Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aplinkos ministerija neketina kelti technologinių reikalavimų langams ir išorinėms durims

Langai
„Scanpix“ nuotr. / Langai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

2013-ais metais aplinkos ministro įsakymu buvo pakeistas statybos techninis reglamentas STR 2.05.20:2006 „Langai ir išorinės įėjimo durys“ – panaikinti pertekliniai reikalavimai valstybės arba savivaldybių lėšomis statomuose arba rekonstruojamuose gyvenamuosiuose, viešbučių, administracinės, prekybos, paslaugų, maitinimo, transporto, kultūros, mokslo, gydymo, poilsio, sporto ir specialiosios paskirties pastatuose montuojamiems langams. Viceministrė Daiva Matonienė teigė, kad į viską reikėtų žiūrėti kompleksiškai – pastatų energinio naudingumo privalu siekti įvairiomis priemonėmis, tačiau langams keliami techniniai reikalavimai Lietuvoje yra tikrai aukšti ir pakankami, todėl jų didinti nereikėtų.

Kelti reikalavimus – netikslinga

Minėtu ministro įsakymu numatyta, kad valstybės ar savivaldybės lėšomis rekonstruojamuose ar naujai statomuose namuose langų ir įėjimo durų šilumos perdavimo koeficientas U turi būti ne mažesnis kaip 1,4 W/m2 K. Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė teigė, kad aukštesnių reikalavimų taikymas būtų netikslingas: „Visų pirma, jis atitinka optimalų energinio naudingumo reikalavimo lygį. Antra, šis reikalavimas nustatytas vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl pastatų energinio naudingumo nuostatomis.“

Be to, D.Matonienė pridūrė, kad neverta pamiršti, jog nustatomas langų kokybinis reikalavimas veikia ir technologinius reikalavimus, kuriuos turi įgyvendinti gamintojai, nes siekiant numatyto langų ar durų šilumos perdavimo koeficiento turi būti naudojami ir atitinkami sprendiniai.

„Visų pirma, jis atitinka optimalų energinio naudingumo reikalavimo lygį. Antra, šis reikalavimas nustatytas vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl pastatų energinio naudingumo nuostatomis“, – teigė D.Matonienė.

Prieš nustatant naudingumo reikalavimų lygį Lietuvoje, buvo apskaičiuota 1800 galimų variantų, atsižvelgiant į skirtingų pastatų konfigūraciją, paskirtį, inžinerinių sistemų tipą ir skirtingą energijos kainų kitimo scenarijų. Tai, kad Lietuvoje langams ir išorinėms durims keliami techniniai reikalavimai yra pakankami ir atitinka Europos Sąjungos direktyvas, patikino ir Aplinkos ministerijos Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas Dangyras Žukauskas: „Reikalavimų nustatymui visa Europa naudoja bendrą metodiką, tačiau kiekviena šalis, atsižvelgdama į architektūrines tradicijas, klimato sąlygas ir daug kitų veiksnių, apskaičiuoja sau tinkamus rodiklius. Taigi italams reikalavimai būtų vienokie, skandinavams – griežtesni, o kadangi mūsų klimatą, palyginti su minėtomis valstybėmis, galima būtų vadinti neutraliu, tai Europos mastu ir reikalavimai yra vidutiniški. Tačiau vertinat pagal mūsų klimatą, langams ir išorinėms durims keliami techniniai reikalavimai yra tikrai pakankamai aukšti.“

Viceministrė teigė, kad svarbiausia yra pasiekti energinio naudingumo ir kokybės reikalavimus – o minėtas langų ir durų šilumos perdavimo rodiklis juos atitinka. Langai, kurių šilumos perdavimo koeficiento U vertė ne mažesnė kaip 1,4 W/m2 K, atitinka aukštesnės nei C ar B klasės pastato elementų rodiklius. Aišku, tai turi būti pasiekiama parenkant reikiamus langų ir durų elementus bei naudojant tinkamą technologiją.

Visi Lietuvai tiekiami langai turi atitikti kokybės reikalavimus

Kasmet aplinkos ministro įsakymu yra tvirtinamas Reglamentuojamų statybos produktų sąrašas, po to jis yra pateikiamas Europos Komisijai, valstybėms narėms ir Pasaulinei prekybos organizacijai.

Norint Lietuvai tiekti atsparius ugniai ir sandarius dūmams langus ir duris, 3 eksploatacinių savybių pastovumo vertinimo ir tikrinimo nepakanka, minėti produktai turi būti sertifikuoti.

Remiantis juo, į Lietuva tiekiami langai turi atitikti darniojo standarto reikalavimus. Jiems taikoma 3 eksploatacinių savybių pastovumo vertinimo ir tikrinimo sistema. Tai reiškia, kad gamintojo eksploatacinių savybių deklaracija dėl esminių charakteristikų grindžiama paskirtosios bandymų laboratorijos pradiniais produkto bandymais. Lietuvoje tam yra akredituota KTU Architektūros ir statybos instituto Statybinės šiluminės fizikos mokslo laboratorija. Visus numatytus kriterijus atitinkantys produktas ženklinamas „CE“ ženklu.

Norint Lietuvai tiekti atsparius ugniai ir sandarius dūmams langus ir duris, 3 eksploatacinių savybių pastovumo vertinimo ir tikrinimo nepakanka, minėti produktai turi būti sertifikuoti.

D.Matonienė pridūrė, kad atsižvelgiant į tai, kad Lietuvą pasiekiantys produktai yra aukštos kokybės, o naujuose pastatuose montuojamų langų ir išorinių durų šilumos perdavimo koeficientas atitinka tiek energinio naudingumo kokybės lygį, tiek ES direktyvas – kelti minėtus reikalavimus yra netikslinga, juolab kad tai sumažintų gyventojų iniciatyvą modernizuoti savo būstus, nes modernizacija pabrangtų.

Visuose valstybės ar savivaldybių lėšomis statomuose ar renovuojamuose namuose langų ir išorinių durų kokybę ir montavimą prižiūri Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Neseniai atlikta apklausa parodė, kad didžioji dalis miestų – Vilnius, Kaunas, Marijampolė, Utena, Panevėžys, Tauragė, Telšiai – su problemomis dėl durų ir langų montavimo naujuose ar renovuojamuose pastatuose bei kokybės nesusiduria.

Aplinkos ministerija primena, kad svarbu rūpintis kiekvieno pastato energiniu naudingumu ir statybinių medžiagų kokybe. Natūralios, sertifikuotos ir 100 proc. perdirbamos gamtos statybinės medžiagos – tai nauda ne tik gamtai, bet ir žmogui. Rinkdamiesi kokybiškas ir perdirbamas statybines medžiagas gyventojai prisideda prie aplinkos tausojimo bei gerina savo namų mikroklimatą.

Parengta bendradarbiaujant su LR aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min