Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ortodoksas žydas už 300 tūkst. dolerių įsigijo Aušvico gydytojo Josefo Mengele dienoraščius

Josefo Mengele dienoraščiai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Josefo Mengele dienoraščiai
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Mirties angelu“ vadinto nacių karo nusikaltėlio Josefo Mengele, kuris vykdė nežmoniškus medicinos bandymus su kaliniais Aušvico mirties stovykloje, dienoraščiai ketvirtadienį buvo parduoti vienam žydui ortodoksui už beveik 300 tūkst. dolerių.

Šį pardavimą organizavę Konektikute veikiantys aukcionų namai „Alexander Autographs“ nurodė, jog istoriniai dienoraščiai buvo parduoti vienam privačiam kolekcininkui, kuris planuoja atidaryti muziejų.

Šie dienoraščiai buvo parašyti po Antrojo pasaulinio karo, kai J.Mengele pabėgo nuo sąjungininkų persekiojimo į Lotynų Ameriką. Buvęs mirties stovyklos gydytojas savo tekstuose, kurtuose 1960-1975 metais, pateikia filosofinių apmąstymų, istorijų iš savo gyvenimo ir eilėraščių.

Tarp jų esama apie 3 500 puslapių „slaptųjų dienoraščių“ apie Aušvico-Birkenau stovykloje vykdytus eksperimentus su kaliniais.

Šios dienoraščių kolekcijos, kurią daugiausiai sudaro spirale įrištos užrašų knygelės, galutinė kaina buvo 292 775 doleriai (708,6 tūkst. litų), „Alexander Autographs“ viceprezidentas Peteris Klarnetas sakė naujienų agentūrai AFP.

„Šis ponas yra privatus kolekcininkas iš Vidurio Vakarų – vienas žydas ortodoksas, planuojantis atidaryti savo muziejų, – nurodė P.Klarnetas. – Jam labai malonu, jog dienoraščiai dabar atsidūrė tinkamose rankose.“

J.Mengele daugiausiai rašė mėlynu rašalu, tvarkinga rašysena, pasvirusiomis raidėmis. Kai kuriuose puslapiuose esama kreidelėmis nupieštų piešinių.

Kai kurie iš šių dienoraščių buvo rašomi Paragvajuje ir Brazilijoje, kur J.Mengele gyveno pabėgęs iš Europos. Jis mirė 1979 metais, nuskendęs arba ištiktas smūgio, kai maudėsi Atlanto vandenyne Brazilijoje, būdamas 67 metų.

Aukcionų namų „Alexander Historical Auctions“ pirmininkas Billas Panagopulos sakė AFP, jog dienoraščius pardavė „viena Amerikos korporacija“, tačiau jos neįvardijo.

Pasak jo, šiuos dienoraščius 2004 metais policija paėmė iš vienos vokiečių sutuoktinių poros namų. J.Mengele su šia šeima gyveno San Paule.

Dienoraščiai vėliau buvo perduoti J.Mengele sūnui Rolfui, kuris tėvą per savo gyvenimą matė tik du kartus.

Nuo 1943 metų Aušvice dirbęs J.Mengele padėdavo atrinkti į mirties stovyklą atvežamus kalinius. Netinkami darbui būdavo nedelsiant nužudomi dujų kamerose, naudojant nuodingą medžiagą „Zyklon B“.

J.Mengele priklausė nacių elitiniam korpusui SS, kuris vadovavo koncentracijos stovykloms okupuotoje Europoje.

Jis atvyko į Argentiną 6-ojo dešimtmečio pradžioje, o 1961 metais išskrido į Paragvajų, vėliau – į Braziliją ir gyveno San Paule. Visą šį laiką jis buvo ieškomas Interpolo.

J.Mengele mirtis buvo patvirtinta tik 1985 metais, kai buvo ekshumuoti jo palaikai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min