Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Medikai: vyrų sergamumas ir sumažėjusi gyvenimo trukmė vargiai juos leidžia vadinti stipriąja lytimi

Vyrai labai menkai rūpinasi savo sveikata, bijo kreiptis į gydytojus ir dėl to miršta vis dažniau ir jaunesni, tvirtina gydytojai.
Medikas
Medikas / Dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys antradienį per spaudos konferenciją tvirtino, kad dabartinis vyrų statistinis sergamumas yra daug didesnis nei moterų.

„Vyrai keturis kartus dažniau serga širdies ligomis, 4 iš 5 nusižudžiusiųjų yra vyrai. Sakoma, kad depresija – moterų liga, bet depresija kamuoja vyrus, o jie tai paverčia savidestrukciniu elgesiu: vartoja alkoholį, narkotikus, rūko. (...) Iš tikrųjų šiandien deklaruoti, kad vyrai yra stiprioji lytis, reikia labai atsargiai. Vyrai gyvena 12 metų trumpiau (Europos Sąjungoje – BNS) už moteris, tai verčia abejoti šiuo posakiu“, – tvirtino G.Žižys.

Anot Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidento, nuo 2000 metų vyrų vidutinė gyvenimo trukmė sutrumpėjo 2 metais ir dabar tesudaro 64,9 metų.

„Priežasčių yra daugybė: stresinė aplinka, materializuotos, mažiau dvasinės siekiamybės, neorientuotos į sveikatingumą, kultūros stoka“, – teigė G.Žižys.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, pasaulyje vyrai į gydytojus kreipiasi tris kartus rečiau nei moterys. Pirmiausia, G.Žižio nuomone, jie bijo, be to, netinkamai bendrauja su gydytoju, nepasako savo bėdų.

Anot Lietuvos širdies asociacijos prezidento Prano Šerpyčio, Lietuvoje pastebimos tendencijos, kad vyrų sveikata blogėja, o dėl to kaltas jų pačių požiūris į sveikatą.

„Mes matome, kad du trečdaliai visų miokardo infarkto (atvejų – BNS) Lietuvoje sudaro vyrai. (...) Man tenka kiekvieną dieną susidurti su tais vyrais ir matau juos su miokardo infarktu jaunesnius nei aš“, – teigė P.Šerpytis.

Jo teigimu, tokio sergamumo priežastys – rūkymas, alkoholio vartojimas, manymas, kad įmanoma dirbti be poilsio dienų, nežinojimas, kaip gydytis, menkas fizinis judėjimas, cukrinis diabetas.

Per spaudos konferenciją kalbėdamas Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Urologijos centro gydytojas Robertas Adomaitis sakė, kad priešinės liaukos, arba prostatos, vėžys – dažniausiai Lietuvoje fiksuojama onkologinė liga.

„Priešinės liaukos vėžio ankstyvos diagnostikos programa yra nedaugelyje Europos valstybių, Lietuva – viena iš pionierių šioje srityje, parodė, kad tokios programos yra efektyvios nustatant ankstyvą ligą, kurią galima išgydyti“, – sakė R.Adomaitis.

Anot mediko, ši programa parodė, kad vyrai turi nusiskundimų ne tik dėl prostatos vėžio, tačiau ir dėl kitų urologinių problemų, pavyzdžiui, šlapinimosi, seksualinio gyvenimo sutrikimų.

Pasak P.Šerpyčio, geriausia ligų prevencija būtų fizinis aktyvumas, nerūkymas, arterinio kraujo spaudimo, cholesterolio, cukraus kontrolė.

Ketvirtadienį Tėvo dienos proga Vilniuje vyks vyrų sveikatingumo forumas „Vyrų gyvenimo trukmė ir kokybė, sveikata ir ligos“, kuriame bus kalbama apie vyrų sveikatos problemas, sergamumo priežastis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius