-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Kaip atrodys naujos kartos kosminiai skafandrai?

Dabartiniai kosminiai kostiumai yra nuostabus išradimas, tačiau panašu, kad jie tampa atgyvena... Masačiusetso technologijų instituto (MIT) mokslininkai, kartu su NASA, intensyviai kuria naujos kartos skafandrus, ir ši jų inovacija, regis, pranoksta visus lūkesčius.
Astronautui Luca Parmitano šis išėjimas į atvirą kosmosą galėjo būti paskutinis
Astronautas / NASA nuotr.

MIT vadinamasis „Biokostiumas“ (ang. „BioSuit“) veikia kiek kitokiu principu negu tradiciniai kosminiai skafandrai: „dujų slėgis juose yra pakeičiamas į mechaninį slėgį, kurį sukuria metalinės vielos ritės“, – atskleidė MIT aeronautikos, astronautikos ir inžinerinių sistemų profesorius Davas Newmanas, kuris prisidėjo prie šios inovacijos kūrimo.

Šitoks kostiumas ne tik suteiktų galimybę astronautui laisvai išeiti į kosminę erdvę – jo didžiausi privalumai: mobilumas bei lengvumas leistų jį panaudoti ir nežemiškų planetų tyrinėjimams.

„Su tradiciniais kosminiais kostiumais, iš esmės jūs esate dujų balione. Tai sukuria minimalų slėgį, kurio reikia, kad išliktumėte gyvas kosminės erdvės vakuume , – sako Newmanas, – Mes norime pasiekti tą patį slėgio lygį, tačiau mechaniniu būdu – nukreipiant jį tiesiogiai į odą, taip dujų slėgio būtų galima išvengti apskritai“.

Tai pasiekti nėra sudėtinga, pasitelkiant naujausią inžinerijos išradimą – „aktyvaus suspaudimo drabužius“. Kaip jau minėta, šiuose drabužiuose yra įmontuotos metalinės vielutės, kurios šildomos susitraukia. Vielutės panaudojamos, kaip vadinamieji „atminties formos lydiniai“, kurie, pašildyti grįžta į tam tikrą formą. Taigi, atvėsęs kostiumas yra pakankamai lankstus, kad astronautas jį apsirengtų, o šiek tiek pašildytas jis susitraukia iki tinkamo išėjimui į atvirą erdvę skafandro dydžio.

Šitoks kostiumas ne tik suteiktų galimybę astronautui laisvai išeiti į kosminę erdvę – jo didžiausi privalumai: mobilumas bei lengvumas leistų jį panaudoti ir nežemiškų planetų tyrinėjimams.

„Jeigu kada nors matėte vaizdo įrašą, kuriame astronautai šokinėja Mėnulio paviršiumi savo „išsipūtusiuose“ kostiumuose, galite įsivaizduoti, kaip sudėtinga jiems buvo atlikti savo darbus. Todėl mokslininkai ir suka galvas, kaip viso to išvengti, o šis „Biokostiumas“ įrodo, kad artėjama prie gerų rezultatų“ – priduria Newmanas. 

Vis dėlto MIT komanda vis dar nerado efektyvaus būdo, kaip tolygiai sušildyti vielutes ir išlaikyti pastovią jų temperatūrą, kad nenukentėtų kostiumą dėvintis astronautas. Taip pat susiduriama su baterijos problema, kadangi tokiam skafandrui reikia labai daug energijos. Šiuo metu mokslininkai intensyviai dirba siekdami šias problemas išspręsti. 

O kol vieni inžinieriai dirba su kosmine technika, kiti skuba šią technologiją pritaikyti ir kitose srityse – jau atliekami bandymai ir su mūšio lauko drabužiais. Dėl šios medžiagos jie susitrauktų ir atliktų turniketo (instrumento, skirto stabdyti kraujavimą) funkciją, jeigu kareivis būtų sužeistas. Ar mokslininkai ras būdą, kaip padaryti šią medžiagą pigia ir lengviau prieinama? Turbūt tai gali dar šiek tiek užtrukti... 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius