Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Į Tarptautinį Kauno kino festivalį atvyksta vengrų avangardistas Béla Tarras

Kadras iš B.Tarro filmo „Žmogus iš Londono“ su Tilda Swinton.
Kadras iš B.Tarro filmo „Žmogus iš Londono“ su Tilda Swinton.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tarptautinis Kauno kino festivalis, bendradarbiaudamas su Vengrijos kino institutu bei Vengrijos kultūros institutu Taline, spalį pristatys garsaus savito braižo vengrų kino režisieriaus, scenaristo Bélos Tarro filmų retrospektyvą. Organizatoriai praneša, kad savo dalyvavimą Kauno festivalyje jau patvirtino ir pats Béla Tarras.

Festivalio metu bus pademonstruoti 7 filmai, tarp kurių – išskirtinė 7 valandų trukmės juodoji komedija „Šėtono tango“ („Sátántangó“, 1994 m.), pelniusi režisieriui pasaulinį pripažinimą. Filmas, Lietuvoje iki šiol rodytas tik vieną sykį, dažnai apibūdinamas kaip vienas svarbiausių 10-ojo dešimtmečio kūrinių, išplėtęs kino kalbos ribas, įkvėpęs kitus režisierius. Pagal tango schemą sukurtas filmas – šeši žingsniai pirmyn, šeši atgal – nukelia į apleistą, pokomunistinį Vengrijos kaimelį, kur laikas sustojęs, amžinai lyja, o vieniši gyventojai niekaip neišsivaduoja iš snaudulio. Jie laukia ir tikisi – kad štai pasirodys Kažkas ir juos pažadins, idant gyvenimas vėl prasidėtų. Ir štai tas Kažkas pasirodo.

„Šėtono tango“ 1994 m. nuskynė „Caligari“ apdovanojimą Berlyno tarptautiniame kino festivalyje, Vokietijoje „Age d‘Or“ Briuselio tarptautiniame kino festivalyje Belgijoje, taip pat gavo specialųjį prizą Budapešto vengriškų filmų savaitėje Vengrijoje.

Festivalio organizatorių nuotr./Režisierius Bela Tarr
Festivalio organizatorių nuotr./Režisierius Bela Tarr

„Kauno kino festivalis nuo pradžių stengėsi pristatyti retrospektyvą, parodančią svarbiausius kino istorijos pėdsakus, – sakė Tarptautinio Kauno kino festivalio programos sudarytojas Tomas Tengmarkas. – B.Tarras yra vienas iškiliausių Europos kino kūrėjų. Nuo pirmojo filmo „Šeimos lizdelis“ iki paskutiniojo „Žmogus iš Londono“, tokiose juostose kaip „Verkmeisterio harmonijos“ ir „Šėtono tango“ jis įtvirtino unikalią savo kino kalbą.“

Išskirtinis, bet retai rodomas

Pasak festivalio direktorės Ilonos Jurkonytės, nepaisant to, kad B.Tarras – išskirtinis režisierius, jo filmai retai rodomi ne vien Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

„Labai laukiame susitikimo su šiuo legendiniu režisieriumi“, – sakė I.Jurkonytė. Pasak jos, režisieriaus santykis su kino bei gyvenamąja tikrove pakeri ir įtraukia, prikausto prie ekrano ir meta iššūkį žiūrovui:

„Būtent taip aš pati jaučiausi pirmą kartą žiūrėdama B.Tarro filmus priėmiau iššūkį ir gale likau gal kiek sutrikus bei apdovanota. Sudarydami Kauno kino festivalio programą laikomės griežtos taisyklės – tikime žiūrovu, jo pasirengimu žiūrėti dvasios matais vertinamą kiną“.

Retrospektyvos metu ketinama parodyti ankstyvąsias B.Tarro juostas: dramas „Šeimos lizdelis“ („Családi tűzfészek“, 1979), „Standartiniai žmonės” („Panelkapcsolat“, 1982 m.), „Rudens almanachas“ („Öszi almanach“, 1984 m.), „Prakeiksmas“ („Kárhozat“, 1987 m.). Jose aktualizuojamos 9-ojo dešimtmečio visuomenės problemos, jų pagrindiniai personažai - marginalai.

Taip pat bus pristatyta ir vėlesnė B.Tarro kūryba, kuriai būdingas metafizinių klausimų kėlimas, žmogaus prigimties galvosūkių, vienatvės, dvasios pakrikimo, neįgalumo tematika.

Festivalio ekranuose suksis „Verkmeisterio harmonijos“ („Werckmeister harmóniák“, 2000 m.), „Žmogus iš Londono“ („A Londoni férfi“, 2007 m.) su „Oskaro“ laureate Tilda Swinton. Pastarojoje juostoje pasakojama apie geležinkelio iešmininką, netikėtai tapusį kriminalinio įvykio liudininku. Mistinė kriminalinė drama 2007-ųjų Kanų kino festivalyje buvo nominuota „Auksinės palmės šakelės“ apdovanojimui. Autoriaus kūrinius vienija nelinijinis siužetas, pusiau dokumentinė maniera, niūrūs, ilgi, hipnotizuojantys kadrai, juodai balta juosta, atsikartojantis lietaus motyvas.

Šiais metais turėtų pasirodyti naujausias B.Tarro filmas. Kino režisieriaus, kuris europietišką kultūrą apibūdina kaip rusiško sentimentalumo, vengriško liūdesio ir portugališkos melancholijos derinį, savita vaizdinių kalba įkvėpė ne vieną žymų autorių, jų tarpe – Susaną Sontag, Gusą Van Santą ir Jimą Jarmuschą.

Ketvirtasis Tarptautinis Kauno kino festivalis vyks spalio 1 – 17dienomis Kaune ir Vilniuje, kino teatruose „Forum Cinemas“, „Pasaka“ ir „Skalvija“. Festivalio programa bus paskelbta jau greitai. Daugiau informacijos apie festivalį galima rasti www.kinofestivalis.lt

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min