Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jubiliejinio festivalio „Kino pavasaris“ filmų šimtuke – ir Valinsko išpažintis (video)

Vida Ramaškienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Algirdas ir Vida Ramaškos
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Jau penkioliktąjį kartą kino gerbėjus kovo 18 – balandžio 2 dienomis pasižiūrėti daugiau nei 100 filmų pakvies festivalis „Kino pavasaris“. Jubiliejinė kino šventė su šūkiu „Iš naujo gimęs kine“ pasiūlys ne tik prabangiais pasaulio kino festivalių trofėjais apdovanotų kino juostų, bet ir tokių filmų, kuriuose išpažintis atlieka į politiką atėjusios Lietuvos scenos žvaigždės.

„Jubiliejinis „Kino pavasaris“ savo filmais siekia užaštrinti aktualijas, priversti sustoti ir pamąstyti, kas mus supa ir ką galėtume pakeisti savo pasaulyje“, – sakė festivalio direktorė Vida Ramaškienė.

Šiais metais antrą kartą festivalyje bus rodoma konkursinė programa „Nauji Europa – nauji vardai“, kurią vertins tarptautinė žiūri. Tarp aštuonių konkursinių filmų pirmą kartą varžysis ir lietuviška kino juosta – režisieriaus Igno Miškinio filmas „Artimos šviesos“.

„Lietuviškam filmui teks susirungti su stipriais konkurentais, nes daugelis filmų jau pelnė daug tarptautinių apdovanojimų. Daugiausiai apdovanotas filmas konkurse – „Rytų pjesės“ iš Bulgarijos, kuris kelia pavojų kitiems konkursantams“, – atskleidė festivalio programos sudarytoja Greta Akcijonaitė.

Penkių narių žiuri komisijai pirmininkaus Berlyno festivalio atstovas Rytų ir Centrinei Europai, FIPRESCI bei Europos kino akademijos narys Nikolaj Nikitin iš Vokietijos. Filmus taip pat vertins britų žurnalistas ir rašytojas, kino žurnalo „Variety“ redaktorius Rytų Europai Nickas Holdsworth iš D.Britanijos, Lietuvai gerai žinoma aktorė Tatjana Liutajeva iš Rusijos, Pietų Korėjos režisierius Lim Woo-Seong, kurio pirmasis pilnametražis filmas „Vegetarė“ tarptautinei publikai pristatytas šių metų Sandenso kino festivalyje JAV bei kino operatorių gildijos atstovas Peter Suschitzky iš D.Britanijos, paskutinius dvidešimt metų dirbantis su režisieriumi Deividu Kronenbergu.

„Tradicinėje programoje „Festivalių perlai“ šiais metais surinkome filmus, apdovanotus begale tarptautinių festivalių trofėjų: Kanų kino festivalio filmą-favoritą „Akvariumas“, Karlovy Vary nugalėtoją „Angelas prie jūros“, Berlyno Sidabriniu lokiu apdovanotą „Apie Elę“ ir Auksiniu lokiu – „Liūdesio pienas“, San Sebastiano Sidabrinės kriauklės laimėtoją „Aš taip pat“, pernai užsienio filmo kategorijoje „Oskarą“ pelniusį filmą „Išėjusieji“ ir kitus, nemažiau vertus žiūrovų dėmesio“, – vertingus kino reginius vardijo G.Akcijonaitė.

„Meistrų“ programoje šių metų bene laukiamiausias filmas – režisieriaus M.Haneke kūrinys „Baltas kaspinas“. Į „Kino pavasarį“ pristatyti savo kino juostos „Caras“ atvyksta režisierius Pavelas Lunginas. Taip pat žiūrovai pamatys Jacques Audiard „Pranašą“, Jim Jarmush „Kontrolės ribas“, japonišką filmą „Pripučiama lėlė“, brolių Coenų darbą „Rimtas vyrukas“, sugrįžusios po ilgo laiko Jane Campion „Švytinčią žvaigždę“ ir kitus.

„Iš trylikos programos „Atradimai“ filmų norėčiau išskirti du: jau daugiau nei 50 apdovanojimų pelniusį filmą „Meilutė“ ir egzotišką filmą – fantastinę dramą „Mėnulis“, kurią sukūrė Davido Bowie sūnus – šis filmas jau susižėrė daug apdovanojimų“, – anonsavo G.Akcijonaitė.

Žiūrovus šokiruoti bandys „Drąsios vizijos“ šių metų filmai „Iltinis dantis“ (Graikija), „Moterys be vyrų“ (Vokietija, Austrija, Prancūzija), „Pasroviui“ (Vietnamas) ir „Vegetarė“ (Pietų Korėja) režisieriai.

„Kino pavasario“ nauja programa – „Šypsenos“ – filmai, kurie sukurti su lengva ironija ar juodo humoro doze. Galbūt ne visi filmai privers juoktis atvira burna, bet nusišypsoti tikrai privers, – žadėjo G.Akcijonaitė. – Norėčiau išskirti filmus „Gyvenimas karo metu“, „Izraelietiškas sumo“, „Panelė Morka“, „Smulkus nusikaltimas“, „Svieto pabaiga“.

„Šiemet vienas „Kino pavasario“ tikslų – įrodyti žiūrovams, kad dokumentinis filmas yra lygus vaidybiniam filmui, išreiškia tas pačias emocijas. Esu tikras, kad mūsų atrinkti filmai žiūrovus prajuokins, šokiruos ir nustebins lygiai taip kaip vaidybiniai filmai, o gal net stipriau“, – žadėjo programos sudarytojas Edvinas Pukšta.

Neabejotinai viena ryškiausių kino juostų – „Oskaru“ už geriausią dokumentinį filmą nominuota juosta „Įlanka“. Ne mažiau žiūrovų dėmesio verti filmai „Afganistano žvaigždė“, „Mūsų viešas gyvenimas“, „Raudonoji koplyčia“, „Grėsmingas signalas“, „Kosmoso turistai“ ir net lietuviškas aktualijas nušviečiantis filmas „Žvaigždžių liga“.

„Mūsų linksmuoliai, išrinkti į Seimą, Tautos prisikėlimo partijos nariai jau juokina ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį, kur tik yra rodomas šis filmas. Filmo „Žvaigždžių liga“ premjera įvyko Londone ir mes išgirdome iš ten sklindantį juoką. Filmo režisierius Chrisas Atkinsas atvažiuos į Vilnių ir mes sužinosime, ką jis padarė Arūnui Valinskui ir jo komandos nariams, kad jie pasakė tai, ko nepasakytų nė vienam Lietuvos žurnalistui“, – intrigavo E.Pukšta.

Šiais metais žiūrovams pristatomos dvi specialiosios programos: „Kinų istorijos“ ir aktorės Fani Ardan filmų retrospektyva. O nacionalinio kino gerbėjai lietuviškų filmų programoje sulauks net aštuonių premjerų. Pirmą kartą per visą festivalio gyvavimo istoriją šiemet jaunam lietuvių kino kūrėjui steigiamas paskatinamasis prizas.

Geriausia ir kino žiūrovų mylimiausia Lietuvos aktore šiemet pretenduoja tapti Edita Užaitė, Jūratė Onaityte ir Dalia Michelevičiūtė. Konkurso laimėtojai tradiciškai atiteks kelionė į Kanų kino festivalį.

Jubiliejinis „Kino pavasaris“ Vilniuje žiūrovų lauks net trijuose kino teatruose – „Forum Cinemas Vingis“, „Skalvija“ ir „Pasaka“.

Prekyba bilietais į festivalį prasidės jau nuo kovo 8 dienos. Pagerbdami Lietuvos moteris, festivalio organizatoriai Kovo 8-ąją, tarptautinę moters dieną, suteiks galimybę visoms moterims įsigyti bilietus tik po 8 litus. O Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – bilietai į lietuviškus filmus kainuos tik 6 litus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min