Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugėja nesąžiningų uogautojų

Mėlynių „šukomis“ nudraskomi lapai, ūgliai, nutraukiamos šaknys, dažnai išraunamas ir visas krūmelis.
Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos archyvo nuotr. / Mėlynių šukomis nudraskomi lapai, ūgliai, nutraukiamos šaknys, dažnai išraunamas ir visas krūmelis.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Įsibėgėjo mėlynių rinkimo sezonas. Į Karšuvos girią prigužėjo uogautojų, tačiau dauguma jų daro žalą gamtai.

Kaip informavo Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija, daugėja uogautojų, kurie tikėdamiesi greitesnio ir didesnio uždarbio mėlynes renka draudžiamu įrankiu – šukomis. Uogaudami tokiais įrankiais, nesąžiningi žmonės ilgam laikui suniokoja mėlynių puskrūmius.

Šukomis nudraskomi lapai, ūgliai, nutraukiamos šaknys, dažnai išraunamas ir visas krūmelis. Dėl tokio barbariško elgesio kelerius metus nušukuotuose mėlynojuose uogos nebedera arba jų derlius būna labai menkas. Mažėja laukinės gyvūnijos mitybos ištekliai. Uogienojai yra buveinė daugeliui rūšių, ypač vabzdžių. Galiausiai tai piktina ir sąžiningus uogautojus,  radusius nušukuotus plotus.

Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos archyvo nuotr./Mėlynių šukos.
Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos archyvo nuotr./Mėlynių šukos

Vien per pastarąją savaitę Viešvilės rezervato inspektoriai sulaikė 11 nesąžiningų uogautojų, jiems buvo surašyti administracinės teisės pažeidimų protokolai ir konfiskuoti įrankiai. Mėlynojuose rasta dar dešimt paslėptų šukų. Viena tokių pažeidėjų visiškai ignoravo pareigūno nurodymus. Ši šukuotoja patraukta administracinėn atsakomybėn už trukdymą vykdyti aplinkos apsaugos kontrolę.

Apgailestaujant tenka pastebėti, kad neretai šalia suaugusiųjų su šukomis mėlyniauja ir vaikai. Dauguma jų vėliau mėlynes priduoda surinkimo punktuose arba parduoda pakelėse.

Pasak Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyr. inspektoriaus Sauliaus Bartmino, norėtųsi apeliuoti į uogautojų sąmoningumą ir prašyti, kad Lietuvos miškai ir uogienojai nebūtų niokojami tokiu būdu. Vien tik aplinkosaugininkų veiksmų nepakanka. Reikia supratimo, kad negalima, barbarišku būdu draskant uogienojus, niokoti gamtos.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos ragina uogautojus tinkamai uogauti ne tik jautriose gamtos teritorijose, bet ir visuose miškuose. Lietuvos teisės aktai („Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarka“) draudžia renkant uogas rauti, laužyti ar kitaip niokoti augalus, naudoti specialias šukas ir kitas mechanines priemones.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min