Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Komisijos verdiktas: L.Karalius ir A.Sacharukas nusipelnė apkaltos (atnaujinta 18.32 val.)

Linas Karalius
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Linas Karalius
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Seimo Krikščionių partijos frakcijos nariai Linas Karalius ir Aleksandras Sacharukas verti apkaltos. Taip trečiadienį balsavimu nusprendė laikinosios parlamentinio tyrimo komisijos, kurios turėjo išnagrinėti, ar siūlymas pašalinti šį politiką iš Seimo yra pagrįstas.

„Komisijos nustatė, kad L.Karalius ir A.Sacharukas yra verti apkaltos, nutarta kreiptis į Seimą ir siūlyti pradėti apkaltos procesus dėl vieno ir dėl kito“,  – po balsavimų sakė abiejų apkaltos komisijų pirmininkas konservatorius-krikdemas Kęstutis Masiulis.

„Komisijos įžvelgė, kad parlamentarai galimai šiurkščiai sulaužė Seimo nario priesaiką ir galimai šiurkščiai pažeidę Konstituciją. Buvo nustatyti faktai, dėl kurių komisija neabejoja. Tai ne galutinis verdiktas. Ar taip yra išties, gali konstatuoti tik Konstitucinis Teismas“,  – kalbėjo komisijų, kurių sudėtis buvo vienoda, pirmininko pavaduotojas Vytenis Andriukaitis.

A.Sacharukui gali grėsti baudžiamoji atsakomybė

L.Karaliui pasiūlyta surengti apkaltą dėl to, kad jis niekam oficialiai nepranešęs pratęstos Seimo sesijos metu sausį ilsėjosi Pietryčių Azijoje. A.Sacharukas tuo metu balsavo per plenarinius parlamento posėdžius kolegos balsavimo kortele. Apkaltos komisija suskaičiavo 11 tokių balsavimų.

Komisijos maždaug 80 puslapių apimančiose išvadose nustatė, kad L.Karalius „apsisprendė ir išvyko į užsienio kelionę tikrai žinodamas apie būsimus plenarinės Seimo sesijos bei komitetų posėdžius. Seimo narys išvyko apie tai neinformavęs Seimo valdybos, nors tai yra privaloma.“ Todėl jis praleido visus sausio mėnesį vykusius posėdžius.

Be to, „krikščionis“ išvykdamas sąmoningai paliko savo parlamentaro pažymėjimą ir tuo sudarė prielaidas ja pasinaudoti kitam Seimo nariui. A.Sacharukas, žinodamas, jog tai nusižengimas, sąmoningai 11 kartų balsavo naudodamasis kolegos kortele. Komisija taip pat nustatė, jog nuo 2009 metų rugsėjo mėnesio jis 55 kartus balsavo iš kitų Seimo narių vietų, „todėl įvairūs A.Sacharuko paaiškinimai, neva jis bandęs eksperimentuoti ar kad balsavęs už L.Karalių tik vieną kartą, neatitinka tikrovės“. Savo veiksmais A.Sacharukas galimai pažeidė Baudžiamojo Kodekso straipsnius, numatančius atsakomybę už dokumentų klastojimą, pagrobimą ar jų panaudojimą. Todėl dėl „krikščionio“ veiksmų nuspręsta dar ir kreiptis į prokurorus. Tiesa, komisijos vienareikšmiškai nenustatė, jog parlamentarai veikė susitarę.

Taip pat nustatyta, kad L.Karalius melavo teisindamasis, kodėl nedalyvauja Seimo darbe. Anksčiau skelbta, kad politikui esant užsienyje jo padėjėja parašė du elektroninius laiškus Sveikatos reikalų komitetui. Sausio 15 dieną datuotame laiške nurodoma, esą L.Karalius negalės dalyvauti komiteto posėdyje, nes yra Klaipėdoje, o sausio 20 dieną – kad slaugo sergantį tėvą. Be to, komisija konstatavo, kad sausio mėnesio kelionėse parlamentaras nepagrįstai naudojo jam išduotą diplomatinį pasą.

Sprendimai rezultatu 9-3

Kaip pastebėjo K.Masiulis, balsuojant dėl išvadų dauguma balsavimų, kurie vyko slaptai, baigėsi rezultatais 9-3, t.y. 9 komisijų nariai pasisakydavo už išvadas, o trys susilaikydavo arba balsuodavo „prieš“.

A.Sacharukas nuo 2009 metų rugsėjo 55 kartus balsavo iš kitų Seimo narių vietų,Mažiausiai palaikymo sulaukė verdiktas, kad „L.Karalius privačios kelionės metu naudojosi jam išduotu diplomatiniu pasu, o toks naudojimasis diskredituoja Seimo autoritetą ir valstybę.“ Už šį sprendimą pasisakė 7 komisijų nariai, prieš buvo 4, susilaikė 1.

Siūlymą konstatuoti, kad L.Karalius minėtais veiksmais „sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos Konstituciją“ ir siūlymą parlamentui pradėti jam pradėti apkaltos palaikė 9 komisijos nariai, 2 buvo prieš, 1 susilaikė. Už tokį pat siūlymą dėl A.Sacharuko taip pat balsavo 9 parlamentarai, 1 buvo prieš, 2 susilaikė.

Komisijas, be K.Masiulio ir V.Andriukaičio, sudarė Rima Baškienė, Loreta Graužinienė, Evaldas Jurkevičius, Dalia Kuodytė, Vytautas Kurpuvesas, Jonas Liesys, Almantas Petkus, Paulius Saudargas, Algirdas Sysas, Arūnė Stirblytė. Neoficialiais „15min“ duomenimis, 3 parlamentarai, kurie dažniausiai nebalsavo „už“ išvadas, buvo L.Karaliaus ir A.Sacharuko frakcijos bendražygis V.Kurpuvesas, „darbietė“ L.Graužinienė ir „tvarkietis“ A.Petkus.

Ketvirtadienį komisijų išvados bus įregistruotos Seimo posėdžių sekretoriate. Artimiausiu metu, greičiausiai antradienio plenariniame posėdyje, dėl išvadų balsuos visas Seimas. Jeigu jas palaikys dauguma Seimo narių, bus kreipiamasi į Konstitucinį Teismą, kuris spręs, ar minėti du parlamentarai savo elgesiu nenusižengė Konstitucijai ir nesulaužė priesaikos. Šiam priėmus sprendimą, kad apkaltos procesas turi būti tęsiamas, dėl to dar kartą balsuotų Seimas. L.Karalius ir A.Sacharukas netektų mandato, jei už jų pašalinimą balsuotų bent 85 parlamentarai.

 

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min