Publikuota: 2012 rugsėjo 14d. 18:00
Žurnalas „JI“

Pavojingieji pasaulio gyvūnai

Susidūrimai su kai kuriais gyvūnais žmonėms gali būti išties pražūtingi. Laimė, kad daugelis čia išvardytų sutvėrimų gyvena toli nuo mūsų. Kita vertus, kaip sako kai kurie gamtos mylėtojai: žmogui nėra ko bijoti. Nerasite šioje planetoje pavojingesnio padaro už jį patį... Bet šįkart kalba ne apie pavojingus žmones. Jūsų dėmesiui – pavojingais laikomi pasaulio gyvūnai.
Krokodilas
Fotolia nuotr. / Krokodilas

Pražūtingas uodo įkandimas

Kaip atrodo daugiausiai žmonių myriop pasiunčiantis padaras? Taip ir norisi jį įsivaizduoti milžiniško dydžio, kraupiais aštriais dantimis. Deja, vaizduotė šįkart gerokai nuvilia. Didžiausias žudikas yra mažutis uodas...

Šis vabzdys atrodo visiškai nepavojingas. Jo įkandimas tesukelia niežulį, o zyzimas – susierzinimą. Tačiau taip drąsiai apie uodą galime kalbėti tik mes, europiečiai. Afrikoje nuo uodų įkandimo kasmet miršta net 2 milijonai žmonių! Taip yra dėl uodų gebėjimo pernešti ligų sukėlėjus iš vienos aukos kraujo į kitą. Juodajame žemyne uodo patelės, platinančios maliariją sukeliančias bakterijas, įkandimas gali nutraukti žmogaus gyvybę. Vienintelis išsigelbėjimas – skiepai, kurie, deja, skurstantiems afrikiečiams yra prabangos dalykas.

Fotolia nuotr./Uodai
Fotolia nuotr./Uodai

Apie ryklius žudikus

Daugelis žmonių įsitikinę, kad rykliai yra patys pavojingiausi gyvūnai pasaulyje, suryjantys tūkstančius žmonių. Statistika byloja ką kita. Pasirodo, per metus rykliai nesudrasko nė šimto žmonių. Vien faktas, kad jie nelipa medžioti į sausumą, grėsmę būti sudraskytam į skutelius keliomis eilėmis skustuvo aštrumo dantų sumažina perpus. Na, o žmonėms, žengiantiems į ryklio teritoriją – vandenį, belieka būti labai budriems ir paisyti pakrantėse stovinčių ženklų bei gelbėtojų perspėjimų.

Zoologai tvirtina, kad ryklių aukomis tampama tik dėl neatsargaus elgesio, kai plaukiojama per toli nuo kranto, juk paprastai rykliai minta ne žmonėmis. Deja, sykį paragavęs kokio žioplinėjančio plaukiko mėsos, ryklys gali tapti žmogienos mėgėju. Pajutęs vandenyje nors lašą kraujo (net kelių kilometrų atstumu), jis puola į tą vietą žaibišku greičiu ir nedelsiant panaudoja visą savo arsenalą. Vis dėlto išsigelbėti įmanoma. To įrodymas – šimtai banglentininkų visame pasaulyje. Dažniausiai akistata su rykliu baigiasi galūnės amputacija ar aštrių nasrų paliktais randais - kai kuriems rykliams žmogus pasirodo esąs per didelis kąsnis.

Fotolia nuotr./Ryklys
Fotolia nuotr./Ryklys

Krokodilas puola netikėtai

Niekas nedrįstų ginčytis, kad didžiausias pasaulyje roplys kelia kraują stingdantį siaubą ir tikrai ne mažesnį pavojų. Nors tikslių duomenų, kiek žmonių per metus krokodilai pasiunčia myriop, nėra, gąsdina vien tai, kad krokodilai puola iš pasalų. Žmones, besiilsinčius vandens telkinių pakrantėse, ar žvejus, ramiai plūduriuojančius valtelėse, jie užpuola žaibiškai. Jei vandens paviršius bent kiek raibuliuoja vėjo genamomis vilnimis, dviejų iš vandens kyšančių akių – vienintelio sėlinantį krokodilą galinčio išduoto ženklo – pastebėti beveik neįmanoma. Tuo pasinaudojęs plėšrūnas staiga iššoka iš vandens, pagriebia auką, įsitempia į vandenį, nuskandina ir suryja. Nors krokodilai turi net iki 60 dantų, kramtyti jie negali, todėl grobį sudrasko purtydami ir plėšydami dantimis.

Manoma, jog kasmet tokia baisi baigtis ištinka ne mažiau kaip tūkstantį žmonių. Laimė, krokodilai medžioja ne savo malonumui, o tik gerokai išalkę. Pasistiprinę atsitiktinėmis aukomis, ropliai milžinai neėdę gali išbūti net kelis mėnesius. Tačiau reti maitinimaisi netrukdo jiems augti iki kelių metrų. Didžiausias iki šiol žmonių sučiuptas krokodilas buvo 6,4 m ilgio ir svėrė toną.

Fotolia nuotr./Krokodilas
Fotolia nuotr./Krokodilas

Mirtini „drebučiai“

Žiūrint laidas apie vandenynus, vienas gražiausių vaizdų yra vandeniu sklendžiančios medūzos. Perregimas plonytis padaras dailiai šoka vandenyje, virpindamas laibučius siūlelius... Deja, deja, šie meilūs „drebučiai“ mirčiai pasmerkia nemažai poilsiautojų. Nuodingiausios pasaulyje yra Australijos pakrantėse besiveisiančios medūzos. Vietinių jūrinėmis vapsvomis vadinamos gražuolės gali turėti iki šešiasdešimties metrų ilgumo čiuptuvų, kiekvienas jų – po kelis tūkstančius dilginančių ląstelių. Kad ir kaip siaubingai skambėtų, viena medūza turi sukaupusi tiek nuodų, kad pakaktų nužudyti penkiasdešimt žmonių! Likimo ironija, bet šių mirtinų „drebučių“ veisimosi sezonas vyksta kaip tik vasaros atostogų metu, todėl dažnam užsieniečiui ar be apsaugos į vandenį įlipusiam vietiniui saulėtas pajūris gali tapti tragiškos žūties vieta.

Per kelerius metus nuo medūzų prisilietimo žuvo per 2 tūkstančius žmonių. Be abejo, ne kiekvienas, įsipainiojęs į medūzos čiuptuvus, atsisveikina su šiuo pasauliu. Vis dėlto apie susitikimą su medūza jis nepamirš visą gyvenimą – nelemtas atostogas primins ant kūno likę bjaurūs nudegimo randai.

Fotolia nuotr./Medūzos
Fotolia nuotr./Medūzos

Azijos kobra – ne naminis gyvūnėlis

Lankantis Indijoje, vienas įspūdingiausių vaizdų – pagal dūdelės muziką šokančios kobros. Neįmanoma atsistebėti jų dresuotojų drąsa, o gal kvailumu?.. Juk šios kobros kasmet pasaulyje nužudo per 50 tūkstančių žmonių! Paprastai jos neatakuoja neišprovokuotos. Prieš kirsdamos šnypštimu perspėja nesiartinti. Jei po perspėjimo kobros ramybė daugiau netrikdoma, gyvūnas ramiai nušliaužia savo keliais.

Manoma, kad dėl šio savotiško kobrų mandagumo ir nuodų stiprumo kai kurios Indijos tautelės jas laiko šventomis, nors būtent Indijoje kasmet kobros nunuodija tūkstančius gyventojų. Ir čia kaltas visai ne nuodingųjų gyvačių plėšrumas. Kobros veisiasi tankiai žmonių apgyvendintuose pasaulio rajonuose, todėl kasdieniniai susidūrimai neišvengiami ir, deja, pražūtingi. Įkandus kobrai, paveikiama nervų sistema, žmogus paralyžiuojamas, sutrinka kvėpavimas, kraujotaka ir greitai mirštama. Dėl žaibiško nuodų veikimo medikai bejėgiai išgelbėti kobros užpultą žmogų.

Fotolia nuotr./Kobra
Fotolia nuotr./Kobra

 

Komentuoti straipsnį
Žymės: Krokodilas
PRISIMINTI
ATSTATYTI
Pranešti klaidą
Pažymėkite klaidą tekste, pele paspaudę kairijį pelės klavišą
Užpildykite klaidos formą ir išsiųskite
Komentuoti
* - privalomi laukai

Komentaras įrašytas

Naujausi komentrai

Komentarų nėra
Į viršų

Kitos naujienos

Gyvūnai

Pirmasis pasimatymas: kaip katės ir šunys reaguoja į kūdikius

Gyvūnai – mūsų gyvenimo dalis. Jie visuomet pasiruošę priglusti sunkią akimirką ar prajuokinti taip, kad kvatosimės susiėmę už pilvų.
Gyvūnai

Keturkojai sportininkai – keisčiausios gyvūnų lenktynės pasaulyje

Į baseiną grakščiai neriančios kiaulaitės, skraidančių lėkščių gaudymo rungtyse besigrumiantys šunys, specialiuose bėgimo takeliuose prakaitą liejančios kirmėlės... Įvairiose pasaulio šalyse gyvūnams rengiamos varžybos – ne tik smagus reginys, bet ir tautų kultūros dalis.
Gyvūnai

Kokį šuniuką rinktis: grynaveislį ar mišrūną?

Dažniausiai žmonės, kurie dievina augintinius, jau seniai mintyse svajoja, kokios veislės šuniuką glaustų prie širdies. Vieni mūsų žvelgia tik į „aukštos klasės“ gyvūnus, o kiti renkasi mišrūnus. Tačiau kokius keturkojus laikyti patogiau, smagiau ir įdomiau? Vieningo atsakymo tikrai nerasime, bet pasvarstyti ir sudėlioti pliusus bei minusus – galime.
Žymės:Šuo
Gyvūnai

Katės charakteris užkoduotas jos kailio spalvoje

Juodos katės neša nelaimes, baltos atrodo lyg angelai, o margos – tikros padūkėlės? Iš tikrųjų kiekviena rainoji turi savo charakterį, tačiau prisipažinkite, kad tam tikri stereotipai tikrai egzistuoja… Juk ir mūsų visuomenėje labai daug kas nurašoma plaukų spalvai.
Gyvūnai

Kaip keturkojai elgiasi stresinėse situacijose

Gyvūnams, kaip ir žmonėms, nelengva prisitaikyti prie naujų aplinkybių. Atskyrimas nuo vados, savininko pasikeitimas, apsilankymai pas veterinarą – daug neigiamų emocijų sukeliančios situacijos. Kartais jų išvengti neįmanoma, tačiau padėti augintiniui gali kiekvienas šeimininkas.
Žymės:Stresas , Katė, Šuo
Gyvūnai

Atkakli kova: kačių šlapimo kvapo naikinimo būdai

Namų šeimininkės ir grynaveisliai valdovai, ilgaplaukės ponios ir trumpaplaukiai ponai... Nepaisant skambių kačių titulų ir epitetų, visas jas vienija... šlapimo kvapas! Iš tiesų tai tokia nemaloni smarvė, kuri, mūsų nelaimei, įsismelkia kone visur: į baldus, sienas, grindis, drabužius, avalynę ir net buities reikmenis. Kaip panaikinti kačių šlapimo tvaiką, kad net be galo jautrios uoslės žmogus nesuuostų, jog namuose gyvena plaukauodegis „parfumeris“?
Gyvūnai

Gyvūnai namuose: kokie tinka alergiškiems žmonėms

Kai mažyliai arba suaugusieji trokšta laikyti gyvūnėlį, tačiau juos kamuoja alergija, dažnam nusvyra rankos. Specialistai sako, kad iš tikrųjų vieninteliai alergijos nesukeliantys augintiniai gali būti vėžliai, driežai, gyvatės, žuvytės. Tačiau ne visi nori tokius auginti, juo labiau, kad egzotinių gyvūnų priežiūra gana sudėtinga.
Gyvūnai

Interneto sensacija: benamio šuns ir paralyžiuotos katytės draugystė

Kad šuo nesutaria su kate – tik iš pasakų atkeliavęs mitas. Iš tikrųjų šie du mieli gyvūnėliai gali būti geriausiais draugais! O kaipgi kitaip pavadinsi štai tokią jaudinančią, ašarą išspaudžiančią ir širdį sušildančią istoriją, kuri nutiko Floridoje (JAV).
Gyvūnai

Kaip mūsų keturkojai draugai gailisi?

Net mokslininkai tvirtina, kad šunys jaučia tokias pačias emocijas, kaip ir mes. Nors, tiesą sakant, keturkojų šeimininkai tai greičiausiai žino ir be jokių mokslinių tyrimų...
Žymės:Šuo
Gyvūnai

Frazės, kurių šunų savininkams geriau nesakyti

Šunų mylėtojai – tarsi atskira socialinė grupė. Jos niekada nesupras tie, kurie nelaikė šių gyvūnų, nepajuto jų teikiamos šilumos, jaukumo, rūpesčio...
Žymės:Šuo