Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dar vienas „Google“ žingsnis medicinos link – bendrovė kurs žmonių genomo duomenų bazę

Google
Scanpix / Postimees.ru / Google
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Google“ paskelbė kurianti žmonių genomo duomenų bazę, pavadintą „Google Genomics“, bei metodus šiems duomenims analizuoti.

„Google“ aktyviai bendrauja su įvairiomis tyrimų įstaigomis, ligoninėmis ir universitetais, siekdama užpildyti duomenų bazę kuo didesniu genomų skaičiumi. Projekto tikslas – teikti genomo tyrimų paslaugas tyrėjams, siekiantiems išsiaiškinti, kaip genai susiję su ligomis, ir ieškantiems būdų, kaip jas išgydyt. Daugiausia dėmesio skiriama vėžiui. 

 Vieno asmens genomo dekodavimo duomenys sudaro apie 100 gigabaitų.

Mokslininkai mano, kad jei didelis žmonių skaičius turėtų iššifruotus savo genomus ir juos sutiktų įdėti į duomenų bazę, tuomet taptų įmanoma greičiau sukurti vaistus įvairioms ligoms gydyti. 

Tikimasi, kad lyginant didelio žmonių, sergančių, pavyzdžiui, krūties vėžiu, genomus, su genomais tų, kurie šios ligos neturi, pavyktų rasti tuos genų fragmentus, kurie atsakingi už šią ligą, ir tuomet galbūt sukurti efektyvius vaistus ar priemones atsikratyti šių genetinių pakitimų. 

Vieno žmogaus genomo iššifravimo sąnaudos per pastaruosius metus gerokai atpigo, ir genomų tyrimų daroma vis daugiau. Tačiau šie duomenys yra išbarstyti – jie saugojami daugelyje skirtingų vietų, tarp kurių nėra sąryšių, todėl jų kartu tirti neįmanoma. Be to, duomenų kiekis yra milžiniškas – tik vieno asmens genomo dekodavimo duomenys sudaro apie 100 gigabaitų. 

Laimei, mokslininkai jau rado būdų, kaip atskirti nebūtiną informaciją, tuomet vieno genomo duomenys sudaro tik vieną gigabaitą. 

Bet net ir šie duomenys greitai užpildo duomenų bazes. Čia „Google Genomics“ ir siūlo pagalbą – šių duomenų saugojimą ir jų paieškos bei apdorojimo technologijas. 

Ši paslauga nėra nemokama – viso genomo saugojimas kainuoja 25 JAV dolerius, trumpos versijos – 25 centus.

Tiesa, ši paslauga nėra nemokama – viso genomo saugojimas kainuoja 25 JAV dolerius, trumpos versijos – 25 centus. Vertinama, kad maždaug tiek pat duomenų saugojimas kainuoja ir patiems tyrimų institutams, tačiau be genomų analizės galimybių. 

„Google“ jau siūlo ir kelis genų tyrimų instrumentus, veikiančius panašiais principais, kaip žiniatinklio paieškos programos – „BigQuery“, „MapReduce“, taip pat ir kelių trečiųjų – įmonių „Tute Genomics“ ir „NextCode Health“ programas. 

Tiesa, ne tik „Google“ įžvelgė dideles genomo tyrimų perspektyvas – jau ir „Amazon“ kuria panašią duomenų bazę bei algoritmus genams analizuoti. 

Tai – jau ne pirmas projektas, kuriuo bendrovė ruošiasi žengti į medicinos sritį. Neseniai bendrovė paskelbė kurianti apyrankę, kuri turėtų padėti ankstyvoje stadijoje aptikti vėžį ir kitas ligas.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT