Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skaitmeninis kodas: trys „gyko“ svajonės

Ko gero, svarbiausia tikram „gykui“ (angl. „geek“ – šnekamąja kalba taip apibūdinami kompiuterių, technologijų ir t.t. apsėsti piliečiai) yra nuolat būti „ant laido“, kasmet atlikti išpažintį „Login“ ir neįkliūti interneto „piratų“ gaudytojams.
Nokia N900
Nokia N900 / Gamintojo nuotr.

Kol kas visas šias dogmas nuosekliai vykdau. Tik su tuo nuolatiniu būvimu „ant laido“ kartais kyla problemų. Net sėdint prie kompiuterio – štai sulaukiau redaktorės skambučio, nes buvau prisijungęs, bet neatsakiau į jos žinutes (išsiblaškęs Nikodemas Vaškis...).

Man jau kažin ar kas padės, bet jei kažkam didžiausia problema yra ne dėmesio stoka, o galimybių nebuvimas, sprendimų toli ieškoti nereikia.

Kišeninis kompiuteris

Suprantama, kompiuterio visur nepasinešiosi, o telefonas nesuteikia tiek funkcijų, kiek norėtųsi. Galima galvoti apie išmaniuosius telefonus, bet dauguma jų plėšo kelnių kišenes (o dar daugiau erzina „Windows“ ar „Symbian“ vartotojo sąsaja).

Čia pagalbos ranką tiesia naujasis kompiuterio ir telefono hibridas „Nokia N900“. Nors gal tiksliau būtų sakyti – mini kompiuteris su skambinimo galimybe.

Šis telefonas valdomas „Linux“ pagrindu sukurta atviro kodo operacine sistema „Maemo 5“. Tai, kad N900 nėra telefonas, galima suprasti vien įjungus – jis pilnai pasikrauna maždaug per minutę. N900 sugrūsta dauguma reikalingiausių programų: „Firefox“ pagrindu sukurta „Maemo“ interneto naršyklė (beje, puikiai atvaizduojanti tinklalapius ir naudojanti „Flash“ įskiepį), el. pašto klientas, realaus laiko pokalbių programos („Skype“, „Gtalk“, „Jabber“ ir kt.), nuotraukų redaktorius, vaizdo grotuvas, PDF ir RSS skaitytuvai, navigacija, keletas žaidimų ir kt. O trūkstamas programas nesunku įsidiegti. Aš labiausiai pasigedau „Office“ failų redagavimo programos (yra tik mokama šių failų peržiūros programa).

Tarkim, įsijungi muzikos grotuvą, bendrauji „Skype“, naršai internete ir dar laišką rašai. Vienu metu. „Stabdymo“ praktiškai nesijaučia.Visgi N900 kurtas daugiau naršymui internete. O ten juk viską galima rasti – ir informacijos, ir vaizdo, ir garso (ir tą patį „Google Docs“ minėtų failų redagavimui)... Siųstis, klausyti tiesiogiai, skaityti, rašyti... Geriausia tai, kad N900 leidžia visa tai atlikti vienu metu. Tarkim, įsijungi muzikos grotuvą, bendrauji „Skype“, naršai internete ir dar laišką rašai. Vienu metu. „Stabdymo“ praktiškai nesijaučia.

Kadangi 3,5 colio (800x480 taškų) lietimui jautrus ekranas dydžiu negali lygintis su kompiuterių vaizduokliais, „Nokia“ sukūrė net keturis „ekranus“ pačiame telefone, kuriuos galima koreguoti pagal poreikius. Pvz., viename susikelti sekamus tinklalapius, kitame – programas, trečiame – kalendorių, darbus ir t.t. Pereiti prie kito ekrano pakanka atsainaus piršto mosto.

Dar galima pagirti 5 mln. taškų fotokamerą – tiek nuotraukas, tiek vaizdo įrašus ji gaudo neblogai. Na, kaip telefonas. O į 32 gigabaitus vidinės atminties vaizdų tilps iki soties.

Dabar – apie minusus. N900 nėra toks lengvas, kaip gali pasirodyti (180 gramų), jis visuomet veikia tik „horizontaliu“ režimu (visgi yra daugiau kompiuteris, nei telefonas), be to, intensyviai naudojamas gali išsikrauti ir dienai nepraėjus. Kita įdomybė – kalbant juo kaip telefonu lietimui jautrus ekranas lieka įjungtas, taigi galite netyčia išjungti pokalbį žandu.

Kaina – apie 2 tūkst. Lt.

Piratų gaudynės

Raidėms besibaigiant, grįšiu prie svajonių neįkliūti interneto „piratų“ gaudytojams.

Kas girdėjo, kas dar ne – jau vasario pradžioje Kauno apylinkės teismas nagrinės bylą, kurioje vienas Linkomanija.net vartotojas kaltinamas nelegaliai atsisiuntęs ir platinęs operacinę sistemą „Windows 7 Ultimate“ (taip, čia ta pati „106-ių epopėja“ tęsiasi). Byla pirma ir, kol kas, vienintelė – bent artimiausiu metu daugiau protokolų pareigūnai surašyti neketina, tikriausiai sulauks „precedento“. Tiesa, vartotojas į teismą eina ne basas – ginti jį teisme pasisiūlė net keli advokatai. Kuo viskas baigsis - pagyvensim, pamatysim.

„Login 2010“ prognozuos ateitį

Kaip vaikai Kalėdų, o suaugusieji Naujųjų, taip internautai kasmet laukia konferencijos „Login“. Šįmet ji vyks kovo 18 dieną sostinės „Siemens“ arenoje. Joje dalyvaus per 30 pranešėjų iš Lietuvos ir užsienio, kurie kalbės apie tendencijas, inovacijas ir spėjimus, kurie turės reikšmės mūsų bendravimui, laisvalaikiui, verslui.

„Login 2010“ vyks ne tik įprasti pranešimai ir pristatymai, bet ir „Ignite“ sesija, kurioje tinklaraščių autoriai diskutuos jų pačių pasirinktomis temomis, bei „Mini BarCamp“, kuriame savo idėjas ir verslo planus galės pristatyti visi norintieji (tiesa, galutinį jų sąrašą nulems konferencijos dalyviai).

Plačiau apie konferenciją – Login.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius