Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Juodųjų skylių „patrankos“ gali paaiškinti, kur dingo dujos, dulkės, žvaigždės, planetos

Menininko vizualizuota juodoji skylė
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Menininko vizualizuota juodoji skylė
Šaltinis: konstanta.lt
5
Skaitysiu vėliau
A A

Kosmologiniai stebėjimai rodo, kad Visatoje apie 5 proc. masės-energijos sudaro įprasta barioninė medžiaga – dujos, dulkės, žvaigždės, planetos ir t.t. Tačiau artimoje Visatoje randame tik apie pusę šios medžiagos.

Gali būti, kad supermasyvios juodosios skylės ją išmetė į didžiules tuštumas tarp galaktikų. Didelio masto Visatos struktūra susideda iš galaktikų ir jų spiečių, bei tarp jų nutįsusių dujų juostų, tarsi voratinklio gijų.

Šiame kosminiame voratinklyje egzistuoja milžiniškos tuštumos (vėlgi, panašiai kaip tarpai tarp gijų voratinklyje), kuriose galaktikų praktiškai nėra. Tačiau ištyrę didžiulio skaitmeninio Visatos struktūros formavimosi modelio rezultatus, mokslininkai nustatė, kad šiandieninėje Visatoje maždaug trečdalis barioninės medžiagos yra pasklidę tose tuštumose.

Didžioji dalis šios medžiagos į tuštumas pateko, kai aktyvių galaktikų branduolių sukeltos tėkmės ar čiurkšlės išmetė medžiagą iš galaktikų spiečių. Tokia medžiaga būtų pernelyg reta, kad pavyktų ją aptikti šiandieniniais teleskopais, tačiau netolimoje ateityje greičiausiai galėsime patikrinti, kas iš tiesų dedasi kosminėse tuštumose.

Tyrimo rezultatai arXiv.

konstanta.lt
Komentarai: 5
Šioje istorijoje Kosmosas, Juodoji skylė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Žaismo DNR

Šią savaitę laidoje apžvelgiame svarbiausias Lietuvos žaidimų industrijos naujienas, bandome nuspręsti, kuri šaudyklė yra laukiamiausia, aptarinėjame futbolo klubų ateitį bei žiūrime Dark Souls filmą.
 

Mokslo sriuba

„Mokslo sriuba“ : Iš ko mes esame sudaryti? Turbūt visi atsakysime, kad iš daugybės ląstelių - labai mažyčių, nesudė-tingų ir nežymią funkciją atliekančių kūno dalelių. Tačiau iš tiesų šias daleles galime įsivaizduoti kaip… ištisus miestus
 
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT