-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Sibire – planuoti ir netikėti atradimai

Trečiadienį kupini įspūdžių į Lietuvą grįžo penktosios „Misijos Sibiras“ dalyviai.
Namo grįžo „Misija Sibiras‘08“ dalyviai
Namo grįžo „Misija Sibiras‘08“ dalyviai / Gedimino Gasiulio/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Ketvirtadienio rytas sostinės geležinkelių stotyje. Dangus apsiniaukęs, operatorė monotoniškai praneša apie atvykstančius ir iškeliaujančius traukinius. Atvykimo perone nekantrauja keliasdešimt gėlėmis nešinų žmonių.

„Traukinys Maskva-Vilnius vėluos 25 minutes“, – ši žinia susilaukia gilių atodūsių. Dauguma susirinkusiųjų laukia būtent šio traukinio. Juo į Vilnių grįžta 17 šių metų „Misijos Sibiras“ narių – lietuvių, kurie atšiaurioje Rusijos taigoje tvarkė tremtinių kapus, aplankė tautiečius.

Kol traukinys darda į Vilnių, prisėdu prie gėlių puokštę laikančio vaikino. „Nors tos trys savaitės praėjo gana greitai, draugės labai pasiilgau. Nuo liepos pradžios vienas kitam nusiuntėme tik kelias SMS žinutes. Pirmiausia, manau, nueisime į restoraną. Ne tik pavalgyti – laukiu įspūdžių“, – kalbėjo „Misijos Sibiras“ dalyvės Ilonos Skokovos laukęs Petras.

Atvykus traukiniui, septintąjį „sibiriečių“ vagoną buvo nesunku atskirti: jaunimas mojavo pro pravertus langus, linksmai šūkavo. Išlipę dalyviai brovėsi pro žurnalistus, fotografus bei operatorius ir puolė artimiesiems į glėbį. „Atsiglėbesčiavę“ keliauninkai pasakojo šviežiausius įspūdžius. Paklausti, kodėl traukinys vėlavo, jie džiūgavo, kad apskritai į jį suspėjo, mat iš Irkutsko į Maskvą juos skraidinęs lėktuvas vėlavo net septynias valandas.

Rusijoje nėra tradicijos prižiūrėti kapines. Todėl vietiniai gyventojai ekspedicijos dalyvius pasitikdavo su nuostaba, kad lietuviai taip toli keliauja tvarkyti tremtinių kapaviečių. Sakė G.Alekna.

„Misijos Sibiras“ dalyviai ir stotyje stovėjo su didžiulėmis, 30 kilogramų sveriančiomis, kuprinėmis. Sibire jie pėsčiomis nukeliavo daugiau nei 100 kilometrų, sutvarkė keliolika lietuvių tremtinių kapaviečių Krasnojarsko, Briusinsko, Kvitoko, Akulšeto, Čeremhovo, Taišeto, Tulūno ir Irkutsko apylinkėse.

„Tiek misijos dalyviai, tiek Sibire sutikti žmonės buvo labai draugiški, paslaugūs, supratingi. Svarbiausia, kad oro sąlygos buvo geros, nors su uodais pakovoti teko. Kam sukandžiojo kojas, kam rankas, vienam dalyviui įkando net į akį...“ – prisiminė 21-erių studentė I.Skokova. Mašalus lietuviai vaikė tiesiog nulaužtomis šakelėmis.

Kitas keliauninkas, 21 metų studentas Eimantas Dambrauskas prisiminė, jog tvarkant kapus, kuriuose kadaise atgulė lietuviai tremtiniai, užplūdo apmąstymai: „Atmosfera buvo ypatinga, buvo nuostabu“.

Anot ekspedicijos vadovo Gintauto Aleknos, Rusijoje yra daugiau negu 800 lietuvių tremtinių kapinių. Apie 300 iš jų išnyko dėl urbanizacijos: tiesiant kelius, plečiantis miestams, didelė dalis kapinių tiesiog „paskendo“ statant hidroelektrines.

Rado tolimą giminaitę

Šįmet į Sibirą vyko ir alpinisto Vlado Vitkausko dukra Dalia. Jai tėtis dar prieš kelionę sakė, kad Briusinsko apylinkėse gyveno studentės prosenelis. „Būdami Briusinsko apylinkėse aplankėme lietuvę tremtinę Danutę. Lyg tarp kitko paklausiau, ar pažinojo Vitkauską. Pasirodo, mano prosenelis Ezechielis gyveno visai netoli, ji pažinojo ir mano senelio brolį Joną. Maža to, paaiškėjo, kad ji pati yra tolima mano giminaitė. Danutė pasakojo apie prosenelį, senelio brolį – kokie jie buvo žmonės, kaip dirbo, bendravo“, – „15min“ sakė D.Vitkauskaitė.

E.Vitkausko palaikai jau seniai pargabenti į Lietuvą, tačiau Danutė prisiminė, jog Sibire tebėra jo kapavietę žymintis kryžius. „Kryžius medinis, užrašo jau nebebuvo. Aš ant jo peiliuku išraižiau prosenelio vardą ir pavardę“, – sakė studentė.

Ekspediciją organizavusi Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) ketina siekti, kad lietuvių tremtinių kapinių Sibire išsaugojimui daugiau dėmesio skirtų valstybė. „Pasitarus ekspertams būtina nustatyti prioritetines kapines, įvesti jų bendrą ženklinimą ir skleisti informaciją, kaip būtų galima prie jų nuvykti“, – teigė organizacijos prezidentas Šarūnas Frolenko. „Misiją Sibiras“ ketinama organizuoti ir kitąmet.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius