Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos istorikas Igoris Čiubaisas: „Nebus jokios Kremliaus pergalės Ukrainoje“

Igoris Čiubaisas
euroua.com / Igoris Čiubaisas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Garsiojo Rusijos politiko Anatolijaus Čiubaiso brolis Igoris yra filosofijos mokslų daktaras ir istorikas. Jis jau seniai nebendrauja su Vladimiru Putinu gerus ryšius palaikančiu vyresniuoju broliu ir teigia, kad Rusija neturi jokių šansų laimėti karo Ukrainoje, o dabartinis Kremliaus režimas yra sovietinės epochos tąsa. Naujienų svetainė sobesednik.ru pateikia pokalbį su I.Čiubaisu.

– Kas yra Vladimiras Putinas – nesusipratimas Rusijos istorijos kelyje ar jis simbolizuoja sugrįžimą į tradicinį valstybės raidos kelią?

– Putinas? Ką jis turi bendro su Rusija? Režimas, kuriame mes gyvename šiandien, yra Sovietų Sąjungos tąsa, jos pablogintas variantas. Dabar net nėra mito apie komunizmą, tačiau šalį valdo tie patys valdininkai, kurie, kaip ir ankščiau, rūpinasi savimi, bet ne valstybe.

Lyginti Putiną su Hitleriu taip pat nėra korektiška: valdant Hitleriui, kentėjo žydai ir romai, tačiau patys vokiečiai gyveno lyg inkstai taukuose. O valdant Putinui blogai gyventi yra patiems rusams ir visoje Rusijoje.

– Tačiau kodėl tuomet tokie aukšti V.Putino reitingai?

– Tai ne visuomenės nuomonės reitingai, bet propagandos efektyvumo matavimas. Visuomenė, atsakydama į klausimus, pareiškia tokią nuomonę, kokią jai įbruka per televiziją.

Nebus jokios Kremliaus pergalės Ukrainoje. Taip pat artimiausiu metu nebeliks jokios euforijos dėl Krymo. Už viską reikia mokėti.

Bet kokia propaganda stengiamasi pabrėžti nacionalinį išskirtinumą. Juk vokiečiai buvo tauta, turėjusi stiprią intelektualinę tradiciją, beveik kiekvieno jų namuose buvo filosofų knygos.

Tačiau po 1933 m. kritinis mąstymas dingo. Ir taip įvyko dėl propagandos. Daug šalies intelektualų pritarė žydų žudynėms.

– Kokios priežastys lėmė, kad Rusija taip agresyviai reagavo į Maidano įvykius, o po to pradėjo kištis ir į Ukrainos vidaus reikalus?

– Tos pačios, dėl kurių į Vengriją ir Čekoslovakiją buvo įvesti sovietų tankai. Ukraina atkuria savo tapatybę ir tampa laisva valstybe, grįžtančia į Europos šeimą. Ji nusimeta kvazirusiško, o gal net antirusiško režimo pančius. Greitai Ukrainoje bus įvykdyta liustracija ir bus atsisveikinta su sovietiniu paveldu.

– Ar gali nugalėti vadinamoji „Novorusija“?

– Negali, nes didžioji dalis ukrainiečių kovos prieš ją. Ukrainos kariuomenę ir Nacionalinę gvardiją remia dauguma ukrainiečių. Tai ypač akivaizdu socialiniuose tinkluose, kuriuose renkama pagalba kariams. Jeigu Rusijos kariuomenė išdrįs įžengti į Ukrainos teritoriją, prieš ją iki pergalės kovotų Ukrainos tauta.

Režimas, kuriame mes gyvename šiandien, yra Sovietų Sąjungos tąsa, jos pablogintas variantas. Dabar net nėra mito apie komunizmą, tačiau šalį valdo tie patys valdininkai, kurie, kaip ir ankščiau, rūpinasi savimi, bet ne valstybe.

Nebus jokios Kremliaus pergalės Ukrainoje. Taip pat artimiausiu metu nebeliks jokios euforijos dėl Krymo.

Už viską reikia mokėti. Politikai privalo pagalvoti apie bent penkis ėjimus į priekį. Mūsų vaikams teks grąžinti Krymą.

Štai Vokietija reparacijas Pirmojo pasaulinio karo aukoms baigė išmokėti tik 2010 m. Krymo atėmimas prieštarauja visiems įstatymams – tiek teisiniams, tiek žmogiškiesiems. 

– Teigėte, kad daugelis Rusijos bėdų kyla iš to, kad ji labai centralizuota. Ar jūs siūlote ją padalinti?

– Rusija turi savo potencialą tol, kol ji yra didelė. Ateis laikas ir mes šį potencialą realizuosime. Niekada šalies byrėjimas neišsprendė jokių problemų. Kita problema yra valdžios sukoncentravimas vienoje vietoje. Šį klausimą reikia jau seniai spręsti. Maskva negali išspręsti visų regionų problemų.

– Manote, kad Rusijos ekonomika nebeturi remtis vien tik žaliavų eksportu. Kokią pramonę turėtų vystyti Rusija?

– Bet kurią. Rusijoje galima rasti visą Mendelejevo cheminių elementų lentelę, taip pat turime pačius didžiausius geriamojo vandens išteklius, šalyje daug dirbamų žemių. Galime daug pasiekti, jeigu gamtiniai ištekliai bus pradėti perdirbti šalyje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min