-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Rusija perdavė Lenkijai dar 61 tomą medžiagos, artėjant prezidento Dmitrijaus Medvedevo vizitui Varšuvoje

Rusija penktadienį perdavė Lenkijai dar 61 tomą medžiagos, susijusios su Stalino valdymo laikais per Antrąjį pasaulinį karą Katynėje surengtomis Lenkijos karininkų žudynėmis.
Katynės aukų ekshumacija, kurią 1943-iaisiais atliko vokiečiai.
Katynės aukų ekshumacija, kurią 1943-iaisiais atliko vokiečiai. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Rusijos pareigūnai šiuos dokumentus įteikė Lenkijos atstovams Rusijos generalinėje prokuratūroje, pranešė Kremlius.

Vienas Rusijos delegacijos narys dar paaiškino agentūrai „Interfax“, kad Rusijos prezidento pavedimu Rusijos prokuratūra perduoda Lenkijai ne vien išslaptinamą „Katynės bylos“ medžiagą, bet ir tą, kuri yra susijusi su 2010 metų balandžio 10 dienos tragedija, sudužus Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio lėktuvui.

Pasak šaltinio, „Katynės bylos“ dokumentų išslaptinimas tęsiasi ir, kai „susikaupia pakankamas kiekis medžiagos, ji perduodama“.

Sovietų enkavedistai 1940 metais Katynės miške netoli Smolensko sušaudė didelę grupę lenkų; panašios žudynės vyko ir kitose Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos vietose.Kremlius nurodė, jog Katynės tema bus kalbama Varšuvoje D.Medvedevo dviejų dienų vizito metu kitos savaitės pradžioje, kai numatytos Rusijos perzidento ir jo kolegos Lenkijoje Bronislawo Komorowskio derybos.

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas sveikino šio dokumentų pluošto perdavimą lenkams. „Tai svarbus žingsnis. Daugiau negu paprastas gestas, nes tai susiję su faktais“, – sakė D.Tuskas.

Tačiau jis nemano, jog perduotieji dokumentai atskleis kažką svarbaus apie 22 tūkst. lenkų karininkų nužudymą. Pasak D.Tusko, Varšuva norėtų gauti visus dokumentus apie lenkų žudymus, kad šis klausimas būtų „pagarbiai užbaigtas“. „Mes, žinoma, visa tai paaiškinsime Rusijai ramiai ir kantriai bet tvirtai, taip pat ir per Rusijos prezidento vizitą“, – pažymėjo Lenkijos premjeras.

Tuo tarpu Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis pasakė, jog „apie šį siaubingą nusikaltimą neturi būti jokių paslapčių“.

D.Medvedevas gegužę pažadėjo Varšuvai, kad Maskva išslaptins slaptus dokumentus apie Katynę, kad būtų sumažinta įtampa tarp abiejų šalių; tai žadėta po to, kai balandžio 10 dieną, nukritus lėktuvui, žuvo tuometinis Lenkijos prezidentas L.Kaczynskis su delegacija vykdami į Katynės aukų minėjimo renginį.

Tada D.Medvedevas simboliniu gestu įteikė tuo metu Lenkijos prezidento pareigas ėjusiam B.Komorovskiui 67 tomus medžiagos apie lenkų karininkų žudynes; dar 20 tomų buvo perduota rugsėjį.

Sovietų enkavedistai 1940 metais Katynės miške netoli Smolensko sušaudė didelę grupę lenkų; panašios žudynės vyko ir kitose Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos vietose.

Rusijos parlamentas šių metų lapkritį pripažino, kad Lenkijos karininkai netoli Katynės buvo sušaudyti remiantis tiesioginiu Stalino ir kitų sovietinių vadovų nurodymu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius