Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 03 23

Gelbėjamas mazutuotas ruoniukas

Antradienį ryte į Lietuvos jūrų muziejų iš Juodkrantės buvo atvežtas mazutuotas ruoniukas. Šį nusilpusį jauniklį pakrantėje pastebėjo gyventojai ir paskambinę muziejaus darbuotojams patys jį atvežė specialistams.
Išgelbėtas ruoniukas buvo aplipęs mazutu.
Išgelbėtas ruoniukas buvo aplipęs mazutu. / Jūrų muziejaus nuotr.

Pasak Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, pirmą kartą jam į rankas patenka mazutu išteptas ruoniukas.

„Ši medžiaga mirtinai sužaloja gyvūnus. Jau praeitą savaitę pastebėjome Smiltynėje mazutuotų jūrinių paukščių. Kragą bandėme gelbėti, išvalėme, bet jis nugaišo. Prie molo radome tris leisgyves nuodėgules, joms jau niekuo negalėjome padėti, taip pat pajūryje matėme negyvų mazutuotų ledinių ančių“, – teigė A.Grušas.

Mazutuotų vandens paukščių pasitaikydavo kiekvieną pavasarį: jie giliai nardo ir patys gali užkabinti ir išjudinti ant dugno nusėdusį seną mazutą. Tačiau ruoniukas nenardo, jis plaukioja tik paviršiuje. Tai, kad jis išsitepęs mazutu, rodo, jog šios medžiagos yra vandens paviršiuje, kitaip tariant, ji neseniai išlieta.

Specialistai teigia dar negalintys pasakyti, kokia lemtis laukia šio mažylio, kuris  pavadintas Juodkrante. Muziejuje jau susiklostė tokia tradicija, kad ruoniai rastinukai vardus gauna pagal radimvietę. 

„Jau dabar matyti, kad mazutas pakenkė akytėms, prasidėjęs uždegimas. Nežinia, kiek to brudo ruoniukas spėjo prisivalgyti. Jeigu mazuto yra pakliuvę į skrandį, mes galėsime tik laukti, ar gyvūnėlio organizmui pavyks pašalinti šį nuodą“, – sakė A.Grušas.

Juodkrantė yra apie trijų savaičių amžiaus, bet nespėjusi gauti maisto ir mamos šilumos tiek, kad sugebėtų saugiai išgyventi pati. Ji sveria tik 15 kilogramų, nors jos bendraamžiai – apie 40 kilogramų.

Kiekvienais metais į muziejų patenka nusilpusių mažų arba nukentėjusių nuo žvejų tinklų ar laukinių gyvūnų ruoniukų. Vieno laukinio ruonio reabilitacija Jūrų muziejui kainuoja apie 4 tūkstančius litų. Pernai pirmą kartą Aplinkos ministerija skyrė lėšų – 10 tūkstančių litų. Tačiau jie gydomi nepritaikytose patalpose – muziejaus administracijos pastate, viename iš kabinetų, kuriame specialiai gyvūnų priežiūrai įrengtos dvi vonios.

Pernai taip buvo išslaugyti du ruoniukai: Melnius ir Melnė, kurie, pagiję ir sustiprėję, buvo paleisti atgal į Baltiją. Iš viso muziejuje išslaugyti devyni ruoniukai, septyni iš jų paleisti į jūrą, vienas iškeliavo į Vokietiją, ruonių reabilitacijos stotį, dar vienas buvo padovanotas zoologijos sodui Lenkijoje.

Pilkieji Baltijos ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus) – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų, dabar daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes užklysta atsitiktinai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius