-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Radusieji Piktupėnų bažnyčios lobį: mums dar dabar dreba rankos! (nuotraukos)

Klaipėdos rajone gyventojai, savo žemėje radę unikalų radinį, iki šiol negali atsigauti. Jų aptiktas Piktupėnų bažnyčios archyvas gali suteikti istorinių duomenų apie XIX, XVIII ar net ankstesniais amžiais gyvenusius parapijiečius – pati Piktupėnų bažnyčia susprogdinta Antrojo pasaulinio karo metais.
Piktupėnų bažnyčios archyvas slepiasi dėžėje
Piktupėnų bažnyčios archyvas slepiasi dėžėje / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Toje vietoje žemė buvo minkšta, aš įkišau ranką iki peties ir ištraukiau odinį knygos kampą – širdis ėmė drebėti. Daugiau nieko nebedarėme ir iškvietėme specialistus“, – pasakojo Sigitas Samoška, kuris uošvio žemėje jau seniau ieškojo senovinio radinio. – Bažnyčios archyvinius dokumentus čia užkasė vargonininkas, kuris prieš mirdamas Vokietijoje papasakojo apie savo poelgį. Pernai čia dirbo archeologai, bet niekas nieko nerado.“

Sodybos šeimininko dukra Asta Samoškienė su vyru ir sūnus Aivaras Bertašius nenuleido rankų ir toliau ieškojo užkastų istorinių vertybių – sekmadienį jų atkastas radinys jau antradienį atvežtas į Vilnių specialistų ekspertizei.

„Ne aukso ar pinigų tikėjomės rasti – tiesiog mes tuo domėjomės ir džiaugiamės prisilietę prie istorijos. Gyvenime tai gali nutikti tik kartą ir tikrai ne kiekvienam!“ – atsigauti vis dar negalėjo A.Samoškienė.

Jos vyras taip pat neslėpė susijaudinimo.

„Kasant man drebėjo rankos – nuo susijaudinimo jos dreba dar dabar, nors jau praėjo dvi dienos! O tą naktį po radybų nei vienas nemiegojome – tiek emocijų buvo...“ – atvirai pasakojo S.Samoška.

Entuziastai buvusioje vištidės vietoje aptiko tvarkingai užkastus Piktupėnų bažnyčios centrinio altoriaus kryžių, knygų krūvelę ir cinkuotą dėžę, kurios turinys dar neaiškus.

„Tikimės, kad dėžės viduje pavyks aptikti drėgmės ir pelėsių nesugadintų bažnytinių dokumentų apie toje parapijoje gimusius ir mirusius gyventojus. Piktupėnų bažnyčia buvo pastatyta XVI amžiuje – tai viena seniausių liuteronų bažnyčių Lietuvoje. To krašto duomenų neturime – karas sunaikino Klaipėdos bažnytinius archyvus. Todėl tai pirmas atvejis, kai galime perskaityti tų vietovių bažnytinius dokumentus“, – radinio svarbą džiaugdamasis aiškino Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.

Jis labai dėkojo vertingą radinį aptikusiems žmonėms, kad jie patys nesiėmė atkasinėti lobio, bet kreipėsi į kvalifikuotus specialistus.

„Profesionalūs archeologai užfiksavo, nufotografavo radybas ir saugiai visus radinius iškėlė iš žemės. Dokumentai labai sudūlėję, net geležinės žvakidės išlikusi tik dalis, todėl kiekvienas neatsargus žingsnis galėjo sunaikinti istoriją“, – aiškino L.Kavaliauskas.

Paslaptinga cinkuota dėžė su apipuvusiu mediniu dangčiu Vilniuje bus peršviesta rentgeno spinduliais ir, išsiaiškinus jos turinį, atsargiai atidaryta. Tada ir paaiškės, ką iš tikrųjų šimtmetį slėpė Klaipėdos rajono žemė...

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Piktupėnų bažnyčios palikimą atrado Aivaras Bertašius, Sigitas ir Asta Samoškos
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Piktupėnų bažnyčios palikimą atrado Aivaras Bertašius, Sigitas ir Asta Samoškos

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius