-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sniego audra JAV keičia pirmųjų Lietuvos palydovų pakilimo ir tiesioginės TV transliacijos grafiką

Rytinėje Jungtinių Amerikos Valstijų pakrantėje įsisiūbavusi pūga, kuri, kaip skelbiama, nusinešė bent 16 žmonių gyvybes, koreguoja ir kompanijos „Orbital“ planus. Erdvėlaivio „Cygnus“ paleidimas, su kuriuo į Tarptautinę kosminę stotį bus nugabenti pirmieji lietuviški palydovai „LitSat-1” ir „LituanicaSat-1”, perkeltas bent vienai dienai – iš sausio 7 į 8 dieną, o sąlygoms nepagerėjus – ir iki sausio 9 d.
Erdvėlaivis „Cygnus“ pasirengęs startui, bet audra sujaukė planus
Erdvėlaivis „Cygnus“ pasirengęs startui, bet audra sujaukė planus / NASA nuotr.

„Mums, lietuviams, žiemos nebaisios. Prisikrovėm šiltų drabužių ir esam pasiruošę visai Lietuvai pranešti apie pirmosios kosminės misijos startą bet kokiomis sąlygomis ir gyvai”, – sakė į raketų skrydžių bazę dirbti vykstantis TV3 Žinių specialus korespondentas Vytautas Dovydaitis.

„Televizine prasme tai nepaprastas įvykis. Raketos startas, kurį transliuosime gyvai, jau kelintą kartą atidedamas kone paskutinę dieną. Atsižvelgdami į tai, turime operatyviai

NASA nuotr./„TV3 Žinių“ korespondentas raketų bazėje
NASA nuotr./„TV3 Žinių“ korespondentas raketų bazėje

koreguoti programų tinklelį, anonsus. Be to, NASA TV vaizdo signalą perduoda tik į palydovus, esančius virš Šiaurės Amerikos, todėl raketų bazėje dirbs specialiai nusamdyta tiesioginio ryšio signalo perdavimo stotis. Stoties antenos vaizdus iš NASA raketų bazės perduos į satelitus, esančius virš Europos, iš kur juos tiesiogiai priims TV3 televizija“, – aiškino TV3 technikos vadovas Dalius Kazlauskas.  

Siekidami, kad šis istorinis įvykis – pirmoji Lietuvos kosminė misija – būtų nušviestas nacionaliniu mastu, TV3 tuo pačiu TV signalu dalinsis ir su kitais žiniasklaidos kanalais. Tiesiogiai raketos paleidimą transliuos ir LRT televizija.

„Be to, beveik valandą prieš raketos paleidimą iš įvykio vietos pradėsime tiekti turinį ir internetu – per TV3Play bei naujienų portale 15min.lt“, – transliacijos planus atskleidė „Misija Lituanica80” komunikacijos vadovė ir „Strateginių komunikacijų centras“ projektų direktorė Aušra Kukelkaitė.

Beveik valandą prieš raketos paleidimą iš įvykio vietos, pradėsime tiekti turinį ir internetu – per TV3Play bei naujienų portale 15min.lt.

A.Kukelkaitė pasakojo apie painius biurokratinius barjerus, kuriuos teko įveikti, kad komanda galėtų gyvai nušviesti įvykį iš NASA.

Seniau visiems užsienio piliečiams, kurie lankydavosi NASA, ant krūtinės prisegdavo raudonus ženklus – kad visi darbuotojai iš toli matytų, jog teritorijoje yra svetimšalis. Dabar kontrolė šiek tiek švelnesnė, tačiau visi Lietuvos žurnalistai, dirbsiantys bazėje per raketos paleidimą, turėjo prisiregistruoti bent prieš mėnesį, jų duomenys buvo kruopščiai tikrinami. Be to, žurnalistams, vykstantiems dirbti į JAV, vis dar reikia specialios vizos. Klausimai, ar būtų galima sukeisti žmones vėliau termino, buvo vienareikšmiškai atmesti.

Dėl tos priežasties tie patys žurnalistai į raketos paleidimą turi vykti antrą kartą. Laikom kumščius, kad šįkart aplinkybės susiklostytų palankiai“, – pasakojo A.Kukelkaitė.      

NASA nuotr./Palydovas „LitSat 1“ tikrinamas Hjustone
NASA nuotr./Palydovas „LitSat 1“ tikrinamas Hjustone

Pirmą kartą raketa turėjo pakilti gruodžio pabaigoje, tačiau paskutinę akimirką startas buvo atidėtas dėl aušinimo sistemos gedimų Tarptautinėje kosminėje stotyje, kuriems pataisyti prireikė išleisti astronautus į atvirą kosmosą.

Anot „Orbital“ pranešimų, galutinį sprendimą, kurią dieną kilti,  kompanijos  specialistai kartu su NASA priims pirmadienį.

Jei kils trečiadienį, raketos startas įvyks apie 20:35 val., o jei ketvirtadienį – 20:10 val.

Jei kils trečiadienį, raketos startas įvyks apie 20:35 val., o jei ketvirtadienį – 20:10 val. Lietuvos laiku. Vienoje paroje yra vos penkios minutės, tinkamos raketos paleidimui – jos paskaičiuojamos remiantis Tarptautinės kosminės stoties padėtimi orbitoje.

Tuo atveju, jei raketa bus paleista trečiadienį, erdvėlaivis „Cygnus“ prie Tarptautinės kosminės stoties su joje dirbančia 38-ąją astronautų ekspedicija prisijungs sekmadienį, sausio 12 d., apie 13 val. Lietuvos laiku.

Planuojama, kad lietuviški palydovai iš Tarptautinės kosminės stoties į orbitą bus paleisti maždaug vasario mėnesį. Tada pirmasis Kauno technologijos universiteto palydovas „LitSat-1”, sukonstruotas padedant Lietuvos kosmoso asociacijai ir Kosmoso mokslų ir technologijų institutui, pirmą kartą iš kosmoso ištransliuos tris tautos išrinktus lietuviškus žodžius. Kokie jie bus, iki antradienio dar gali spręsti patys Lietuvos žmonės, siūlydami brangiausius sau ir šaliai žodžius svetainėje www.tryszodziai.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius