseną gali rasti: http://www.unicef.org/sowc2011/fullreport.php

„Žinau viską" jaunieji žurnalistai yra jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas" vykdoma iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas" suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.

Komentarai
Temos Paauglystė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt