Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Arvydas Anušauskas: tyrimas dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje gali būti pratęstas (atnaujinta 12.48 val.)

Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Lietuvoje galimai veikusių Jungtinių Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų gali būti pratęstas, jei atsiras naujos su šiuo tyrimu susijusios informacijos, tvirtina Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komiteto vadovas Arvydas Anušauskas.

„Ar tos medžiagos neatsiras daugiau, niekas nėra garantuotas. Atsiradus tyrimas gali būti pratęstas. Dvi tarptautinės organizacijos pareiškė turinčios šaltinių. Niekas negali garantuoti, kad tie šaltiniai anksčiau ar vėliau nenorės viešai ar neviešai paliudyti ir mūsų Generalinei prokuratūrai. Šiuo atveju ji taip pat gali garantuoti šaltinių saugumą ar jų neviešinimą, jei jie pateiks reikalingą informaciją. Kol kas toks sutarimas nepasiektas, gal tai bus ateityje ir bus galima pratęsti tyrimą“, – trečiadienį po susitikimo su šalies prezidente Dalia Grybauskaite žurnalistams sakė A.Anušauskas.

Pasak jo, precedentas jau buvo, kai prieš pusantrų metų televizija „ABC News“ paskelbė informaciją apie Lietuvoje galimai veikusius CŽV kalėjimus, nors tuo metu jokie tyrimai šalyje nevyko. „Šaltiniai nebuvo paviešinti. Taip, dalis jų informacijos nepasitvirtino, bet tyrimas buvo pradėtas ir pasiekti kiti rezultatai. Todėl nematau jokių kliūčių, kad ateityje papildomos informacijos negalėtų atsirasti. Tokia galimybė yra“, – įsitikinęs NSGK vadovas.

Sąlygos vežti kalinius buvo

Informacija apie Lietuvoje galimai egzistuojantį CŽV kalėjimą Jungtinių Valstijų žiniasklaidoje pasirodė 2009 metais. Paviešinus šią informaciją šalyje pradėtas parlamentinis tyrimas, kurio metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų vežimu oficialiuose tyrimuose siejami lėktuvai 2002–2005 metais ne sykį kirto Lietuvos oro erdvę.

Vis dėlto NSGK pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos teritoriją buvo vežama, ar į Lietuvos teritoriją buvo atvežta (iš jos išvežta) CŽV sulaikytų asmenų, nors patvirtino, kad sąlygos tam buvo.

Parlamentinio tyrimo išvadose šalies Generalinei prokuratūrai rekomenduota atlikti ikiteisminį tyrimą, susijusį su spėjamu CŽV kalėjimu Lietuvoje. Praėjusios savaitės pabaigoje prokuratūra paskelbė tyrimą nutraukusi.

Prokurorai tvirtino negavę jokių duomenų, kurie patvirtintų versiją, esą Lietuvoje galėjo būti laikomas ir kankinamas palestinietis Abu Zubaydah.

Nutrauktas tyrimas – bloga žinia

Generalinės prokuratūros sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą šalies žmogaus teisių stebėtojai įvardijo kaip „labai blogą žinią“ ir nepadarymo to, „ką reikėjo padaryti“. Savo ruožtu įtakinga tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ pareiškė, kad sprendimas nutraukti ikiteisminį tyrimą rodo „prokurorų ir politikų valios trūkumą“.

Šios savaitės pradžioje A.Anušauskas, komentuodamas Generalinės prokuratūros sprendimą, pabrėžė, kad tyrimą būtų atlikęs „šiek tiek kitaip“, tačiau pridūrė, jog ikiteisminis tyrimas turi savo taisykles, įstatančias prokurorus į tam tikrus rėmus.

Paklaustas, ką būtų daręs kitaip, A.Anušauskas teigė, kad būtų daugiau dėmesio skyręs kalinių teisių gynimo organizacijos „Reprieve“ rugsėjį paskelbtai versijai, esą Lietuvoje 2004–2006 metais galėjo būti laikomas ir kankinamas palestinietis A.Zubaydah.

Prokuratūra taip pat pranešė, kad „Mečio Laurinkaus, Arvydo Pociaus ir Dainiaus Dabašinsko darbo veikloje yra drausminio nusižengimo požymių“, tačiau tyrimas nutraukiamas suėjus senaties terminui.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min