Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 12 04 /17:24

Žmones į Marsą skraidinsiantis erdvėlaivis „Orion“ pirmą kartą kyla į kosmosą

JAV kosminė kapsulė, kuri ateityje turėtų padėti žmonėms patekti į Raudonąją planetą, ketvirtadienį „Delta“ raketa turėjo pakilti į bandomąjį skrydį. Tiesa, pakilimas dėl techninių nesklandumų buvo atidėtas. Erdvėlaivį ketinama kelti penktadienį.
Erdvėlaivis Orion kosmose menininko akimis
Erdvėlaivis Orion kosmose menininko akimis / NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nuotr.

Kūgio formos kosminis aparatas „Orion“ primena „Apollo“ misijos erdvėlaivį, kuriuo žmonės buvo gabenti į Mėnulį XX a. septintajame dešimtmetyje, tik šis yra didesnis ir turi kur kas pažangesnes sistemas, praneša BBC.

Vienas svarbiausių inžinierių uždavinių skrydžio metu – patikrinti šilumos skydą, kuris turės atlaikyti daugiau nei 2 tūkst. laipsnių Celsijaus temperatūrą.

Kapsulėje žmonių nebus.

„Orion“ kuriamas kartu su nauja raketa, kuri debiutuos 2017–2018 metais. Abu aparatai bus skirti tolimoms kelionėms, kurių metu žmonės galėtų būti nugabenti ne tik į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), bet ir į Raudonąją planetą.

„Orion“ yra NASA projektas, tačiau jį dabar vysto „Lockheed Martin“, kuri ir bus atsakinga už skrydį.

NASA nuotr./Erdvėlaivio „Orion“ pakilimo schema
NASA nuotr./Erdvėlaivio „Orion“ pakilimo schema

Vienas svarbiausių inžinierių uždavinių skrydžio metu – patikrinti šilumos skydą, kuris turės atlaikyti daugiau nei 2 tūkst. laipsnių Celsijaus temperatūrą.

Dar vienas tyrimo tikslas yra pasižiūrėti, kaip veiks kapsulėje esanti radiacijos apsauga. Radiacija bus vienas iš pagrindinių pavojų, su kuriuo susiduria ir visi į kosmosą kylantys erdvėlaiviai. „Orion“ sistemos turės susidoroti su iššūkiais.

„Mes keliausime pro Van Alleno radiacijos žiedus, erdvėlaivis pakils į 15 kartų didesnį aukštį nei TKS“, – aiškino NASA „Orion“ programų vadovas Markas Geyeris.

„TKS nesusiduria su radiacijos pavojais, tačiau mes susidursime, lygiai taip pat, kaip ir kiekvienas į Mėnulį skrendantis kosminis aparatas. Tai rimta problema kompiuteriams. Jų procesoriai dabar yra labai maži ir greiti, tačiau jie kur kas jautresni radiacijai“, – kalbėjo M.Geyeris.

Ši misija yra tik pirmas žingsnis ilgame bandymų procese, nes NASA galimybes riboja gerokai apkarpytas biudžetas.

Net jei šis bandymas būtų sėkmingas, NASA erdvėlaiviu dar negalėtų leistis kitose planetose, nes nėra sukurta technologija, kuri leistų atlikti operacijas kitos planetos paviršiuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius