Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Generolas: „Mūsų karių Afganistano Goro provincijoje užduotys yra specifinės“

Lietuvos kariai Čagčarano oro uoste
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvos kariai Čagčarano oro uoste
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prastėjant saugumo situacijai Lietuvos administruojamoje Afganistano Goro provincijoje ir daugėjant išpuolių prieš Lietuvos karius, į provincijos sostinę Čagčaraną permestas Tarptautinių saugumo pajėgų greitojo reagavimo būrys. Lietuvos kariuomenės atstovai teigia, kad kovinio būrio prireikė ne todėl, kad jis būtų geriau paruoštas už Gore esančius Lietuvos karius, o dėl to, kad mūsų šalies kariškiai ten neturi įgaliojimų kariauti.

Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Algis Vaičeliūnas pirmadienį 15min.lt žurnalistui sakė, kad Tarptautinių saugumo pajėgų (ISAF) greitojo reagavimo būrys į Goro provincijos sostinę Čagčaraną permestas, kai Provincijos atkūrimo grupės (PAG) vadas pulkininkas Gintaras Smaliukas kreipėsi į savo tiesioginę vadovybę Vakarų regiono vadavietėje Herate.

15min.lt dar praėjusią savaitę skelbė, kad Vakarų regiono vadavietė ir ISAF vadovybė buvo informuotos, kad Lietuva norėtų, jog į Goro provinciją būtų permesti įgaliojimų imtis karo veiksmų turintys daliniai.

„Provincijos atkūrimo grupėje tarnaujantys Lietuvos kariai turi specifinių užduočių. Tarp tų užduočių nėra užduoties kariauti. Mūsų kariai neturi teisės savarankiškai planuoti ir vykdyti operacijas. Karo operacijas pagal ISAF nustatytą tvarką gali vykdyti tik vadinamosios užduoties vykdymo grupės (angl. – Task Force), kurios neįeina į provincijų atkūrimo grupių sudėti. Atsižvelgiant į iki šiol buvusią saugumo situaciją Goro provincijoje, čia buvo tik Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupė. Tačiau čia niekada nebuvo dislokuotos užduočių vykdymo grupės“, – 15min.lt žurnalistui sakė generolas A.Vaičeliūnas.

Pasak generolo, mūsų provincijos atkūrimo grupės kariai Afganistane yra puikiai paruošti ir geba apsiginti bei apginti kitus. Tačiau jiems nėra suteikta įgaliojimų vykdyti kovines operacijas. Greitojo reagavimo būrys į Čagčaraną permestas siekiant pagerinti jau kurį laiką blogėjančią saugumo situaciją Goro provincijoje, nelaukiant, kol mūsų kariai vėl bus atakuoti. Iš Vakarų regiono vadavietės atsiųstas būrys dislokuotas lietuvių stovykloje.

„Goro provincija buvo viena iš nedaugelio Afganistane, kurioje iki šiol nebuvo greitojo reagavimo padalinių. Šių kovinių vienetų nebuvo tose provincijose, kuriose saugumas tai leido. Provincijos atkūrimo grupių užduotis yra mokyti vietos pajėgas, jas treniruoti, padėti civiliams vystyti įvairius projektus. Tačiau tarp PAG užduočių nėra užduoties kariauti. PAG negali planuoti karo operacijų, negali savarankiškai jų vykdyti. Suprantama, kad blogėjant saugumo situacijai provincijos atkūrimo grupė nebegali tinkamai atlikti savo misijos. Todėl tokiais atvejais ir priimami sprendimai, kad saugumui vienoje ar kitoje provincijoje prastėjant greta provincijų atkūrimo grupių būtų dislokuoti ir koviniai vienetai, užtikrinantys saugumą“, – sakė generolas.

Kiek laiko greitojo reagavimo būrys bus Čagčarane, kol kas nežinoma. Tai visų pirma priklausys nuo saugumo situacijos Goro provincijoje. Kariškių duomenimis, situacija Gore „išlieka įtempta“.

„Provincijos atkūrimo grupėje įvesta aukštesnė saugumo padėtis, mūsų kariai per žymiai trumpesnį laiką turi būti pasiruošę atremti vienokio ar kitokio pobūdžio iššūkius. Todėl šiandien pasakyti, ar tas greitojo reagavimo būrys bus savaitę ar mėnesį, yra labai sunku. Viskas priklausys nuo saugumo situacijos. Ir nuo turimos informacijos apie saugumo situaciją Čagčarane“, – sakė A.Vaičeliūnas.

Kas iš tiesų vyksta Goro provincijoje? Ką ir kodėl ten veikia Lietuvos kariai? Kodėl lietuviams yra nepasiekiamas vietos policininkas, Čagčarano peršovęs du mūsų karius? Kas ir kodėl siekia destabilizuoti padėtį iki šiol ramia laikytoje provincijoje? Išsamų interviu su Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininku brigados generolu Algiu Vaičeliūnu, kuriame rasite atsakymus į šiuos ir kitus klausimus, skaitykite trečiadienį nuo pat ankstaus ryto.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min