Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Marso astronautų namai bus erdvūs ir su trimačiu spausdintuvu ant lubų

Virš galvų – saulės jėgainės, aprūpinančios gyvenamąjį kupolą energija. Erdvės Marso apartamentuose neturėtų trūkti – lubos juose bus aukštos. Be to, ant jų kabos trimatis spausdintuvas naujiems įrankiams ir reikmenims pasigaminti.
Marso kolonizatorius imituoančių žmonių būstas, kuriame jie gyvens vienerius metus
Marso kupolas iš vidaus / „Hi-Seas“ (NASA nuotr.)
Temos: 2 Kosmosas NASA

Visa tai galbūt atrodo pernelyg tolima, tačiau architektūrinis šuolis iš Žemės į kitas Saulės sistemos planetas gali būti nebe už kalnų, kai į Raudonąją planetą iškeliaus pirmoji žmonijos misija. Ta proga NASA jau suprojektavo ir Havajuose testuoja būsimųjų Marso astronautų būstą.

„Hawaii Space Exploration Analog and Simulation“ arba tiesiog „Hi-Seas“ – NASA finansuojamas projektas, kurio tikslas – išsiaiškinti, kaip ekipažui pavyktų prisitaikyti prie marsietiškų gyvenimo sąlygų.

„Hawaii Space Exploration Analog and Simulation“ arba tiesiog „Hi-Seas“ – NASA finansuojamas projektas, kurio tikslas – išsiaiškinti, kaip ekipažui pavyktų prisitaikyti prie marsietiškų gyvenimo sąlygų.

Iš viso Havajų centre įvyks trys misijų imitacijos. Antroji ką tik pasibaigė, o trečioji, kurios trukmė – vieneri metai, tik prasidėjo. Eksperimente dalyvauja šeši asmenys. Jie gyvena ir dirba dideliame kupole netoli Mauna Loa (Havajai, JAV). Kupolo skersmuo – 11 metrų, gyvenamasis plotas siekia apie 1 tūkst. kvadratinių metrų.

Ekipažas kupole praleis visą eksperimento laiką. Išeiti iš kupolo galima tik vilkint skafandrą – visai kaip būsimiesiems astronautams Marse. Kad įgulos narių nekamuotų klaustrofobija, kupolo lubos aukštos, be to, patalpa padalinta į du aukštus.

Įdomu ir tai, kad eksperimento nariai kupole gyvena su 24 min. ryšio vėlavimu – maždaug tiek laiko signalas sklinda iš Marso į Žemę.

Tiesa, asmeniniai ekipažo narių miegamieji – ne itin erdvūs. Tai šešios ankštos „picos išpjovos“ formos „kamarėlės“, su čiužiniu, staleliu ir kėde. Kad įgulai nieko netrūktų, jie turės trimatį spausdintuvą, kuriuo galės pasigaminti tai, ko negalėjo atsigabenti iš Žemės. Energiją astronautams gamins saulės jėgainės ir vandenilio baterijos.

Hi-Seas (NASA) nuotr./Marso kupolas iš vidaus
Hi-Seas (NASA) nuotr./Marso kupolas iš vidaus

Šiemet NASA šį projektą parėmė 1,2 mln. JAV dolerių investicija. Pirmasis iš trijų eksperimentų truko keturis mėnesius, antrasis – aštuonis. Trečiasis tęsis metus. Eksperimentų metu mokslininkai stebės ir analizuos, kaip įgulos nariai prisitaiko gyventi uždarose patalpose. Viliamasi, kad šis projektas bus neįkainojamas planuojant pirmąją žmonijos misiją į Marsą, kurią amerikiečiai planuoja ketvirtajame šio amžiaus dešimtmetyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius