Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 11 21 /15:24

Andrius Kubilius: padėtis „Snore“ – sudėtingesnė nei atrodė anksčiau

Padėtis nacionalizuotame komerciniame banke „Snoras“ yra sudėtingesnė nei manyta anksčiau. Tai pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo pareiškė Lietuvos premjeras Andrius Kubilius.
Andrius Kubilius
Andrius Kubilius. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Kiek tenka suvokti, atrodo, kad situacija tame, kas rasta, yra sudėtingesnė negu buvo iš pradžių manyta“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė A.Kubilius.

Jo teigimu, tyrimas parodys, ar „Snoras“ buvo „neskaidrių finansinių srautų tvarkymo mašina“.

„Bankų sektorius turi būti taip pat skaidrus, kaip ir kitos gyvenimo sritys. Tyrimas parodys, kiek šis bankas buvo panašus į atsakingą komercinį banką, o kiek tiesiog į labai dažnai visiškai neskaidrių finansinių srautų tvarkymo mašiną. Būtų gerai, kad ponas Baranauskas (buvęs „Snoro“ prezidentas Raimondas Baranauskas – BNS) atvyktų į Lietuvą ir paaiškintų, kur tas milijardas, investuotas į vertybinius popierius, kurių, kiek suprantu, nerandama“, – kalbėjo A.Kubilius.

Paprašytas išsamiau pakomentuoti padėtį banke, premjeras sakė, kad ją pakomentuos Lietuvos bankas, kai turės „aiškius vertinimus“. Pasak premjero, visą informaciją apie padėtį banke tikimasi turėti trečiadienį.

Premjero žodžiais, šiuo metu ieškoma sprendimų, kurie mažiausiai kainuotų mokesčių mokėtojams.

Pasak premjero, „Snoro“ klientams verslininkams artimiausiu metu ketinama pateikti siūlymus, kaip tvarkytis toliau. Jis pažymėjo, kad „Snoras“ turėjo nedaug verslo klientų.

„Artimiausiu metu pasiūlysime veiksmus – jie jau aptariami su kitais bankais – kurie padės smulkesniam verslui, kuris turi atidaręs vieninteles sąskaitas „Snoro“ banke, kaip tvarkytis su savo sąskaitomis. Kiek suprantama, daugiau nei 80 procentų įmonių turi sąskaitas ir indėlius iki draudžiamosios sumos (iki 100 tūkst. eurų – BNS), tik šiek daugiau nei porą šimtų verslo įmonių turi didesnes sąskaitas“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Premjero žodžiais, šiuo metu ieškoma sprendimų, kurie „mažiausiai kainuotų mokesčių mokėtojams“.

Vyriausybė praėjusį trečiadienį nutarė nacionalizuoti 100 proc. „Snoro“ akcijų, banke, be kita ko, pasigedus daugiau nei 1 mlrd. litų vertybinių popierių. Šiuo metu banką valdo laikinasis administratorius Simonas Freakley ir jo 20–25 žmonių komanda.

Seimas praėjusį ketvirtadienį priėmė įstatymų pataisas, kurios leidžia Vyriausybei pertvarkyti „Snorą“, atskiriant „gerus“ ir „blogus“ aktyvus, pirmuosius perduodant naujai įsteigtam valstybiniam bankui, kuris kurį laiką veiktų, o vėliau būtų parduotas. „Blogas“ turtas liktų banke, kuriam būtų skelbiamas bankrotas.

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, padėtis banke yra sudėtingesnė nei manyta anksčiau. Lietuvos banko valdyba ketvirtadienį galutinai spręs, kaip geriau apsaugoti „Snoro“ indėlininkų, kreditorių ir kitų banko klientų interesus. Sekmadienį LB valdyba iš esmės nepakeitė padėties – laikinajam banko administratoriui leista klientams grąžinti į jų sąskaitas lėšas, kurios pavedimu nepasiekė jų sąskaitų kitame banke, o nuo trečiadienio – išimti iki 500 litų per dieną ne tik bankomatuose, bet ir banko padaliniuose.

Tačiau ar tokie sprendimai realiai bus įgyvendinti, spręs banko administratorius.

Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą „Snoro“ banke

Buvęs nacionalizuoto banko „Snoras“ viceprezidentas Naglis Stancikas teigia jau grįžęs į Lietuvą ir bendradarbiaujantis su teisėsauga. Prokuratūros atstovė nei patvirtina, nei paneigia, kad jam pateikti įtarimai. Buvusių dviejų didžiausių banko akcininkų prokurorai kol kas neapklausė.

„Vyksta tyrimas, neturiu teisės nieko komentuoti. Aš seniai Lietuvoje, bendradarbiauju su visais “, – BNS telefonu sakė N.Stancikas.

Vėliau jis patikslino, kad praėjusį penktadienį jis grįžo iš komandiruotės ir jau buvo apklaustas prokurorų.

„Negaliu to nei patvirtinti, nei paneigti“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vadovė Rūta Dirsienė, paklausta, ar yra pateikti įtarimai N.Stancikui.

Anot R.Dirsienės, buvę du pagrindiniai banko akcininkai ir vadovai – Vladimiras Antonovas (valdė 68,1 proc. banko akcijų) ir Raimondas Baranauskas (25,3 proc.) – kol kas nėra apklausti. Anot jos, pastarosiomis dienomis „prokurorai vykdo labai intensyvų tyrimą“, tačiau išsamiau jo kol kas nekomentuoja.

Su buvusiu „Snoro“ prezidentu ir vienu didžiausių akcininkų R.Baranausku BNS susisiekti nepavyko – jo telefonas yra išjungtas. N.Stancikas BNS sakė nežinantis, kur yra R.Baranauskas.

„Aš nesu atleistas“, – tvirtino R.Vaitekūnas, o paklaustas, kokios jo pareigos banke, atsakė: „Užmiršau“.

N.Stancikas nuo praėjusio pirmadienio esą buvo komandiruotėje vienoje Azijos šalių. R.Baranausko Lietuvoje nėra nuo antradienio – įvairių šaltinių duomenimis, jis buvo Ukrainoje ar Latvijoje.

Buvęs „Snoro“ viceprezidentas ir vyriausiasis patikros pareigūnas Romasis Vaitekūnas, kuris, neoficialiomis BNS žiniomis, yra atleistas iš banko, teigė negalintis pasakyti, ar jį jau apklausė prokurorai. Jis taip pat tvirtino tebedirbantis banke.

„Prokurorai turėtų atsakyti (ar yra apklaustas – BNS). Aš nesu atleistas“, – tvirtino R.Vaitekūnas, o paklaustas, kokios jo pareigos banke, atsakė: „Užmiršau“.

Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl aplaidaus buhalterijos tvarkymo, dokumentų klastojimo, piktnaudžiavimo, pinigų plovimo banke „Snoras“. Prokurorai kol kas nekomentuoja, ar paskelbta banko vadovų tarptautinė paieška.

Visas naujienas apie banko „Snoras“ nacionalizavimą rasite paspaudę čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius