Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką reikia žinoti apie skyrybas ir bendrą turtą

Skyrybos
123rf.com / Skyrybos
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Su vyru nusprendėme skirtis. Santuokos metu paėmėme paskolą butui įsigyti, kurią šiuo metu grąžiname. Norėjome pasiteirauti, ar ši paskola gali būti kliūtis mums išsiskirti – ar apie skyrybas turėtume informuoti banką?

Jeigu sutuoktiniai priima sprendimą nutraukti santuoką bendru sutikimu kartu su prašymu nutraukti santuoką sutuoktiniai teismui privalo pateikti ir sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Šioje sutartyje sutuoktiniai turi numatyti vaikų gyvenamąją vietą ir išlaikymą, tarpusavio išlaikymą, aptarti turto padalijimo klausimus, taip pat numatyti ir turtinių įsipareigojimų (prievolių) padalijimo klausimus.

Apie bylos dėl santuokos nutraukimo iškėlimą sutuoktiniai privalo informuoti ir jų bendrus bei asmeninius kreditorius, įskaitant ir paskolą suteikusį banką. Įstatymas numato, kad sutuoktinių kreditoriai turi teisę įstoti į bylą dėl turto, kuris yra bendroji jungtinė nuosavybė, padalijimo kaip tretieji asmenys, pareiškiantys savarankiškus reikalavimus, taip pat susipažinti su sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sąlygomis. Jeigu sutuoktiniai santuokos metu kartu paėmė paskolą šeimos poreikiams tenkinti, pavyzdžiui, paskolą būstui įsigyti, tai jie bus laikomi solidariaisiais bendraskoliais prieš banką.

Tokiu atveju sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių, be banko sutikimo, jie negalės pakeisti solidariosios prievolės prieš banką į asmeninę, o jeigu, pavyzdžiui, sutartyje numatytų, jog būstas ir visi įsipareigojimai pagal būsto paskolą po santuokos nutraukimo pereina tik vienam sutuoktiniui, ir bankas pateiktų teismui prieštaravimus, teismas tokios sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių negalėtų tvirtinti ir grąžintų ją sutuoktiniams trūkumams pašalinti, t.y. patikslinti. Kitaip vertinamos situacijos, kai prievolė prieš kreditorių yra asmeninė vieno iš sutuoktinių.

Teismų praktikoje išaiškinta, jog solidarioji sutuoktinių prievolė neatsiranda, kai vienas sutuoktinis be kito sutuoktinio sutikimo, pavyzdžiui, ima paskolą ar perka prekių išsimokėtinai, jeigu tai nėra būtina bendriems šeimos poreikiams tenkinti. Tokiu atveju kreditorius negalėtų prieštarauti sutarčiai dėl santuokos nutraukimo pasekmių, jeigu pagal ją reikalavimai paliekami sutuoktinio, kuris paėmė paskolą, atsakomybėn ir tokiu būdu trukdyti išnagrinėti skyrybų bylą bei nutraukti santuoką abiejų šalių bendru sutarimu.

Tam, kad vieno sutuoktinio prisiimta prievolė būtų pripažinta bendra sutuoktinių prievole ir padalyta, paskolą paėmęs sutuoktinis turi pareigą įrodyti, kad paskolos sutartis buvo sudaryta šeimos interesais.

Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios teisinės konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min