Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Komisija diskutuoja apie rentgeno skenerių naudojimą ES oro uostuose

Naujasis skeneris žmogaus kūną rodo be drabužių
AFP/Scanpix montažas / Naujasis skeneris žmogaus kūną rodo be drabužių.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Radiacinės saugos centro išplatintame pranešime teigiama, kad terorizmo atvejai bei jų grėsmė šiomis dienomis sulaukia didelio ne tik atsakingų institucijų, bet ir kiekvieno mūsų dėmesio.

Užtikrinti visuomenės saugumą tampa sudėtingu uždaviniu jau vien dėl to, kad teroro tikslais naudojami nauji būdai. Kiekvienos valstybės Vyriausybė yra atsakinga, kad žmonės šalyje būtų apsaugoti nuo galimų terorizmo atvejų, todėl užtikrinant terorizmo prevenciją ir kitais saugumo tikslais oro uostuose atliekama keleivių viso kūno patikra.

Tikrinant šiais aparatais, gaunamos žmonių apšvitos dozės, palyginti su įprastais medicinoje naudojamais rentgeno aparatais, yra labai mažos, tačiau žmogus bet kuriuo atveju gauna papildomą apšvitą.

Viena iš viso kūno patikros priemonių yra viso kūno rentgeno skeneriai, kuriuos norėtų naudoti šalių saugumo tarnybos. Tai sistemos, kuriose galimai rūbuose, kūno paviršiuje ir kūno viduje paslėptų daiktų vaizdui gauti naudojama jonizuojamoji spinduliuotė. Tokie aparatai paprastai būna dviejų tipų: perėjusios per objektą ir atspindėtos nuo objekto rentgeno spinduliuotės registravimo principu veikiančios sistemos. Tikrinant šiais aparatais, gaunamos žmonių apšvitos dozės, palyginti su įprastais medicinoje naudojamais rentgeno aparatais, yra labai mažos, tačiau žmogus bet kuriuo atveju gauna papildomą apšvitą. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis, nustatyta, kad bet kokia dozė yra žalinga. Net ir mažos dozės gali sukelti įvairių genetinių struktūrų pažeidimų bei padidinti vėžinių susirgimų ir paveldimų reiškinių išsivystymo riziką.

Be žmonių saugumo patikros įrenginių, skleidžiančių jonizuojamąją spinduliuotę, yra ir kitų technologijų, kurių veikimo metu jonizuojamoji spinduliuotė nenaudojama, tai milimetrinių elektromagnetinių bangų kūno patikros įrenginiai, spektrometrinė kūno aplinkos analizė ir tradiciniai patikros būdai, atliekant patikrinimą apieškant rankomis, naudojant treniruotus šunis ir kt.

Kai kurios ES šalys oro uostuose yra sumontavusios viso kūno rentgeno skenerius, naudojančius atspindėtosios rentgeno spinduliuotės technologiją. Šiose sistemose reikiamam atvaizdui gauti naudojama mažesnė apšvitos dozė (iki 20 kartų) nei taikant rentgeno spinduliuotės, perėjusios per objektą, technologiją. Be to, tų šalių reguliuojančiosios institucijos yra nustačiusios specialius reikalavimus taikant šias sistemas patikrai. Pavyzdžiui, Suomijoje, kuri jau nebetaiko šio metodo, leidimas naudoti skenerį buvo išduotas bandomajam vienerių metų laikotarpiui, tačiau naudojant skenerį iškilo daug papildomų problemų, kurių viena svarbiausių yra žmogaus teisių užtikrinimas, kaip pavyzdžiui, tikrinamo žmogaus orumo išsaugojimas bei etika stebint jo kūno paviršių.

Atsižvelgus į daugumos ES šalių neigiamą požiūrį į viso kūno rentgeno skenerių naudojimą oro uostų keleivių patikrai, keleivių srautus Lietuvos oro uostuose bei tradicinių keleivių saugumo priemonių įgyvendinimo galimybę, įvertinus alternatyvių technologijų panaudojimo galimybes ir kitus faktus, Radiacinės saugos centras išreiškia susirūpinimą dėl viso kūno rentgeno skenerių naudojimo oro uostų keleivių patikrai ir laikosi pozicijos, jog visuomenės sveikatos požiūriu jis yra nepagrįstas.

Pranešime spaudai teigiama, kad birželio 15 d. EK pateikė Europos Parlamentui ir Tarybai išvadas dėl Saugumo (keleivių viso kūno) patikros įrenginių naudojimo ES oro uostuose. Jose deklaruojama, kad būtina priimti vieningus teisės aktus, techninius ir kitus standartus, reglamentuojančius įrenginių naudojimą, kad visose šalyse narėse galiotų vieningi reikalavimai; vien šių įrenginių naudojimas negali 100 % užtikrinti keleivių saugumo; įrenginių naudojimas gali ženkliai padidinti saugumo užtikrinimo efektyvumą, aptinkant skystus ar plastikinius sprogmenis; keleiviams privalo būti suteikiama galimybė pasirinkti alternatyvų patikros būdą; pereinančios visą kūną rentgeno spinduliuotės technologiją naudojantys įrenginiai keleivių saugumo patikrai neturi būti naudojami.

Š. m. birželio 30 d. Osle HERCA (Europos valstybių radiacinės saugos reguliuojančiųjų įstaigų vadovus vienijanti organizacija) pasitarimo metu buvo priimta rezoliucija, kad pereinančios visą kūną rentgeno spinduliuotės technologijos naudojimas žmonių patikrai yra nepagrįstas. Remiantis tarptautinių organizacijų bei EK pozicija, tokių įrenginių naudojimo ne medicinos tikslais įteisinimą gali priimti tik valstybės parlamentas arba Vyriausybė, atsižvelgdami į visuomenės sveikatos apsaugos, saugumo, privatumo, žmogaus orumo išsaugojimo, teisinius ir kitus su šiuo procesu susijusius klausimus. Valstybei nutarus įteisinti žmonių patikrą naudojant jonizuojamąją spinduliuotę įgaliotosios institucijos turės nustatyti griežtas sąlygas, taisykles ir procedūras, remiantis kuriomis atskirais išskirtinais atvejais galėtų būti taikomos žmonių patikros procedūros, naudojant jonizuojančiąją spinduliuotę nemedicininiais tikslais. Tačiau prieš priimant sprendimą su visais šios problemos aspektais turi būti supažindinta visuomenė ir sprendimas turi būti priimtas atsižvelgus į diskusijų rezultatus.

Radiacinės saugos centras, siekdamas atkreipti dėmesį į aktualią šių dienų problemą bei tikėdamasis aktyvaus visuomenės dalyvavimo, kviečia iniciatyvius visuomenės narius, visuomenines ir kitas organizacijas pareikšti nuomonės dėl viso kūno rentgeno skenerių naudojimo oro uostuose keleivių patikrai bei viešai diskutuoti su skirtingų nuomonių šalininkais.

Nuomonių šia tema Radiacinės saugos centras laukia el. paštu rsc@rsc.lt arba adresu Kalvarijų g. 153, Vilnius, LT–08221. Detalesnės informacijos teiraukitės telefonu Vilniuje 236 19 36.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min