Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Alytaus ir Pietų Lietuvos gyventojus pasveikino sugrįžęs sniegas

Sniegas Pietų Lietuvoje
Alytausgidas.lt skaitytojos S. M. nuotr. / Sniegas Pietų Lietuvoje
Šaltinis: alytausgidas.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Ar pas jus, Alytuje, nesninga?“ – gegužės 2-ąją klausė užsienyje gyvenantys lietuvaičiai, nuotraukose pamatę sniegą Žemaitijoje. Gegužės 4-osios rytą sniegas užklojo Alytų, subolavo ir kitų Dzūkijos vietovių laukai. Alytaus paprastosios klimatologinės stoties vedėjos Violetos Ralienės duomenimis, Alytuje iškritęs sniego sluoksnis siekė 1–1,5 cm.

Kaip skelbia Lietuvos meteorologai, balandžio pabaigoje temperatūra šalyje vietomis buvo +22 °C, o gegužės 2 dieną Žemaitijoje vietomis rodė 1–5 °C. Staigų orų pasikeitimą lėmė šaltas ultrapoliarinis oras, įsiveržęs per Suomiją nuo Arkties vandenyno.

Aukštesniuose atmosferos sluoksniuose susidarė ciklonas, kuris įtraukė šaltą oro masę į savo sūkurį (7 km aukštyje oro temperatūra nukrito iki -42 °C, 5 km aukštyje – iki -32 °C). Šaltas stratosferinis oras skverbėsi žemyn į troposferą, sukeldamas šio sluoksnio nepastovumą ir palankias sąlygas krituliams formuotis. Teigiama sūkurio advekcija rodė mezociklono susidarymą virš vakarinių Lietuvos rajonų.

Kadangi atmosferos sluoksnyje, kuriame formavosi debesys ir krituliai, temperatūra buvo būdinga žiemai, o ne gegužei, tai krituliai buvo kietos fazės – šlapdriba, sniegas. Kaip prognozavo sinoptikai, šiomis dienomis šaltas ciklonas turėjo suktis aukštesniuose atmosferos sluoksniuose virš Baltijos šalių.

Gegužės 4-osios rytą oro temperatūra Alytuje buvo +0,5°C, žemės paviršiaus – +2,5°. Lietuvos meteorologijos istorijoje žemiausia oro temperatūra gegužę  (1965-05-05) buvo užregistruota Varėnoje –6,8°C.

Naktimis numatomos šalnos, tiek ant dirvos, tiek ore, todėl tikimasi, kad iškritusi sniego paklodė sumažins žydinčių vaismedžių nušalimo grėsmę. Netikėtai iškritęs sniegas, šlapdriba Dzūkijoje padarė dar vieną gerą darbą.

Gamtai prašant lietaus, tačiau šio nesulaukus, žiemą primenantys krituliai ženkliai sumažins miškų gaisringumą, kuris aplink Alytų, Druskininkus, Varėną jau buvo pasiekęs vieną grėsmingiausių – ketvirtąją klasę.

alytausgidas.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min