-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2010 01 15

A.Siaurusevičiaus rėmimo sąjūdis?

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) įstatymo pataisos stringa Seimo procedūrose ir užkulisinių intrigų pinklėse – koalicijos partneriai Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) ir Liberalų sąjūdžio atstovai kaltina vieni kitus negarbinga laikysena.
Audrius Siaurusevičius
Audrius Siaurusevičius / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Iš vakarykštės Seimo darbotvarkės buvo išbrauktas visas blokas klausimų, susijusių su Visuomenės informavimo ir LRT įstatymų pataisomis. Formaliai dėl abejonių, ar nauja Visuomenės informavimo įstatymo redakcija atitinka Konstituciją. Tačiau kur kas daugiau užkulisinių rūpesčių dabartinei LRT vadovybei ir jos rėmėjams Seime kyla dėl naujos LRT įstatymo redakcijos.

Ja būtų įtvirtinta nuostata, kad Taryba yra aukščiausiasis LRT organas, atstovaujantis visuomenės interesams, sudaromas iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų. Prezidentas ir Seimas savo įgaliojimų laikotarpiui skiria po keturis narius. Du Seimo skiriami nariai renkami iš opozicinių frakcijų pasiūlytų kandidatų. Įvairios visuomeninės organizacijos skirtų po vieną narį penkeriems metams. Pasikeitus LRT tarybos formavimo tvarkai, postą tektų palikti ir LRT vadovui Audriui Siaurusevičiui bei jo komandai.

. Du Seimo skiriami nariai renkami iš opozicinių frakcijų pasiūlytų kandidatų. Įvairios visuomeninės organizacijos skirtų po vieną narį penkeriems metams. Pasikeitus LRT tarybos formavimo tvarkai, postą tektų palikti ir LRT vadovui Audriui Siaurusevičiui bei jo komandai.

Įtakingas užkulisių žaidėjas

TS–LKD atstovai negali atsistebėti Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos laikysena – esą nėra buvę atvejo, kad ši frakcija taip atkakliai priešintųsi kokiam nors siūlymui. Šios frakcijos vadovas Erikas Tamašauskas juokiasi išgirdęs, apie ką bus kalbama. Atseit nėra diskusijos objekto. „Mūsų pozicija nėra netikėta. Šias pataisas mėginta teikti dar pernai, tačiau mūsų siūlymu šis klausimas buvo išbrauktas iš darbotvarkės. Susitarėme su konservatoriais, kad pataisas derinsime, tačiau iki šiol su mumis niekas nematė reikalo susitikti ir tartis“, – aiškino LŽ E.Tamašauskas. Pasak jo, Liberalų sąjūdžio atstovams kliūva ne LRT tarybos sudarymo tvarka, o ketinimai nacionaliniam transliuotojui uždrausti komercinę reklamą, be kurios LRT neišgyventų.

E.Tamašauskas neneigia, kad pas jį lankosi A.Siaurusevičius, su juo aptarti ir reklamos reikalai. „Galiu išsiimti smegenis ir padėjęs ant stalo liudyti, kad jokio spaudimo iš A.Siaurusevičiaus ar Eligijaus Masiulio nejuntame. Esame liberalai, jokiam diktatui ar spaudimui nepasiduodame, priešingai, frakcija būna labai nevieninga, nes kiekvienas vertina per savo prizmę“, – tikino E.Tamašauskas.

Vienas minėtų pataisų autorių TS–LKD frakcijai priklausantis Gintaras Songaila stebisi tokiais E.Tamašausko paaiškinimais. „Tai šį rytą (ketvirtadienį, – aut.) sugalvota versija. Paprastai Liberalų sąjūdžio frakcijos nuomonė pasikeičia po LRT vadovo apsilankymo“, – savo stebėjimais dalijosi G.Songaila. A.Siaurusevičius ir vakar lankėsi Seime. G.Songailos teigimu, su šia frakcija įvairiais lygiais – ministrų, frakcijos seniūnų, LRT įstatymo projekto teikėjų ir kritikų – buvo sutarta, kad, pataisoms pritarus po pateikimo, toliau būtų derinami ir tobulinami įvairūs variantai.

Seimo užkulisiuose gyvai aptarinėjami šie A.Siaurusevičiaus vizitai pas mažesniuosius koalicijos partnerius. Kalbama, kad neapsieita be LRT vadovo grasinimų – „aš jus visus padarysiu“ – Liberalų sąjūdžio frakcijai, jei ši neblokuos LRT įstatymo pataisų.

Išsižada tvirtos draugystės

„Pirmiausia, draugų turiu labai mažai ir A.Siaurusevičiaus tuose sąrašuose nėra. Daugelį konservatorių pažįstu seniau ir geriau. Galiausiai iš esmės nesame nusiteikę tų pataisų ir galimų

Šiaip plačiau žinoma sena A.Siaurusevičiaus ir socialdemokratų draugystė, sutvirtinta rinkimų į Seimą naktį LRT generalinio direktoriaus nuotykiais skydinėje. Po priverstinės nakvynės Socialdemokratų partijos rinkimų štabo būstinėje A.Siaurusevičius vadinamas „skydininku“, o LRT – „skydine“.

LRT pertvarkų nei ginti, nei pulti“, – vakar LŽ komentuodamas situaciją aiškino susisiekimo ministras ir Liberalų sąjūdžio pirmininkas E.Masiulis. Pasak jo, konservatoriai, žadėję tartis dėl pataisų, nesilaikė žodžio.

Šiaip plačiau žinoma sena A.Siaurusevičiaus ir socialdemokratų draugystė, sutvirtinta rinkimų į Seimą naktį LRT generalinio direktoriaus nuotykiais skydinėje. Po priverstinės nakvynės Socialdemokratų partijos rinkimų štabo būstinėje A.Siaurusevičius vadinamas „skydininku“, o LRT – „skydine“. Tačiau ir liberalus su „skydininku“ sieja sena draugystė, kuri buvo vos ne krauju įtvirtinta dar 2002 metų sausio 16–osios naktį, kai tuomečio Seimo nariai liberalai E.Masiulis, Klemensas Rimšelis ir LTV laidos „Spaudos klubas“ vedėjas A.Siaurusevičius apgynė skriaudžiamą žmogų ir sulaikė įtariamuosius. Po vidurnakčio važiuodami taksi prie „Lietuvos“ kino teatro jie pastebėjo tris jaunuolius, spardančius ant žemės gulintį vyriškį. Parlamentarai ir žurnalistas puolė iš mašinos padėti nukentėjusiajam. Po 15 min. trukusių gaudynių jiems pavyko pasivyti ir sulaikyti du įtariamuosius. Anuometinis Vilniaus meras Artūras Zuokas trims draugams net išsiuntė padėkos raštus.

LŽ ne kartą rašė apie Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) bei LRT santykių peripetijas, kai iš nacionalinio transliuotojo reikalauta atsiskaityti už teikiamas komercines transliavimo paslaugas. Šiuo metu skola viršija 4,6 mln. litų.

Gindamasis nuo kaltinimų, kad vengia grąžinti skolas ir taip daro nuostolį savo dalies negaunančiam valstybės biudžetui, A.Siaurusevičius viešai ėmėsi svarstyti, kad LRTC įkainiai neprotingai užkelti. Ministras E.Masiulis, užuot ėmęsis ginti valstybei pelno duodančios įmonės interesus, itin liberaliai pareiškė, kad kilęs konfliktas – dviejų įmonių verslo reikalai, tad jos ir turinčios susitarti tarpusavyje, be politikų kišimosi. Netrukus E.Masiulis pasiekė, kad didžiausias A.Siaurusevičiaus priešas LRTC vadovas Algirdas Vydmontas atsistatydintų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius