-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Ar Rusijos pradėtas karas gali sugriauti besivystančias rinkas ir sukelti pasaulio ekonomikos krizę?

Po Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą ir Krymo okupacijos augant geopolitinei įtampai, kyla klausimas, ar tai nesukels visų besivystančių valstybių krizės?
Kijevo Nepriklausomybės aikštėje
Kijevo Nepriklausomybės aikštėje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo CNBC, Ukrainos vyriausybė sekmadienį paskelbė visuotinę mobilizaciją dėl Rusijos invazijos į Krymą, kuri sunkina taip sunkią valstybės ekonominę padėtį. Kredito reitingų agentūra „Standard & Poor's“ sumažino Ukrainos investicinį reitingą vasarį ir įspėjo, kad dėl politinės krizės valstybei vis sunkiau aptarnauti savo skolą.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad situacija Ukrainoje gali sužadinti investuotojų susidomėjimą ir kitomis besivystančiomis rinkomis – Tailandu, Venesuela, Turkija ir Argentina, – tačiau teigia nemanantys, kad krizė apims visas besivystančias valstybes.

Nuostoliai dėl Ukrainos aktyvų gali priversti investuotojus pasitraukti iš kitų besivystančių rinkų.

„Šiuo metu mes matome riziką, kad nuostoliai dėl Ukrainos aktyvų gali priversti investuotojus pasitraukti iš kitų besivystančių rinkų“, – rašo „Societe Generale“ atstovė Michala Marcussen.

„Nomura“ atstovas Michaelis Kurtzas aiškino, kad savaitgalio įvykiai privertė dar labiau atkreipti dėmesį į besivystančias rinkas. Pasak jo, per pastaruosius 12 mėnesių besivystančios rinkos ir taip juto kapitalo pasitraukimą ir tai sušvelnins karo Ukrainoje pasekmes.

Ukraina sudaro tik apie 0,2 proc. pasaulio BVP – mažiau už Graikiją, Portugaliją ir Airiją. Dėl to nemažai ekonomistų mano, kad Ukraina yra per maža, kad sukeltų bangas pasaulio ekonomikoje.

Per pastaruosius 12 mėnesių besivystančios rinkos ir taip juto kapitalo pasitraukimą ir tai sušvelnins karo Ukrainoje pasekmes.

Užsienio prekybos pagrindinis partneris yra Rusija, tuo metu su kitomis partnerėmis – Vokietija ir Lenkija – prekyba yra nedidelė. Finansiškai Ukraina taip pat labiausiai susijusi su Rusija. Rusijos bankai laiko apie 30 mlrd. dolerių (13,5 proc. BVP) su Ukraina susijusių aktyvų.

„AMP Capital Investors” vyriausiasis ekonomistas Shane'as Oliveris sakė įtariantis, kad baimės dėl Ukrainos artimiausiais mėnesiais išblės.

„Gali šiek tiek užtrukti, kol situacija nusistovės ir situacija prieš pagerėjimą gali dar pablogėti“, – sakė jis.

Geriausia išeitis, pasak ekonomisto, būtų tokių institucijų kaip Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pagalba Ukrainai, kad pastaroji galėtų aptarnauti savo skolą.

Tuo metu  „Silvercrest Asset Management” generalinis direktorius Patrickas Chovanecas aiškina, kad investuotojui Ukrainos įvykiai galbūt nėra svarbūs, tačiau jie turi simbolinę prasmę – meta destabilizacijos šešėlį.

„Kartu su Arabų pavasariu ir Sirijos pilietiniu karu, neramumais Bankoke ir Karakase, netikrumo ir neprognozuotumo jausmas pasaulyje auga“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius