Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šį mėnesį naktiniame danguje bus matoma ypatinga meteoritų liūtis

Meteoritų lietus
„Caters News Agency“ nuotr. / Meteoritų lietus
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Naktį iš gegužės 23 į 24 d. (iš penktadienio į šeštadienį) Žemėje bus galima grožėtis neeiline meteorų liūtimi, informuoja „Space.com“. Pranešama, kad tą naktį mūsų planeta įskries į kometos 209P/LINEAR paliktas nuolaužas, tad naktiniame danguje įsižiebs tikras meteorų fejerverkas – per valandą turėtume pamatyti iki 1 tūkst. krintančių „žvaigždžių“.

„Prognozuojama meteorų liūtis yra tokia nauja, kad astronomai, tiesą pasakius, ne visai žino, ko tikėtis, – pripažino NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos mokslininkė Jane Houston Jones. – Gali būti, kad meteorų bus mažiau nei 100 per valandą, tačiau visiškai įmanoma ir 1 tūkst. meteorų per valandą kruša.“

Šio meteorų lietaus debesis paliko garsioji Halio kometa, kuri pro Žemę pastarąjį kartą praskriejo 1986 m., o sugrįš tik 2061 metais.

Ne mažiau įspūdinga turėtų būti ir tai, kad daugiausiai krintančių „žvaigždžių“ turėtų šmėkščioti aplink daugeliui pažįstamą Šiaurinę žvaigždę – paskutinę Mažųjų Grįžulo ratų „samčio“ kotelio žvaigždę, aplink kurią sukasi visos dangaus skliauto žvaigždės, mat į Šiaurinę nukreipta Žemės sukimosi ašis. JAV astronomai prognozuoja, kad šiaurinių platumų gyventojams reginys turėtų būti matomas puikiai.

„Naktiniame danguje meteorų dairykitės ir gegužės 23 d., ir gegužės 24 d., – ragina J. H. Jones. – Dangus tomis naktimis turėtų būti santykinai tamsus – mėnulis kaip tik užbaigs eilinį savo ciklą ir bus smarkiai „nudilęs“, nes gegužės 28 d. stos jaunatis.“

Kometa 209P/LINEAR buvo atrasta 2004 m. Ji aplink Saulę apkeliauja maždaug per 5 metus. Pati kometa yra maža ir blausi, tačiau dėl palankių orbitinės dinamikos aplinkybių, ji Žemės gyventojams gali dovanoti ypatingą reginį.

„2014 m. gegužę Žemės atmosferoje sudegsiančias daleles toji kometa pažėrė nuo 1803 iki 1924 m., – pasakoja Prancūzijos astronomas Jeremie Vaubaillonas. – Todėl tai gali būti ne šiaip meteorų lietutis, o tikras meteorų uraganas.“

Laukiama meteorų liūtis bus antroji per šį mėnesį. Pirmasis, ne toks intensyvus eta akvaridais vadinamų meteorų lietus intensyviausiai lijo šiąnakt, naktį iš gegužės 5 į 6 d., tačiau eta akvaridais krapnos ir keletą artimiausių naktų. Šio meteorų lietaus debesis paliko garsioji Halio kometa, kuri pro Žemę pastarąjį kartą praskriejo 1986 m., o sugrįš tik 2061 metais. Eta akvaridų lietaus piko metu dangaus stebėtojai galėjo tikėti išvysti iki 60 meteorų per valandą.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT