-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip elgtis, kad išvengtume osteoporozės, kuria itin dažnai serga šiaurinių šalių gyventojai

Žmonės, sergantys osteoporoze, gyvena visiškai kitokį gyvenimą – paprasčiausi kasdienio gyvenimo įvykiai, kaip čiaudėjimas ar lengvas atsitrenkimas į kokį nors objektą, gali lemti kaulo lūžį.
Žiemos pramogų mėgėja.
Žiemos pramogų mėgėja. / Shutterstock nuotr.
Temos: 1 Oda

Osteoporozė yra kaulų liga, kuri pasireiškia mažėjančiu kaulų tankiu ir lėtėjančia kaulinės masės gamyba; to pasekmė – kaulas nyksta greičiau nei gaminasi kaulinė masė. Nykstant kaulų masei ir mažėjant kaulų tankiui, didėja tikimybė, kad nuo mažesnio sutrenkimo jie gali lūžti.

Osteoporozės ligos atsiradimą ir intensyvumą lemia daugybė priežasčių ir veiksnių. Kai kuriuos jų, pavyzdžiui, rūkymą arba kalcio kiekio organizme, galime kontroliuoti, o kitų, tarkime, senėjimo proceso, – ne.

Taip pat skaitykite: 3 jauninamosios alijošiaus kaukės veidui

Mokslininkai intensyviai dirba, siekdami atrasti vitamino D reikšmę ir poveikį osteoporozės gydymui. Tačiau pagrindiniai faktai gana akivaizdūs – vitaminas D yra būtinas organizmui pasisavinant kalcį, todėl gydytojai ir mokslininkai iš esmės sutaria, jog reikiamas vitamino D ir kalcio kiekis organizme lemia sveikesnę kaulų struktūrą ir mažesnę tikimybę susirgti osteoporoze.

Nustatyta, jog daugiau nei 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių nėra subalansavę mitybos, kad įsisavintų bent minimalų vitamino D kiekį su maistu.

Didžiausias vitamino D kiekis gaunamas per odą, kai ši yra veikiama ultravioletinių spindulių, ir šiek tiek dėl subalansuotos mitybos. Aktyvūs žmonės, gyvenantys saulėtose Žemės vietose, pasigamina reikiamą vitamino D kiekį, gaudami ultravioletinių spindulių per odą.

Tačiau žmonėms, gyvenantiems šiaurinėse šalyse (taigi – ir Lietuvoje), mažiau saulėtas kraštas lemia ir mažesnį gaunamų ultravioletinių spindulių kiekį, ir mažesnį fizinį aktyvumą, o tai susiję su vitamino D trūkumu.

Šiaurės šalyse žmonės serga osteoporoze žymiai dažniau nei pietinėse, kadangi jų oda negauna reikiamo kiekio ultravioletinių spindulių ir nepasigamina vitamino D. Tai ypač neigiamai veikia vyresnius asmenis. Šių šalių (tarp kurių ir mes, lietuviai) gyventojai turi labai prižiūrėti ir subalansuoti savo mitybą, kad kompensuotų vitamino D stygių.

Deja, vitamino D deficitas yra tapęs kone norma šiaurinėse šalyse. Skandinavijoje atliktas ligonių tyrimas parodė, kad nepakankamas vitamino D kiekis buvo diagnozuotas 57 proc. pacientų. Taip pat, nustatyta, jog daugiau nei 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių nėra subalansavę mitybos, kad įsisavintų bent minimalų vitamino D kiekį su maistu.

Taip pat skaitykite:Tyrimas: kas erzina moteris labiau nei drabužių stygius ar PMS?

Esminis patarimas šiaurinėse šalyse gyvenantiems žmonėms yra prižiūrėti savo mitybą ir per vasarą būti kuo daugiau lauke, kad oda gautų kuo daugiau ultravioletinių spindulių ir organizmas pasigamintų vitamino D. Taip pat privalomas bent minimalus fizinis aktyvumas, ypač žiemą, nes sportas padeda organizmui geriau įsisavinti vitaminą D iš maisto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius