Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europoje populiarėja naujos kvaišalų tendencijos

Narkotikai
Vilniaus policijos nuotr. / Narkotikai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Trečiadienį visoje Europoje paskelbta metinė Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) ataskaita, kurioje pristatomi nauji faktai, duomenys ir analizė narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos srityje.

Viena pagrindinių problemų, su kuria šiandien susiduria Europa – naujos psichoaktyviosios medžiagos (taip vadinami „teisėti narkotikai“ – angl. „legal highs“) ir pastebimi nauji narkotikų pasiūlos bei vartojimo pokyčiai, teigiama Nakotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės pranešime spaudai.

Departamento direktorė Audronė Astraukienė atkreipia dėmesį į šiuo metu visoje Europoje pastebimą naują reiškinį – atsirandančias vis naujas svaiginimuisi skirtas ir psichoaktyviu poveikiu pasižyminčias medžiagas, pirkėjams pristatomas vis kita forma.

Plinta nauji narkotikai

„Žmonės kviečiami įsigyti produktų, kurie pristatomi ir reklamuojami kaip buityje naudojamos priemonės. Prieš kelis metus jos buvo pardavinėjamos kaip „arbatos“, „trąšos“, „botanikos tyrimams skirti mišiniai“, šiuo metu – kaip „spice“, „vonios druskos“ ar pan., – pranešime cituojama  A. Astrauskienė. – Tačiau tikroji visų šių produktų paskirtis – apsvaigimo efektas. Jų sudėtyje gali būti medžiagų, sukeliančių psichoaktyvų poveikį, o kartu ir rimtą grėsmę žmonių sveikatai.“

Naujų medžiagų pasiūla pastebima visoje Europoje. ENNSC ir Europolą 2009 m. pasiekė informacija apie 24 naujas ES šalyse aptiktas psichoaktyviąsias medžiagas. Pernai ES buvo nustatytas dvigubai didesnis šių medžiagų skaičius nei 2008 m. Šiuo metu Europos dėmesio centre yra sintetinės medžiagos mefedrono vartojimas.

Europos Komisija ragina visas ES šalis, kuriose mefedronas dar yra teisėtas, sustabdyti jo apyvartą ir taikyti kontrolės priemones.Lietuvoje mefedronas ir dar 7 sintetinės narkotinės psichotropinės medžiagos jau šių metų I pusmetį buvo pripažintos kaip neigiamą poveikį sukeliančios medžiagos ir jų apyvarta buvo uždrausta. 2009 m.  į draudžiamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą buvo įtraukta 13 naujų psichoaktyviųjų medžiagų.

Kontrabandininkai tampa išradesni

ENNSC „Metinėje ataskaitoje 2010“ taip pat atkreipia dėmesį ir į tradicinių gerai žinomų narkotikų patekimą į nelegalią rinką. Pavyzdžiui, kokainas į Europą yra atgabenamas išnaudojant vis sudėtingesnes kontrabandos priemones ir yra paslepiamas trašose, plastike, bičių vaške ar netgi drabužiuose.

Naujausi duomenys rodo, kad padidėjęs mirštamumas būtent siejamas su kokaino vartojimu: kasmet pranešama apie 1 tūkst. su kokaino vartojimu susijusių mirties atvejų.

Apie 14 mln. suaugusių europiečių (15–64 metų) nors kartą gyvenime yra bandę kokaino, maždaug 4 mln. vartojo šį narkotiką per praėjusius metus. Labiausiai kokaino vartojimas yra paplitę Vakarų Europoje.

Lietuvoje 2008 m. tyrimo duomenimis, kokainą bent kartą gyvenime vartojo 0,5 proc., per pastaruosius 12 mėnesių – 0,2 proc. 15–64 m. asmenų.

Lietuvoje kanapes rūko kas dešimtas

Populiariausiu narkotiku Europoje ir toliau išlieka kanapės. Beveik ketvirtadalis visų europiečių – apie 75,5 mln. asmenų (15–64 m.) yra bent kartą gyvenime bandę kanapių. Naujausi ENNSC duomenys rodo, kad kanapių vartojimas daugelyje Europos šalių stabilizuojasi arba mažėja.

Lietuvoje per praėjusius metus kanapes vartojusių buvo 9,9 proc. 15–34 m. gyventojų.


Po kanapių, pasauliniu lygiu labiausiai vartojami narkotikai yra amfetaminai (amfetaminas arba metamfetaminas).Bent kartą gyvenime juos vartojo 3,7 proc. (12 mln.) 15–64 metų amžiaus europiečių, per paskutinius metus – 0,6 proc. (2 mln.).Lietuvoje nors kartą gyvenime amfetaminus vartojo 1,6 proc. 15–64 m. amžiaus gyventojų, per paskutinius metus – 0,7 proc.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min