Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vytautas Plečkaitis: Lenko išrinkimas ES vadovų tarybos pirmininku – gera žinia ir Lietuvai

Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vytautas Plečkaitis Pirmą kartą per visą Europos Sąjungos istoriją politikas iš Vidurio ir Rytų Europos išrinktas į tokį aukštą ES vadovybės postą. Tai, žinoma, pirmiausia paties lenkų premjero 57-erių Donaldo Tusko, o taip pat sparčiai besikeičiančios bei modernėjančios Lenkijos visuomenės nuopelnas. 70 procentų lenkų remia lenkų politikų pasirinktą europėjimo kelią.

D.Tuskas ir jo bendražygiai sugebėjo įtikinti didesnę visuomenės dalį, kad Apvaizda yra davusi lenkams istorinę galimybę tapti visaverte europinės civilizacijos dalimi ir šia galimybe yra būtina pasinaudoti, kol Putinas ir į jį panašūs to praverto lango į Europą neuždarė.

Atrodo, kad Rusijos visuomenei prezidento B.Jelcino pravertą langą į Vakarų civilizacijos pažinimą Putino režimas vis sandariau užveria. Kam Rusijai reikalinga „supuvusi“ Vakarų civilizacija, jei jie, anot dabartinių Kremliaus ideologų, patys yra geriausi  ir teisingiausi pasaulyje.

D.Tuskas yra kašubas. Vakarų slavams kašubams priklauso apie 300 tūkst. gyventojų, gyvenančių Pamario vaivadijoje į pietvakarius nuo Gdansko.

D.Tuskas yra kašubas. Vakarų slavams kašubams priklauso apie 300 tūkst. gyventojų, gyvenančių Pamario vaivadijoje į pietvakarius nuo Gdansko. Įvairiais laikais jie buvo ir germanizuojami, ir polonizuojami, tačiau išlaikė savo kalbą, kultūrą bei tradicijas.

Lenkijos premjeras dar ankstyvoje jaunystėje įsijungė į „Solidarumo“ kovą su komunizmu. Europos Sąjungos didžiųjų dėmesį D.Tuskas atkreipė sėkminga ekonomine politika, jis net dvi kadencijas iš eilės buvo apdovanotas frankų karaliaus Karolio Didžiojo aukso medaliu.

Lenkijos diplomatai Briuselyje jau senokai rengė dirvą D.Tusko kandidatūrai. Net zonduotos galimybės jam užimti ES Komisijos pirmininko postą, į kurį buvo išrinktas J.C.Junckeris. Tačiau suprato, kad kol kas tai nerealu.

D.Tuskas puikiai kalba vokiškai ir tai jam suteikia galimybę laisvai bendrauti su Europos Sąjungos  neoficialia „imperatoriene“ A.Merkel, kuri vertina lenkų politiką už atsakingą ir apgalvotą ekonominę politiką bei jo  lankstumą ir nuoširdumą.

Kaip taikliai pastebėjo prancūzų dienraštis „Le Mond“, D.Tusko gera vokiečių kalba rodo jo artumą Berlynui, silpna anglų kalba – didesnį realizmo jausmą santykiuose su JAV, o prancūzų kalbos nemokėjimas išreiškia mandagią distanciją santykiuose su Paryžiumi.

Europos Sąjungos kūrėjais buvo Vakarų, pirmiausia vokiečių ir prancūzų politikai. Jie taip pat kūrė Europos Sąjungos pasakojimą, remdamiesi savo šalių istorine patirtimi ir aktualiomis Vakarų visuomenės realijomis. Ilgą laiką šiame naratyve nebuvo ne tik Ukrainos, bet ir Baltijos valstybių, Lenkijos ir kitų Rytų Europos šalių.

D.Tuskas, užimdamas aukštas ES šalių vadovų Tarybos pirmininko pareigas, turės galimybę, anot lenkų „Polityka“, kurti Rytų ir Vidurio Europos pasakojimą visai Europos Sąjungai, kuri, atvirai kalbant, dar ne itin pažįsta šios Europos dalies politines realijas.

Pagal išsilavinimą D.Tuskas yra istorikas, apsigynęs magistro laipsnį iš J.Pilsudskio veiklos, gerai gaudosi užsienio politikoje, suvokia savo ir kaimyninių šalių realijas ir grėsmes, klylančias iš Maskvos. Jis nemėgsta skambių frazių apie vertybes.

Tai nebus lengva ir užtruks nemažai laiko, bet D.Tuskas du kartus iš eilės išrinktas Lenkijos premjeru, parodė savo šaliai ir Europai, kad jis turi kantrybės ir užsispyrimo, siekiant tikslo.

Pagal išsilavinimą D.Tuskas yra istorikas, apsigynęs magistro laipsnį iš J.Pilsudskio veiklos, gerai gaudosi užsienio politikoje, suvokia savo ir kaimyninių šalių realijas ir grėsmes, klylančias iš Maskvos. Jis nemėgsta skambių frazių apie vertybes.

Tie, kas laukia iš jo agresyvios retorikos, gali juo nusivilti. Jis yra darbų, o ne žodžių meistras. Tą D.Tuskas jau įrodė Lenkijos politikoje, paneigdamas mitą, kad gerais premjerais gali būti tik ekonomistai.

Beje, verta prisiminti, kad be lenkų premjero į šį aukštą ES postą pretendentais buvo minimi ir Latvijos bei Estijos buvę premjerai. Mūsų kaimynai į Europos parlamentą renka buvusius premjerus, kurie jau neblogai žinomi Europoje. Mes kol kas ten renkame tik buvusius ministrus arba iš viso jokio politinio svorio  neturinčius veikėjus, kurie niekada neturės galimybių kandidatuoti į aukštus ES postus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min