Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pamaldose už A.Brazauską Kaišiadorių katedroje – artimieji ir partijos bendražygiai (papildyta 11.46 val.)

Velionio prezidento A.Brazausko žmona Kristina Brazauskienė
15min.lt/Eriko Ovčarenko nuotr. / Kristina Brazauskienė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ankstyvą ketvirtadienio rytą Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedroje buvo aukojamos šv.Mišios už šeštadienį mirusį pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską. Šv.Mišiose dalyvavo apie tūkstantis žmonių.

7.45 val. Kaišiadorių katedroje aukojamose šv.Mišiose, kaip ir ketino, dalyvavo dabartinė velionio žmona Kristina Brazauskienė, dukra Laima Mertinienė su vyru, A.Brazausko brolis Gerardas su žmona, taip pat Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) ir frakcijos Seime vadovai.

Tiek vyro netekusi K.Brazauskienė, tiek LSDP nariai dar trečiadienį pareiškė, jog neketina dalyvauti 9 val. Vilniuje, Arkikatedroje, vyksiančiose pamaldose už velionį. Tokį sprendimą priimti juos paskatino kategoriškas Bažnyčios hierarchų sprendimas neleisti įnešti karsto su A.Brazausko palaikais į Arkikatedrą, kai joje už velionį bus aukojamos šv.Mišios.

Kategorišką poziciją žiniasklaidai pakomentavo Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius. Pasak jo, A.Brazauskas bus pagerbtas kaip tikras katalikas.

14 val. iš prezidentūros, kur nuo pirmadienio pašarvotas velionis, pajudės laidotuvių procesija. Planuojama, kad gedulinga kolona Antakalnio kapines, kur numatyta laidoti prezidentą A.Brazauską, pasieks 15 val.

Papildyta 07.39 val.: Pirmieji tikintieji į Kaišiadorių katedrą ėmė rinktis apie 7 val. ryto. Maždaug po pusvalandžio atvyko ir velionio A.Brazausko dukra Laima Mertinienė su vyru Daliumi Mertinu. Atvyko ir A.Brazausko brolis Gerardas su žmona.

„15min“ žurnalistei L.Mertinienė teigė, kad jai nesuprantama ne tik Bažnyčios pozicija neleisti įnešti karsto su A.Brazausko palaikais į Arkikatedrą, bet ir komentatorių nuomonės.

Jos teigimu, tai tik patvirtina, jog žmogus yra įvertinamas tik po mirties ir tik tada jam skamba geri žodžiai, nors gerus darbus darė būdamas gyvas.

Į Kaišiadoris atvykęs socialdemokratas Gediminas Kirkilas teigė taip pat nesuprantantis Bažnyčios pozicijos. Anot jo, sprendimas neleisti įnešti į Arkikatedrą karsto, ko gero, buvo vieno Bažnyčios atstovo, tuo tarpu kiti šiandien be jokių raginimų melsis už velionio prezidento sielą. Pasak G.Kirkilo, socialdemokratai po šio sprendimo su dvasininkija ir toliau ketina vykdyti įvairius projektus, tokius kaip bažnyčių restauracija, popiežiaus Jono Pauliaus piligriminis kelias ir kitus.

Į šv.Mišias susirinko ir kiti socialdemokratai: Birutė Vėsaitė, Bronius Bradauskas, Zigmantas Balčytis.

Darbo partijos atstovė, su kuria atvyko dalis šios partijos veikėjų, L.Graužinienė „15min“ teigė, kad į Kaišiadoris atvažiavo ramiai pasimelsti už velionį prezidentą. Paklausta, ar tos ramybės nėra Arkikatedroje, ji sakė: „Ne. Ten net nesinori eiti.“

Daugiausia su A.Brazausku prieš jo mirtį bendravęs Česlovas Juršėnas teigė, kad paskutinėmis dienomis jie daugiausia kalbėjo apie politinius dalykus.

Č.Juršėnas, kaip laisvamanis, nesiėmė vertinti Bažnyčios pozicijos. „Noriu atiduoti pagarbą ir tyliai pasimelsti už savo draugą“, – sakė jis.

Papildyta 08.03 val.: Į Kaišiadorių katedrą atvyko Kristina Brazauskienė kartu su sūnumi ir jo žmona. K.Brazauskienė nekomentavo Bažnyčios pozicijos, tik teigė, jog Kaišiadorys buvo mėgstamiausia A.Brazausko vieta, todėl nekilo abejonių dėl to, kur bus laikomos šv.Mišios.

Ji su palyda atvežė A.Brazausko portretą, kuriame jis su regalijomis, bei laišką kaišiadoriškiams, kurį velionis prezidentas parašė šių metų gegužės 21 dieną.

Laiške rašoma: „Mieli, kaišiadoriečiai, gyvenimas eina į pabaigą, galime džiaugtis, kad ne visų. Todėl pasiliekantiems linkime gero, ilgalaikio ir taikingo gyvenimo. Algirdas Brazauskas.“  

Vėluodamas į šv.Mišias atvyko europarlamentaras Justas Paleckis.

Ne visi žmonės telpa į bažnyčią, nemažai jų būriuojasi lauke ir klauso šv.Mišių per garsiakalbius.

Papildyta 08.18 val.: Kaišiadorių vyskupo generalvikaras kun. dr. Algirdas Jurevičius sakydamas pamokslą minėjo paraleles tarp velionio prezidento bei Lietuvos karaliaus Mindaugo ir kunigaikščio Vytauto Didžiojo.

Pasak Bažnyčios atstovo, tik praėjus šimtmečiams pastarųjų žingsniai buvo įvertinti kaip protingi politiniai žingsniai, jų poelgiai suvienijo Lietuvą.

„Žvelgiant iš šių dienų, liūdna, kad prezidento mirtis Lietuvos nesuvienijo. Tenka guostis, kad tokie trumparegiai yra tik žmonės, o Dievas gailestingas. Šventasis Raštas primena, kad mirusiuosius į paskutinę kelionę lydi ne vainikai, ne artimieji, bet jų darbai. Savo maldomis palydėdami prezidentą, jį palydime ne į žmonių, bet Dievo teismą, kuriame nėra korupcijos, išankstinio nusistatymo. Žinodami apie prezidento priimtus sakramentus, tikime, kad amžinybėn pašauktas prezidentas sulauks Dievo gailestingumo“, – kalbėjo dvasininkas A.Jurevičius.

Papildyta 08.49 val.: A.Jurevičius viešai kaišiadoriškiams perskaitė velionio prezidento jiems rašytą laišką. Pastarasis bus paliktas Kaišiadoryse.

Papildyta 09.03 val. Medikų pagalbos prireikė vienam pagyvenusiam vyriškiui. Manoma, kad vyras blogai pasijuto dėl to, kad bažnyčioje, kurioje susirinko daug žmonių, buvo itin tvanku.

Papildyta 11.46 val.: Apsisprendimą už prezidentą melstis ne Vilniaus arkikatedroje, bet Kaišiadorių katedroje aukotose šv.Mišiose vienas LSDP lyderių Gediminas Kirkilas, aiškino taip: „Nusprendėme, kad melsimės Kaišiadoryse, kur buvo prezidento tėviškė. Bažnyčios sprendimą vertinu, kaip ir dauguma komentatorių bei jūs, žurnalistai, vertina: sprendimas gana keistas. Blogiausia, kad dabar formuojame valstybės tradiciją. Dar nežinau, kokia bus užsienio žiniasklaidos reakcija. Tačiau Lenkijos spauda jau dabar rašo. Aišku, ir pas juos buvo daug diskusijų dėl to, kur turėtų būti laidojamas žuvęs prezidentas Lechas Kaczynskis. Tačiau galiausiai buvo nuspręsta teisingai.“.

Tragiškai žuvus Lenkijos prezidentui Lietuvos Vyskupų Konferencija išplatino viešą laišką, kuriame Lietuvos parapijas ir bažnyčias ragino melstis už žuvusį prezidentą bei kartu su juo žuvusius šalies kaimynės politikos ir kariuomenės elito atstovus. Po sunkios ligos mirus prezidentui A.Brazauskui tokio oficialaus raginimo šalies vyskupai neišplatino. Nepaisant to ketvirtadienį, A.Brazausko laidotuvių dieną, šv.Mišios už jo sielą buvo aukojamos įvairiuose Lietuvos bažnyčiose.

„Kiek aš žinau, daug kur buvo aukojamos. Man asmeniškai nemažai kunigų skambino ir sakė, kad bus aukojamos šv.Mišios“, – teigė G.Kirkilas.

Šv.Mišiose Kaišiadoryse taip pat pasirodęs ilgametis prezidento draugas, verslininkas Stasys Brunzda apgailestavo, kad nespėjo deramai atsisveikinti su A.Brazausku. Kalbėdamas su K.Brazauskiene jis neslėpė vos spėjęs ir į laidotuves. Į šv.Mišias Kaišiadoryse jis esą atvažiavo „ką tik iš lėktuvo“.

Į pamaldas Kaišiadorių katedroje atėję žmonės negailėjo gerų žodžių savo kraštiečiui A.Brazauskui. Pasak jų, prezidentas buvo paprastas žmogus ir visada pabrėždavo, kur užaugo. Kaišiadorių senbuviai prisiminė jo vaikystę bei tėvus. Pasak kai kurių, nors prezidentas visada pabrėžė, kad teisybės jausmą ir pareigingumą paveldėjo iš tėvo, panašiomis geromis sąvybėmis buvo apdovanota ir jo motina.

A.Brazausko atminimas buvo pagerbtas ir jo vardo mokykloje Kaišiadoryse. Čia mokyklos bendruomenė uždegė žvakučių.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min